Małgorzata Manowska i jej związki z polityką. "Pod rękę z Łukaszem Piebiakiem była twarzą bardzo radykalnych zmian"

Od lat związana z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Małgorzata Manowska była wiceministrem sprawiedliwości obok Andrzeja Dudy, a później decyzją Zbigniewa Ziobry dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa. Chociaż w lutym w nadzorowanej przez nią instytucji doszło do gigantycznego wycieku danych, została mianowana przez prezydenta na sześcioletnią kadencję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"W pamięci zostało mi uczucie zastraszenia, presji, bezradność"

Studenci poskarżyli się na wykładowczynię, a ktoś poskarżył się na nich, że rzekomo fałszywie ją oskarżają o szerzenie nie wiedzy, lecz uprzedzeń. Oni skarżyli się rektorowi. Nimi zajęła się policja. Mówią, że bronili swych praw i godności, a teraz są zastraszani.

"Nie wystarczy czekać, aby osoby zranione w Kościele nas znalazły. Trzeba zrobić wszystko, aby do tych osób wyjść"

Kościół ma być wspólnotą, która gdy widzi ludzi zranionych i skrzywdzonych, ma im przyjść z pomocą - przekonywał w "Faktach po Faktach" ksiądz Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży. Zbigniew Nosowski, rzecznik inicjatywy "Zranieni w Kościele", podkreślił, że "być chrześcijaninem to znaczy stać po stronie słabszych".

"To może być cywilizacyjna katastrofa dla Polski"

Powstaje pytanie nie tylko o nasze członkostwo w Unii Europejskiej, ale także o to, czy będziemy w stanie poradzić sobie z epidemią i z jej konsekwencjami - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, odnosząc się do możliwości uzależnienia wypłat funduszy unijnych od praworządności.

Magdalena K. wystąpiła o azyl polityczny. Powołała się m.in. na sytuację w Sądzie Najwyższym

Sąd na Słowacji przychylił się we wtorek do wniosku Magdaleny K. o wszczęcie procedury udzielenia jej azylu politycznego. Słowaków przekonały argumenty prawników, dotyczące m.in. nieprawidłowości przy powołaniu Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, brutalności polskiej policji oraz braku niezależności polskiej prokuratury. To oznacza, że nie dojdzie na razie do ekstradycji K., podejrzanej o kierowanie gangiem kiboli Cracovii.

Marek Safjan dla TVN24: istnieje próba przejęcia Sądu Najwyższego

Próba ominięcia prawidłowego przebiegu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego jest szczególnie niepokojąca. Może bardzo wyraźnie świadczyć o tym, że istnieje próba przejęcia Sądu Najwyższego i politycznego wpływania na jego funkcjonowanie - ocenił profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i były prezes Trybunału Konstytucyjnego, w rozmowie z Michałem Traczem, dziennikarzem TVN24.

Manowska: dołożę starań, aby Sąd Najwyższy był ostoją niezależności. Kwiaty od prokuratora krajowego

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nominacji Małgorzacie Manowskiej na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego oraz Michałowi Laskowskiemu na prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Karną. Manowska zapewniła, że dołoży wszelkich starań, aby Sąd Najwyższy pozostał "symbolem i ostoją niezależności wymiaru sprawiedliwości". Wśród jej pierwszych decyzji było mianowanie nowego rzecznika prasowego SN.

"Wysyłanie nauczycieli do zbioru truskawek przez ministra Ardanowskiego kojarzy się z akcjami w Uzbekistanie"

Aby zachęcić zagranicznych pracowników sezonowych do przyjazdu, trudno ich obciążać jeszcze kosztami badań testowych na koronawirusa - oświadczył poseł PiS Kazimierz Smoliński. Posłowi KO Pawłowi Poncyliuszowi "wysyłanie nauczycieli do zbioru truskawek" kojarzy się "z akcjami w Uzbekistanie, gdzie bankowców i pracowników nauki wysyłali do zbioru bawełny". Politycy komentowali poniedziałkowe wypowiedzi ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Brakuje księży. Biskup zapowiada łączenie parafii

- Niestety, ciągle zmniejsza się liczba powołań kapłańskich, także zakonnych i coraz bardziej brakuje kapłanów w naszej diecezji - informuje biskup opolski Andrzej Czaja. Jednocześnie zapowiada łączenie mniejszych parafii.

Sondaż prezydencki: Trzaskowski wyraźnie w górę, ale w II turze Duda miałby większy problem z kimś innym

Andrzej Duda może liczyć na 41 procent, a Rafał Trzaskowski na 26,7 procent poparcia w I turze wyborów. Kolejne miejsca zajmują Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz - wynika z sondażu prezydenckiego IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Urzędujący prezydent w ciągu pięciu lat nie zdobył nowego elektoratu, a popularność przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej rośnie - czytamy. W drugiej turze Andrzej Duda miałby jednak największe problemy nie z Trzaskowskim, a z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.