Amerykańscy żołnierze zaśpiewali świąteczny hit po polsku

Świąteczna niespodzianka z życzeniami od Ambasady USA w Warszawie to już tradycja. Tym razem grupa żołnierzy Singing Sergeants z Orkiestry Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych zaśpiewała popularny utwór "Jingle Bells". Trudność polegała na tym, że była to polska wersja piosenki.

Chciał zobaczyć, co jest w środku, wpadł do grobowca

W niedzielę w Kaliszu na miejskim cmentarzu mężczyzna wpadł do grobowca. 41-latek zajrzał do krypty, bo był ciekaw tego, co jest w środku - przekazała Anna Jaworska-Wojnicz z kaliskiej policji. Dodała, że od mężczyzny była wyczuwalna woń alkoholu.

"Zamiast dyskutować biegamy, donosząc nawzajem na siebie do Komisji Europejskiej"

Jest mi przykro, że od kilku lat w sprawach wewnętrznych, które nas różnią, my bardzo szybko zamiast rozmawiać tutaj i dyskutować biegamy, donosząc nawzajem na siebie do Komisji Europejskiej czy też do innych polityków - powiedziała w "Faktach po Faktach" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie, klub PiS). Oceniła, że "to taki standard, który został wprowadzony przez opozycję, przez środowiska sędziowskie w poprzedniej kadencji".

Rzecznik dyscyplinarny chce zawieszenia czworga sędziów

Rzecznik dyscyplinarny sędzia Piotr Schab skierował wnioski do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszenie w czynnościach służbowych czworga sędziów. Chodzi o Annę Bator-Ciesielską z warszawskiego sądu okręgowego, która między innymi odmówiła orzekania z sędziami, których nazwiska pojawiały się w mediach w kontekście afery hejterskiej oraz trzech sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie, którzy badając wyrok wydany przez jednego z asesorów, chcieli ustalić, czy nominowała go nowa Krajowa Rada Sądownictwa.

Gronkiewicz-Waltz: prezydent powinien przeprosić profesor Gersdorf

Uważam za skandaliczne to zachowanie prezydenta - powiedziała w "Faktach po Faktach" była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO). Skomentowała słowa Andrzeja Dudy, który powiedział, że jest mu "wstyd", że I Prezes Sądu Najwyższego została profesor Małgorzata Gersdorf. Odnosząc się natomiast do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustaw sądowych Gronkiewicz-Waltz oceniła, że chodzi w niej o to, "żeby mieć wpływ na orzeczenia".

"Naród podzielony jest łatwiejszym przeciwnikiem dla tych, którzy Polsce rzeczywiście źle życzą"

Wiem, że system sądownictwa wymaga reform, ale chyba nie takich, jakie są wdrażane przez ostatnie cztery lata - powiedział w niedzielę w telewizyjnym orędziu marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zapowiedział, że na następnym posiedzeniu senatorowie zajmą się między innymi ustawami sądowymi. - Są one ważne dla sędziów, ale jeszcze ważniejsze dla każdego z nas, gdyż każdy chciałby być sądzony sprawiedliwie przez niezawisłego sędziego - stwierdził Grodzki.

"Niezbędna ustawa" albo "proste, prymitywne świństwo"

- Ta ustawa jest niezbędna w związku z tym, co się działo w ostatnim czasie w wymiarze sprawiedliwości - w taki sposób Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 o ustawie dyscyplinującej sędziów, którą w piątek uchwalił Sejm. - Po to jest ta ustawa, żeby zastraszyć sędziów, żeby spowodować, żeby działali pod partyjne dyktando PiS-u - powiedział z kolei europoseł Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz. Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy ocenił, że znajdujące się w niej zapisy to "proste, prymitywne świństwo".

"Można powiedzieć, że oszukał przeznaczenie"

23-latka nie ustąpiła pierwszeństwa i zderzyła się z samochodem osobowym w Śremie (Wielkopolskie). Auta wpadły na chodnik i cudem ominęły pieszego, stojącego przed pasami. Wszystko zarejestrowała kamera monitoringu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na liczniku miała ponad 200 km/h

Ponad 200 kilometrów na godzinę miała na liczniku kobieta, która jechała drogą ekspresową S5. Za zbyt ciężką nogę policjanci ukarali ją mandatem i 10 punktami karnymi. I przypominają: na drogach nie jesteśmy sami.

Dwie kobiety w ciąży ranne w wypadku

Trzy osoby, w tym dwie ciężarne kobiety, zostały ranne w wypadku samochodowym na ulicy Katowickiej w Opolu. Jak ustaliła policja, jeden z kierowców najprawdopodobniej wymusił pierwszeństwo.

"Mówił, że trzeba zamknąć te dwa przejazdy, bo nie są bezpieczne". Na jednym z nich zginął

- Od jakiegoś czasu mówił, że trzeba zamknąć dwa przejazdy przez tory do naszej miejscowości, bo one nie są do końca bezpieczne - tak rozmowę z Januszem Dzięciołem wspomina Jerzy Czapla, sołtys Białego Boru. Kilka dni później były poseł zginął w jednym z tych miejsc. Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz podkreśla, że od zawsze był zwolennikiem zamykania "niestrzeżonych przejazdów". Teraz chce usunąć ten, na którym zginął Dzięcioł. Śledczy przesłuchali już bezpośredniego świadka wypadku.

W kolumbijskiej dżungli polska badaczka odkryła nowy gatunek orchidei

Dorasta do wysokości 40 centymetrów i - w przeciwieństwie do większości tropikalnych storczyków - nie rośnie na drzewach, ale jest rośliną naziemną. Cranichis crenatifolia – tak nazywa się nowy gatunek storczyka, odkryty w południowej części Kolumbii przez Martę Kolanowską, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

"Zbrojna agresja ZSRS stanowiła wydatną pomoc dla Niemiec". Odpowiadają Putinowi

Podważanie elementarnych faktów na temat roli Związku Sowieckiego w rozpętaniu hekatomby II wojny światowej godzi w pamięć ofiar - napisał w oświadczeniu Instytut Pamięci Narodowej. Jest to odpowiedź na słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, który podważył pakt Ribbentrop-Mołotow jako przyczynę wybuchu II wojny światowej. Polskie MSZ także wydało komunikat, w którym oświadczyło, że wypowiedź Putina to zaprzeczenie dorobku jego poprzedników, szukających drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich.

"Mają być niby-sędziowie w niby-sądach pod sztandarem niby-sprawiedliwości"

Ta ustawa jest nie do naprawienia. Senat powinien przyjąć jedną uchwałę o odrzuceniu ustawy w całości - zasugerował w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, oceniając przyjętą w piątek przez Sejm głosami klubu PiS ustawę dyscyplinującą sędziów. Dodał, że nie ma "wielkich złudzeń co do prezydenta Andrzeja Dudy i jego odważnej postawy", ale podkreślił, że trzeba kierować do niego wnioski, "żeby to zawetował".

"W Olgę wstąpił jakiś spokój, jakaś potęga się pojawiła". Noblowski tydzień Tokarczuk

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla, bankiety, kolacje, wykład noblowski, spotkania z tłumaczami i czytelnikami, wizyta w szkole w dzielnicy imigrantów - w sumie 30 wydarzeń najważniejszego tygodnia w pisarskiej karierze Olgi Tokarczuk. Katarzyna Kolenda-Zaleska towarzyszyła noblistce w Sztokholmie. Rozmawiała z autorką, jej rodziną i przyjaciółmi oraz z tłumaczami książek polskiej noblistki.

"PiS ogłasza stan wojenny w sądach"

To jest tragiczna sytuacja i zobowiązanie dla całego społeczeństwa. Jeżeli ta ustawa wejdzie w życie, żadnego sędziego nie możemy pozostawić samego - powiedziała w "Babilonie" TVN24 BiS Grażyna Staniszewska, działaczka opozycji w PRL. Tak skomentowała przyjętą przez Sejm głosami klubu PiS ustawę dyscyplinującą sędziów. Filozofka i publicystka Agata Bielik-Robson oceniła, że "Rubikon został przekroczony, jeśli chodzi o demontaż państwa prawa w Polsce". - Jesteśmy w stanie absolutnie przełomowym, bardzo głębokiego kryzysu - oceniła dziennikarka Małgorzata Niezabitowska.

"To jest pogrzeb państwa prawa. Pogrzeb tego, co stanowi polska konstytucja"

Ta ustawa - jeżeli wejdzie w życie - odbije się bardzo negatywnie na polskiej gospodarce, na postrzeganiu Polski za granicą, jak i na ochronie prawnej polskich obywateli - przestrzegał w TVN24 profesor Jacek Barcik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Tak ocenił przyjętą w piątek przez Sejm ustawę represyjną wobec sędziów.

Policyjny pościg i czołowe zderzenie

Na drodze krajowej w Ostródzie kierowca uciekał samochodem przed policją, wypadł z łuku drogi i czołowo zderzył się z innym pojazdem. Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. Kierowca, który spowodował wypadek, był nietrzeźwy.

Nagroda Nobla "wywróciła ich życie do góry nogami"

Wisława Szymborska nie napisała przez trzy lata żadnego wiersza po Noblu, więc Olga Tokarczuk nie chciałaby pójść tą drogą. Chciałaby wrócić do tego, co - jak mówi - robi najlepiej, czyli pisania - mówiła we "Wstajesz i weekend" Katarzyna Kolenda-Zaleska, która towarzyszyła noblistce w czasie Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie. Reportaż reporterki "Faktów" TVN "Tydzień Tokarczuk" w sobotę o godzinie 20 w TVN24.