"Panie prezydencie, dziękuję za rozmowę"

Zgodziliśmy się, że i Francja, i Polska, jako ważne kraje europejskie, powinny stać na straży europejskiego ładu - powiedział po rozmowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W poniedziałek francuski przywódca odwiedził także Sejm, gdzie spotkał się z marszałek tej izby Elżbietą Witek. Odbył również rozmowy z Małgorzatą Kidawą-Błońską, które wicemarszałek Sejmu określiła jako "niezwykłe spotkanie".

"Bardzo dobrze, że wreszcie sędziowie są dyscyplinowani"

Jeśli sędziowie stawiają się ponad prawem, jeśli sędziowie uważają, że mogą odmawiać parlamentowi prawa do tego, żeby stanowić prawo, a prezydentowi konstytucyjnego prawa, żeby powoływać sędziów, to tacy sędziowie są niebezpieczni dla obywateli - powiedział w "Kropce nad i" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem "to jest postawa, która musi być napiętnowana".

"Europa na Polskę czeka, bo Polska jest teraz w przedsionku najważniejszych decyzji"

Dobrze, że odmrażamy stosunki z Francją, bo one przez ostatnie lata uległy poważnemu zamrożeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska), oceniając pierwszy dzień wizyty w Polsce prezydenta Emmanuela Macrona. Deklaracje francuskiego przywódcy o "zaniepokojeniu" zmianami w polskim wymiarze sprawiedliwości poseł PiS Łukasz Schreiber skwitował słowami, że Macron "nie jest wolny od uwarunkowań politycznych".

Co podpisali szefowie dyplomacji Polski i Francji?

Wzmocnienie dialogu politycznego, wspólne konsultacje ważnych kwestii z zakresu polityki europejskiej oraz współpraca na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i obronności Europy w ramach NATO, Unii Europejskiej i ONZ - to niektóre punkty podpisanego w poniedziałek programu współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego.

Macron: Francja nie chce nikomu udzielać lekcji, ale ważne dla nas jest poszanowanie naszych wartości i zasad

Francja popiera stanowisko Komisji Europejskiej - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, pytany o praworządność w Polsce. Szef polskiego rządu przekonywał, że "Polska, realizując reformę wymiaru sprawiedliwości, broni prawdziwych wartości europejskich". Po rozmowach obaj politycy podpisali deklarację współpracy w zakresie polityki europejskiej.

Nowe miejsce parkingowe, a niemal pośrodku stary betonowy słup

Niebieska koperta wskazująca miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych została wymalowana przy jednej z ulic w Opolu. Problem w tym, że niemal na jej środku tkwi betonowa, stara latarnia. Mieszkańcy zachodzą w głowę jak, to się mogło stać. A Miejski Zarząd Dróg zapewnia, że przeszkoda wkrótce zniknie.

Macron "zaniepokojony" reformami sądownictwa. Liczy na "wzmożenie dialogu" z Komisją Europejską

Wierzę, że to przełom w relacjach polsko-francuskich - tak o wizycie w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona mówił podczas wspólnej konferencji prasowej w poniedziałek polski prezydent Andrzej Duda. Francuski przywódca ocenił, że "nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało". Przyznał jednak, że w rozmowach dwustronnych "wyraził zaniepokojenie" przeprowadzanymi przez obecne władze zmianami w wymiarze sprawiedliwości.

"Czemu go bijecie"? MPK jednak zobaczyło ciosy i wyrzuca dwóch kontrolerów

Cios był przynajmniej jeden - w potylicę chłopaka, który jechał autobusem bez skasowanego biletu. Nagranie z zajścia, opublikowane przez jednego ze świadków, zbulwersowało internautów. Jeszcze wczoraj Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne-Łódź nie widziało problemu. Dobę później, po kolejnych pytaniach z naszej strony, przewoźnik wyrzucił kontrolerów z pracy.

Przed policją uciekał tico. "Musiał mieć silną wiarę w moc silnika"

32-letni kierowca nie miał prawa jazdy, a jego czerwone tico nie miało ważnych badań technicznych. Mężczyzna wsiadł jednak za kółko. A gdy na swojej drodze - w miejscowości Szczodre (województwo dolnośląskie) spotkał policjantów, nie miał zamiaru zatrzymać się do kontroli. Ucieczkę zakończył na drzewie.

Prezydent: jeśli z listami poparcia do nowej KRS jest coś nie tak, nie będzie miało to znaczenia

Listy poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie są ujawniane, bo "smutna prawda jest taka, że ci, którzy popierają zmiany w sądownictwie, mają przeciwko sobie bardzo wpływowe osoby" - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, gdyby okazało się, że z listami poparcia kandydatów do nowej KRS "jest coś nie tak", nie będzie to miało znaczenia, "ponieważ otrzymali oni nominację sędziowską od prezydenta Rzeczypospolitej. Kropka".

Martwego żubra znaleźli z odciętą głową. Są zarzuty

Zarzut uśmiercenia zwierzęcia pozostającego pod ochroną gatunkową usłyszał w poniedziałek 21-latek zatrzymany w związku ze śmiercią żubra w listopadzie 2019 roku. Ciało zwierzęcia znaleziono wtedy z odciętą głową. - Podejrzany tłumaczył, że pomylił je z dzikiem - informuje prokuratura.

Francuski profesor kontra polski wiceminister. Kaleta: wstępnie potwierdzam swój udział

Rzecznik Praw Obywatelskich zaprosił wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę do udziału w debacie na temat reformy sądownictwa. W spotkaniu miałby uczestniczyć też Laurent Pech, francuski ekspert prawa europejskiego, z którym wcześniej Kaleta spierał się w dyskusjach o sposobach powoływania sędziów. "Wstępnie potwierdzam swój udział. Jednak dziwi mnie, że nie chce Pan stanąć do niej osobiście, lecz zasłania się gościem z zagranicy" - napisał wiceminister.

Próbki pobrane, ewakuowani z Chin czekają na wyniki. "Żadnej gorączki, żadnego kaszlu, żadnej biegunki"

Wiadomości są tylko dobre - tak o sytuacji 30 Polaków ewakuowanych z Chin i hospitalizowanych w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu mówi w poniedziałek dyrektor placówki. Od wszystkich pacjentów pobrano próbki, by stwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem. Wyniki badań mają być znane najpóźniej w środę. Jednak już teraz lekarze podkreślają: - U pacjentów nie stwierdzono objawów infekcji.