Kultura i styl

Kultura i styl

Tańczy nago w największym hicie lata. Ma polskie pochodzenie

W ciągu kilku godzin obejrzało ją ponad milion osób, zanim teledysk "Blurred Lines" nie został wycofany z YouTube'a z powodu epatowania nagością. I nagle wszyscy zaczęli pytać: "Kim jest ta dziewczyna?". Od tamtej pory piosenka Robina Thicke'a stała się największym hitem lata, a jego gwiazdą okazała się Emily Ratajkowski - 22-letnia modelka o polskich korzeniach.

Osiem polskich dzieł w półfinale Literackiej Nagrody Angelus

14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród półfinałowych pozycji jest osiem książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana pod koniec sierpnia.

Mrożek spocznie w Panteonie Narodowym w Krakowie

Sławomir Mrożek zostanie pochowany w Panteonie Narodowym przy Kościele Piotra i Pawła, przy ulicy Grodzkiej w Krakowie – informują Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy oraz urząd miasta Krakowa. Pogrzeb ma odbyć się na początku września.

Lana Del Rey na cmentarzu. "To pożegnanie"

"Nie mogę się doczekać, by zobaczyć was na premierach »Tropico« na cmentarzu Hollywood Forever i w Nowym Jorku" - napisała na swoim Twitterze Lana Del Rey, zdradzając miejsce premiery filmu krótkometrażowego, w którym wystąpi jako biblijna Ewa. I tajemniczo nazwała go "pożegnalnym projektem", co wywołało lawinę pytań fanów: czy to koniec jej kariery?

Tak Madonna świętowała 55. urodziny. Impreza "Francuska rewolucja"

Peruki, gorsety, maski i podwiązki w stylu tych XVIII-wiecznych - to obowiązkowe kostiumy przyjęcia, które Madonna zorganizowała na Lazurowym Wybrzeżu. Tam świętowała 55. urodziny na przyjęciu pod hasłem "Francuska rewolucja". Wśród tłumu gości byli m.in. jej o 30 lat młodszy partner Brahim Zaibat, ulubiony projektant mody Riccardo Tisci i 16-letnia córka Lola. Zobacz, jak się bawili.

Lato bez teatrów? Nie w Krakowie

W lecie krakowskie sceny zapadają w drzemkę. Za to w Teatrze Zależnym przez dwa tygodnie będzie dziać się całkiem sporo. Trwa STeN - Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych.

Życie jak film. 80 urodziny Romana Polańskiego

Ma na koncie Oscara i Złotą Palmę, Baftę, Złoty Glob, Europejską Nagrodę Filmową, Srebrnego Niedźwiedzia... i jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Przed rokiem minęło pół wieku od jego fabularnego debiutu "Nóż w wodzie", który przyniósł mu pierwszą nominację do Oscara. Jego życie prywatne, obfitujące w wielkie dramaty i skandale, jest równie fascynującym materiałem na film, co te, które sam kręci. Twórca "Pianisty", "Chinatown", "Dziecka Rosemary" i kilku innych arcydzieł filmowych, kończy dziś 80 lat. I przygotowuje się do kolejnego filmu.

Robert De Niro - wielki aktor do zadań specjalnych kończy dziś 70 lat

Kiedy w 1977 roku nie dostał Oscara za tytułową rolę w filmie "Taksówkarz" Martina Scorsese, zaś film przegrał, o ironio, z "Rockym", w Dorothy Chandler Pavilion w LA omal nie doszło do zamieszek. Mimo, że miał już statuetkę za kreację w II części "Ojca chrzestnego". Trzy lata później za rolę we "Wściekłym byku" tego reżysera odebrał drugą. Ostatnimi laty obniżył loty, stawiając na kino komercyjne. Niebawem jednak po latach przerwy znów pojawi się w filmie Scorsese. I zapewne przypomni nam, na co go stać.

Ponad 1,8 tys. osób utkało "sweter" i ubrało most w Pittsburghu

"To największe opakowanie z przędzy w USA. Ponad 1,9 tys. wolontariuszy utkało 580 koców, którymi obłożyli most w Pittsburghu" - chwalą się mieszkańcy miasta, którzy wzięli udział w projekcie Knit the Bridge. Instalacja na moście Andy'ego Warhola będzie wisiała do 6 września.

Punk tak popularny jak Kennedy i Chanel. Blisko pół miliona widzów

Głośna wystawa "Punk: Chaos to Couture", która zakończyła się w środę w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, okazała się jednym z największych przebojów w historii muzeum. Ekspozycję - na której można było zobaczyć m.in. wierną replikę łazienki nowojorskiego klubu CBGB, miejsca spotkań legend punka - odwiedziło ponad 442 tys. osób.

Największy hit lata plagiatem? Autorzy "Blurred Lines" pozwani

Robin Thicke, Pharrell Williams i T.I. - autorzy największego przeboju lata "Blurred Lines" - zostali pozwani przez rodzinę Marvina Gaye'a i wytwórnię Bridgeport Music, która posiada prawa autorskie do piosenek zespołu Funkadelic. Oskarżają ich o podobieństwo melodyczne "Blurred Lines" do utworów Gaye'a i Funkadelic. "To nie plagiat. Utwór powstał bez kopiowania cudzych kompozycji" - broni się trójka muzyków, która w odwecie oskarża o zniesławienie tych, którzy zarzucili im plagiat.

McFerrin plus goście. Gwiazdy wystąpią w Gdańsku

Autor jednego z najpopularniejszych utworów ubiegłego stulecia "Don’t worry be happy" otworzy piątą edycję festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku. Bobby McFerrin wystąpi wspólnie z Gilem Goldsteinem, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Baltyckiej i Urszulą Dudziak.

Zmarł Sławomir Mrożek. Spocznie w Krakowie

W czwartek rano w Nicei zmarł Sławomir Mrożek, dramatopisarz, prozaik i rysownik - poinformowały na swojej stronie Wydawnictwo Literackie i Oficyna Noir Sur Blanc. Autor m.in. "Tanga" miał 83 lata. Mrożek zostanie pochowany w Krakowie, zgodnie ze swoją wolą - informuje wydawnictwo.

Kalendarz Pirelli kończy 50 lat. Zobacz pierwsze zdjęcia z przyszłorocznej edycji

Siedem najpiękniejszych i najsławniejszych modelek świata stanęło przed aparatami Petera Lindbergha i Patricka Demarcheliera z okazji 50. urodzin kalendarza Pirelli. Jeden zabrał je na plażę za miastem, a drugi zaprosił do studia fotograficznego w Nowym Jorku. Zobaczcie pierwsze zdjęcia słynnej publikacji na 2014 rok. Prezentujemy je jako pierwsi w Polsce.

Cmentarzysko arcydzieł

Picasso, Matisse, Gaugain i Monet - zakopani na wiejskim cmentarzu. Wcześniej wystarczyło zaledwie półtorej minuty, aby skraść arcydzieła z muzeum w Rotterdamie. Rumun, który z kompanami dokonał kradzieży stulecia, srodze się jednak zawiódł, bo obrazów nie chciał nikt kupić. Zawiózł je więc matce, która najpierw obrazy ukryła, a potem... podjęła jeszcze gorszą decyzję.

Doda będzie mieć boisko swojego imienia

Mieszkańcy Libuszy w województwie małopolskim zbierają pieniądze na nowe boisko sportowe. Z ich inicjatywy ma nosić imię Dody, bo artystka pomoże w jego sfinansowaniu.

Oprah przeprasza za zamieszanie z torebką

Oprah Winfrey przeprasza za zamieszanie, jakie wywołała mówiąc o rasistowskim incydencie w Szwajcarii. Ekspedientka w jednym ze sklepów odmówiła pokazania jej drogiej torebki, uznając, że klientkę na nią nie stać.

Najwyższy mieszkalny wieżowiec Europy. "Symbol niekompetencji i nieudolności"

Budowany w hiszpańskim Benidormie wieżowiec InTempo miał być symbolem ery wielkiego budownictwa w Hiszpanii. Opisywany jako najwyższy budynek mieszkalny w Unii Europejskiej stał się jednak symbolem niekompetencji i porażki deweloperów - pisze "El Pais". W wieżowcu, w którym najtańsze mieszkanie kosztuje 350 tys. euro "zapomniano" m.in. zamontować dodatkowe szyby dla wind.

Lagerfeld krytykuje wygląd Angeli Merkel. "Mogę dać ci lekcję mody"

- Złe proporcje, spodnie za długie, marynarki zbyt obcisłe - tak wygląd kanclerz Niemiec Angeli Merkel ocenił Karl Lagerfeld, dyrektor kreatywny marki Chanel, w świecie mody nazywany "Cesarzem Karlem". Kreator najpierw skrytykował swoją rodaczkę, a potem zaproponował jej stylistyczne porady. Niedawno nie zostawił suchej nitki także na żonie prezydenta USA.

Kim była Mona Lisa? Otworzyli kryptę, sprawdzą DNA

Pomimo długich poszukiwań, historycy i naukowcy nadal nie wiedzą, kto tajemniczo uśmiecha się do widzów z obrazu Leonardo da Vinciego. Być może niedługo uda się rozwikłać tę zagadkę. Odpowiedzi mają dostarczyć próbki DNA pobrane z florenckiej krypty.

W środku zakupy, na dachu park. Najpiękniejsze centrum handlowe świata?

Emporia to największe centrum handlowe w Skandynawii - na 98 tys. metrów kwadratowych ma ok. 200 sklepów, a na dachu park. - Idealnie pokazuje wpływ architektury wnętrz na naszą pracę, odpoczynek i zabawę - oceniają jurorzy konkursu o Nagrodę za Najlepsze Wnętrze Roku, przyznawaną w ramach festiwalu INSIDE 2013. Budynek ze szwedzkiego Malmoe jest jednym z faworytów imprezy, w której walczy z 58 projektami z całego świata.

Tak kończy się pisanie sms-ów w czasie jazdy. "Chcę przerazić kierowców"

- Pokazuję, jak niebezpieczne jest pisanie sms-ów w trakcie jazdy samochodem: z perspektywy rodzin ofiar i kierowców, którzy muszą żyć z odpowiedzialnością za śmierć. Ten film ma przerazić - mówi reżyser Werner Herzog, który nakręcił dokument "From One Second To The Next". To część kampanii społecznej promującej kulturę bezpiecznej jazdy w USA, bo z powodu obsługiwania telefonu za kierownicą rokrocznie ginie ponad 100 tysięcy osób.