Kultura i styl

Kultura i styl

Walentynkowa zemsta? Zakochani nie usiądą razem w kinie

Zakochane pary, które chciały spędzić walentynki na premierze w jednym z kin w Szanghaju, zostaną przymusowo rozdzielone. Wszystko dlatego, że co drugie miejsce na sali zostało wykupione. Akcję rozpoczął mężczyzna, który niedawno rozstał się z ukochaną.

Szpiedzy, kolaboranci i skok przez płot. Film, który dzieli bardziej niż drut kolczasty?

- To palestyńska wersja naszego filmu - tak o nominowanym do Oscara "Omarze" piszą izraelskie media. W tym roku na Bliskim Wschodzie obok dyplomatycznych rozmów toczył się również dialog filmowy - zarówno Izrael, jak i Palestyna zgłosiły swoje filmy do najważniejszej filmowej statuetki. Szansę wywalczył jednak tylko palestyński "Omar", mimo że oba filmy mówią o tym samym - relacji szpiega z informatorem - choć, jak nietrudno się domyślić, z zupełnie innej perspektywy.

"Mao" Andy'ego Warhola sprzedany za 7,6 mln funtów

Seria pt. "Mao" była odpowiedzią Andy'ego Warhola na wizyty prezydenta USA Richarda Nixona w Chinach w 1972 roku. Do namalowania sprzedanego w środę portretu Mao Zedonga, artysta użył kolorów Kulturalnej Rewolucji - czerwonego i żółtego. Obraz sprzedano za 7,6 mln funtów.

"Fotograf rynsztoków" musiał się oczyścić

- Po tych wszystkich latach, kiedy fotografowałem cierpienie, biedę, przemoc, miałem potrzebę oczyszczenia się - mówi fotograf, Sebastião Salgado, zwany czasem "fotografem rynsztoków", w wywiadzie dla włoskiej gazety "La Repubblica". Jego nowa wystawa to jedynie zdjęcia natury. Jak zwykle jednak czarno-białe.

Teraz on jest kapitanem. Okłamał producentów, żeby dostać rolę

Gdy dowiedział się o nominacji do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy, był "zszokowany". Nic dziwnego, bo wcześniej z aktorstwem nie miał nic wspólnego, a rola w filmie "Kapitan Phillips" była jego pierwszą. Urodzony w Somalii Barkhad Abdi trafił na casting właściwie z ulicy. Zanim stał się gwiazdą, pracował jako... kierowca.

Wcale nie jest ze złota. Jak powstaje słynna statuetka Oscara?

Nagi rycerz opierający się na mieczu i stojący na rolce filmu to najbardziej pożądana statuetka w świecie filmu. Oscar, bo o nim mowa, waży prawie 4 kg i ma 35 cm wysokości. Wbrew powszechnej opinii nie jest wykonany ze złota, tylko ze stopu cyny, antymonu i miedzi i dopiero pokryty 24-karatowym złotem. Statuetki są wykonywane przez jedną z fabryk w Chicago. CNN przyjrzał się jak powstaje słynny Oscar.

Papierowa torba, a potem "PRZEPRASZAM". Shia LaBeouf nabrał fanów?

Shia LaBeouf, który kilka dni temu pojawił się na Berlinale w papierowej torbie na głowie z napisem "Nie jestem już sławny", pokazał w Los Angeles artystyczną instalację zatytułowaną "#PRZEPRASZAM". Wszystko wskazuje więc na to, że akcja na festiwalu filmowym była zaplanowaną "wkrętką".

Znakomity debiut "Jacka Stronga". Ćwierć miliona widzów w weekend otwarcia

Najnowszy film Władysława Pasikowskiego - thriller szpiegowski "Jack Strong" - nie tylko zebrał przychylne recenzje krytyków, ale też przyciągnął do kin tłumy. W premierowy weekend obejrzało go ćwierć miliona widzów - tyle samo, co tegorocznego rekordzistę "Pod Mocnym Aniołem". To najlepsze otwarcie spośród wszystkich dotychczasowych produkcji Pasikowskiego, mistrza kina gatunkowego.

Meksykańska szajka, która podbija Hollywood

2 marca dowiemy się, czy Alfonso Cuarón zostanie pierwszym w historii latynoamerykańskim twórcą, który odbierze statuetkę w prestiżowej kategorii "najlepszy reżyser". Wszystko za sprawą "Grawitacji" - filmu, który obezwładnia wizjonerskim rozmachem. Cuarón przez lata walczył w Hollywood o prawo do autorskiej koncepcji i kreatywnej niezależności. Nie był jednak w tym wyzwaniu osamotniony - pomogli mu przyjaciele.

Zimna Blanchett na srebrno, ognista Adams w czerwieni. Gwiazdy na oscarowym lunchu

Nominowani do Oscarów pojawili się w poniedziałek na tradycyjnym lunchu w Beverly Hills. Choć do gali zostały jeszcze trzy tygodnie, niektórzy już się cieszą. – Ja będę świętował niezależnie od wszystkiego – wyznał z rozbrajającą szczerością Matthew MConaughey, nominowany po raz pierwszy do Oscara za rolę w "Witaj w klubie".

Polak nagrodzony we Francji. Pokonał 6,5 tys. konkurentów

Debiut Kacpra Lisowskiego "Ojcze masz" - opowiadający o dojrzewaniu do ojcostwa - otrzymał Prix Etudiant de la Jeunesse, czyli nagrodę jury studenckiego międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand. Polak pokonał 73 tytuły wyselekcjonowane spośród ponad 6,5 tys. zgłoszeń z całego świata.

Ostatnia droga Niny Andrycz

Dziś w warszawskim kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach odbędzie się pogrzeb aktorki Niny Andrycz, która zmarła 31 stycznia w wieku 101 lat. Aktorka nazywana była często "królową polskiego teatru".

Przekręt, zdrada, samobójstwo i fryzury retro. "American Hustle" - prawda i blef

Zawodowy naciągacz, który maskuje łysinę i nie umie ukryć wielkiego brzucha, jego ponętna, choć mocno upierdliwa żona oraz seksowna kochanka, udająca angielską arystokratkę. Plus agresywny, nieco szalony agent FBI, który zrobi wszystko, by udowodnić, na co go stać. To oni brali udział w wielkiej i kosztownej operacji Abscam, która miała ujawnić rozmiary korupcji w amerykańskim Kongresie. "American Hustle" pokazuje, jak ta operacja mogła wyglądać od wewnątrz. Co tu jest prawdą, a co blefem?

Powalczą o nagrodę Szymborskiej. Zgłosili 168 książek

168 książek poetyckich zgłoszono do drugiej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wśród nadesłanych prac przeważają książki młodych autorów urodzonych w latach 70. i 80. XX w. Pięć nominacji kapituła nagrody wybierze w maju, a w październiku ogłosi nazwisko laureata.

Meryl Streep: Największa przegrana w historii Hollywood

"Ma na koncie najwięcej nominacji dla najlepszej aktorki albo - jak sam wolę o tym myśleć - najwięcej porażek". Tak Steve Martin przywitał Meryl Streep w czasie gali rozdania Oscarów w 2010 roku. Aktorka, jak zawsze pogodna, przyjęła uwagę ze śmiechem. - To prawda, jestem największą przegraną w historii - mówi od tego czasu w wywiadach. Oto lista tych aktorek, które jakimś cudem Amerykańska Akademia Filmowa w ciągu ostatnich 36 lat uznała za lepsze od niej.

Kultowy mural Banksy'ego odnaleziony. Pójdzie na sprzedaż

Jeden z kilku słynnych murali Banksy'ego, "Dziewczynka z balonikiem", został odnaleziony na ścianie sklepu we wschodniej części Londynu. Rysunek słynnego streetartowca zostanie "zdjęty ze ściany" i poddany renowacji, po czym sprzedany za kwotę 500 tys. funtów - podaje BBC.

Diagnoza dr House'a uratowała pacjenta z tajemniczą chorobą

Do kliniki w Marburgu trafił pacjent z chorobami, których lekarze nie byli w stanie zdiagnozować. Ciężka niewydolność serca, postępująca głuchota i pogarszający się wzrok - to zaledwie część objawów. Ich przyczynę udało się odnaleźć dzięki serialowi "Dr. House".