Kultura i styl

Kultura i styl

Pozywał Nergala i Dodę, pozywa Maleńczuka. "Potrafiłem fiknąć Putinowi, fiknę Nowakowi"

Ostre starcie artystyczne Macieja Maleńczuka i działacza katolickiego Ryszarda Nowaka. Chodzi o to, co muzyk powiedział o Polakach i katolikach w jednym z wywiadów. Znany z kontrowersyjnych poglądów i bezpardonowego języka muzyk stwierdził, że fascynuje go zło, które noszą w sobie katolicy. Nowak złożył do prokuratury doniesienie o obrazie uczuć religijnych. Sprawą zajęły się "Fakty" TVN.

Oko cyklonu, cienie chmur, jezioro jak żaba. "Jezu, tak widzą nas kosmici!"

Alexander Gerst większość czasu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej gapi się przez okno i podziwia świat z wysokości ponad 300 km nad Ziemią. Przy okazji robi setki zdjęć dokumentujących to, co zachwyca go najbardziej: cienie rzucane przez chmury, oko cyklonu, burze piaskowe, zorze polarne, a nawet systemy nawadniania. I regularnie wrzuca je na swojego Twittera.

Powstanie film o mordercy żony Polańskiego. Autorem twórca teledysków Madonny i U2

Charles Manson w 1969 roku wysłał członków swojej sekty do domu Romana Polańskiego w Kalifornii z poleceniem zabicia jego mieszkańców. Zamordowali pięć osób, w tym ciężarną żonę Polaka. Po głośnym procesie Manson został skazany na karę śmierci, zmienioną na dożywocie. Szybko stał się ikoną pop kultury. Teraz jego historię opowie w filmie "Rodzina" reżyser teledysków Madonny i U2.

"Gdyby 'Bogowie' nie tryumfowali, fani filmu roznieśliby jurorów"

Nie było mocnych na "Bogów" Łukasza Palkowskiego na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tomasz Kot w roli Zbigniewa Religi też okazał się bezkonkurencyjny. Największym zaskoczeniem była natomiast Nagroda Specjalna Jury dla łopatologicznego, zwyczajnie słabego "Obywatela" Jerzego Stuhra, chłodno przyjętego przez krytyków. Brak wśród laureatów głównych nagród "Miasta 44" przyjęto z niedowierzaniem. Opinia, że skrzywdzono przejmujące kino Komasy, zdominowała kuluarowe dyskusje po gali w Teatrze Muzycznym.

Opowieść o prof. Relidze dominuje w Gdyni. Złote Lwy dla filmu "Bogowie"

Złote Lwy, nagrodę dla najlepszego filmu 39. festwialu filmowego w Gdyni, otrzymał film "Bogowie" opowiadający historię prof. Zbigniewa Religi. Wcielający się w jego postać Tomasz Kot został dodatkowo uznany za najlepszego aktora. Nagroda dla najlepszej aktorki powędrowała do Zofii Wichłacz, a dla najlepszego reżysera do Władysława Pasikowskiego.

Na ekranie od 60 lat. Sophia Loren świętuje urodziny

Gwiazda światowego kina Sophia Loren kończy w sobotę 80 lat. Diva, perfekcjonistka zawsze niewystarczająco zadowolona z siebie, wciąż spragniona wielkich ról. Od lat mieszka w Genewie. Jubileusz uczciła wydaniem autobiografii: „Wczoraj, dziś i jutro”.

Incydent na otwarciu teatru. Premier Tusk wśród gości

Na ponad dwie godziny, ze względów bezpieczeństwa, została przerwana uroczystość otwarcia w Gdańsku Teatru Szekspirowskiego. Jednym z gości był były premier Donald Tusk, który zjawił się tam w towarzystwie żony. Okazało się, że przyczyną zamieszania była porzucona walizka.

"Bogowie" zawładnęli Gdynią. Kot pewniakiem do aktorskiej nagrody

Dawno już gdyńska publiczność nie prezentowała takiej euforii, jak po (i w trakcie) projekcji filmu Łukasza Palkowskiego "Bogowie". Opowieść o trzech latach z życia Zbigniewa Religi (w tej roli rewelacyjny Tomasz Kot) doczekała się owacji na stojąco. Na liście faworytów są też świetny "Fotograf" Krzystka i "Miasto 44" Komasy.

Przepadł bez wieści z całą załogą. Film opowie tajemniczą historię ORP "Orzeł"

Słynny okręt podwodny ORP "Orzeł", biorący udział w walkach września 1939 roku, znów trafi na ekrany kin. W 2017 r. powstanie o nim film fabularny i 13-odcinkowy serial, reżyserem obu produkcji będzie Jan Kidawa-Błoński. Zaginięcie okrętu w nieznanych okolicznościach jest największą zagadką dotyczącą historii polskiego wojska podczas II wojny światowej. Początek zdjęć zaplanowano na lato 2015 r.

Ewa Ewart "Niezwykłą Osobowością 2014"

Dziennikarka TVN24 Biznes i Świat Ewa Ewart wśród laureatów nagród "Niezwykłe Osobowości 2014", które po raz pierwszy przyznało Europejskie Forum Przedsiębiorczości. Inni laureaci to założycielka PAH Janina Ochojska i podróżnik Jacek Pałkiewicz.

Gitarzysta zespołu "Pod Budą" porażony prądem

Jan Hnatowicz, gitarzysta zespołu "Pod Budą" doznał ciężkich obrażeń wskutek porażenia prądem na próbie przed koncertem w Suchej Beskidzkiej (Małopolska). Muzyk znajduje się na oddziale intensywnej terapii, jego stan jest poważny.

Kukiz wchodzi do polityki. Wystartuje w wyborach samorządowych

Paweł Kukiz, artysta i były lider zespołu Piersi wystartuje w nadchodzących wyborach samorządowych. Powalczy o mandat radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jako kandydat komitetu Bezpartyjni Samorządowcy. Już teraz zapowiada, ze ewentualną dietę przekaże na walkę o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze.

Z lotu ptaka zauważył Sokoła Millenium. Fani "Gwiezdnych wojen" w ekstazie

Niezwykłe zdjęcie rozpaliło fanów "Gwiezdnych wojen" w sieci. Przelatując nad jednym z lotnisk w Wielkiej Brytanii, instruktor latania zrobił fotografię, na której uchwycił niedokończony model Sokoła Millenium - kultowego statku Hana Solo, czyli Harrisona Forda. Okazało się, że przeleciał nad miejscem kręcenia najnowszej części cyklu.

Polska nie dała Memlinga, więc nie dostanie Caravaggia? "Mój gniew jest wielki"

- To tak, jakbyśmy robili wystawę o Leonardzie da Vinci, ale bez jego dzieł - mówi, nie kryjąc oburzenia, Till-Holger Borchert, kurator wystawy w rzymskim Kwirynale i apeluje do Polski o rozsądek. Po tym, jak na trzy tygodnie przed wielką monograficzną wystawą poświęconą Memlingowi okazało się, że gdański konserwator nie zgodził się na wyjazd z kraju "Sądu Ostatecznego" pod znakiem zapytania stoi też darmowy przyjazd dzieł Caravaggia do Polski.

Kto wspiera szkockie "tak" i gdzie jest Sean Connery?

Sean Connery jest niewątpliwie najsłynniejszym w świecie zwolennikiem szkockiej niepodległości i to już od wielu lat. Mimo to próżno było szukać słynnego aktora na spotkaniach organizowanych przez kampanię proniepodległościowych nacjonalistów. Na przeszkodzie stoją podatki. Kto jeszcze z brytyjskich znanych osobistości opowiada się za głosem na "tak", a kto za głosem na "nie"?

Kalendarz krakowskiej artystki. Sportsmenki rozebrały się jak Radwańska

Fotografuje nagie sportsmenki, żeby zdobyć pieniądze na sprzęt dla młodych zawodników. Krakowska artystka zamierza ze swoich zdjęć stworzyć kalendarz sportowy, wzorowany na tym, który co roku wydaje amerykański ESPN. - Dzięki pieniądzom ze sprzedaży będziemy mogli kupić buty i odzież dla dzieci - wyjaśnia Dominika Cuda, fotograf sportowy.

3 minuty i 18 sekund oklasków dla Jerzego Stuhra. Dziś w Gdyni kryminalna środa

"Obywatel" Jerzego Stuhra - jeden z bardziej oczekiwanych tytułów festiwalu filmowego w Gdyni - zyskał przychylność publiczności i nieco mniejszą krytyków. Pastiszowa opowieść o współczesnym Piszczyku uwiodła komizmem, ale rozczarowała łopatologiczną narracją. Zwolenników i malkontentów połączyła jednak radość z powrotu do zdrowia i zawodowej formy Jerzego Stuhra - reżysera i odtwórcy głównej roli.

Słynny komiks będzie serialem. "Znudzony Lucyfer rzuca piekło"

Komiks "Lucyfer", który opowiada o przygodach upadłego anioła Lucifera Morningstara, zostanie zekranizowany. Amerykańska stacja Fox zamówiła serial u twórcy "Californication". Na razie nie wiadomo, kto zagra głównego bohatera, który w komiksie tak bardzo przypominał Davida Bowie.