Kraków

Kraków

Przekroczył dozwoloną prędkość o 120 km/h

Kieleccy policjanci zatrzymali 33-letniego kierowcę, który w terenie zabudowanym pędził z prędkością 192 km/h. Prędkość dopuszczalną na tym odcinku przekroczył o ponad 120 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy i dostał mandat.

Niezwykły konkurs na najpiękniejszą pisankę z soli

Już po raz 17. W Muzeum Żup Krakowskich odbył się konkurs na najpiękniejszą solną pisankę. Zadaniem uczestników było pomalowanie jajek. Technika dowolna. – Konkurs nie ogranicza inwencji twórczej – mówią pracownicy muzeum dodając, że choć ozdobienie pisanki na pierwszy rzut oka może wydawać się to łatwe, to sól jest materiałem bardzo trudnym.

Obiecywała umorzenie długu, w zamian chciała 150 tysięcy

Poznały się przez znajomych. Powołując się na swoje znajomości w urzędach, 33-latka obiecała, że pomoże koleżance w umorzeniu długów. W zamian 25-letnia kobieta mała jej dać 150 tysięcy złotych. Policjanci zatrzymali oszustkę, której postawiono zarzuty.

Jedne schody, dwóch zarządców i absurd gotowy

Takiego finału remontu schodów mieszkańcy jednego z osiedli w krakowskim Płaszowie się nie spodziewali. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wyremontował górną część zejścia. Tam też powstał podjazd dla wózków. W dolnej już go nie ma, bo ta część należy do spółdzielni mieszkaniowej.

100-letnie karabiny w mieszkaniu 70-latka

O asystę podczas wizyty u 70-letniego mężczyzny w Tarnowie poprosili policjantów pracownicy pomocy społecznej. Według ich informacji, mężczyzna bywał agresywny. O małym arsenale, który zgromadził w mieszkaniu nikt nie wspominał.

80 lat temu ruszyła kolejka na Kasprowy Wierch

15 marca 1936 r. kolejką linową na Kasprowy Wierch po raz pierwszy wjechali turyści. Jej budowa była jednym z największych wyzwań II RP. Wtedy była trzecią najdłuższą koleją linową na świecie. Inwestycja zwróciła się w niespełna trzy lata.

"Orły giną w męczarniach". Bo ludzie trują lisy

W Polsce pada coraz więcej orłów. W sobotę martwego bielika znaleziono na terenie gminy Krzeszów (woj. podkarpackie), w niedzielę pod Międzychodem (woj. wielkopolskie). - Ludzie trując lisy, przy okazji trują ptaki - mówi dr hab. Tadeusz Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Sprawa jest o tyle poważna, że bielikom jeszcze 30 lat temu groziło wymarcie, a policja o większości przypadków nic nie wie.

Lupa i Warhol razem. Krakowski MOCAK pokazuje wystawę

Twórczość i działania Krystiana Lupy oraz Andy’ego Warhola przybliża wystawa, którą od wtorku prezentuje Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Zwiedzający wejdą w przestrzeń ze spektaklu polskiego reżysera zainspirowanego nowojorską pracownią Warhola.

Wiata przystankowa przegrała z bananem

Nie chronią przed deszczem, są zbyt wysokie i za wąskie – krakowianie krytykują wiaty przystankowe, które zostały postawione obok Centrum Kongresowego ICE. Internauci przygotowali nawet specjalny "ranking", w którym wiaty przegrały z billboardem, drzewem, a nawet… bananem.

Pijani maszyniści ukraińskiego pociągu

Dwaj maszyniści ukraińskiego pociągu towarowego zostali zatrzymani na przejściu granicznym w Medyce. Obaj byli pod wpływem alkoholu. Dodatkowo jeden z mężczyzn przewoził 86 paczek nielegalnych papierosów.

Półtonowy dzwon powita papieża Franciszka

Ważący pół tony Dzwon Miłosierdzia został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jego odsłonięcie zaplanowano 3 kwietnia w Campus Misericordiae. Ma m.in. powitać papieża Franciszka gdy przybędzie w lipcu na teren kampusu.

Pociągi retro pojadą najpiękniejszymi trasami Małopolski

Pociągi retro pojawią się w tym roku na najpiękniejszych trasach kolejowych Małopolski. Władze województwa zdecydowały o dofinansowaniu projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej", w ramach którego odbędzie się ponad 25 przejazdów turystycznych.

Sprzedawał "magiczne talizmany" w punkcie ksero

Krakowscy policjanci zlikwidowali sklep z dopalaczami. Funkcjonował pod szyldem punktu kserograficznego. Skonfiskowano ponad 100 opakowań różnych produktów oferowanych jako "magiczne talizmany". Trwa ustalanie, czy dopalacze były rozprowadzane również w innych punktach miasta.

Wyrok w zawieszeniu dla pierwszej objętej "ustawą o bestiach"

W sierpniu 2015 roku wyszła z więzienia. Choć została objęta ustawą o bestiach, sąd uznał, że nie trzeba jej zamykać w zakładzie zamkniętym. Dwa miesiące później Ewelina C. zaatakowała pielęgniarkę i ratownika, którzy udzielali jej pomocy. Została właśnie za to skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu.