Słowacja

Słowacja

Poziom wody w płynącym przez Bratysławę Dunaju o godzinie 14.10 sięgał już 10 metrów i 29 centymetrów. Mieszkańcy najniżej położonych części miasta przygotowują się na kulminacyjną falę, która ma nadejść w czwartek popołudniu.

Wielka woda dociera na Słowację i Węgry. Od kilkudziesięciu godzin stale rośnie poziom wody w Dunaju. Mieszkańcy Bratysławy przygotowują się na przyjście fali kulminacyjnej - zamknięto miejskie bulwary i ogłoszono stan ostrzegawczy. Bratysława szykuje się do ewakuacji.

Na dziesiątki martwych ptaków natykali się narciarze zjeżdżający ze słowackiego Chopoku. Najprawdopodobniej ptaki straciły życie w wyniku zderzenia z tamtejszym wyciągiem w trudnych warunkach atmosferycznych.

Premier Donald Tusk zadeklarował w środę w Popradzie, że chce wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące eksportu polskiej żywności na Słowację. - Obaj jesteśmy sportowcami. Ja się utrzymuję w naprawdę niezłej kondycji i staram się jeść wyłącznie polskie rzeczy. Wiem, że parę wątpliwości pojawiło się na Słowacji w tej sprawie, my jesteśmy po to, aby to wyjaśniać - podkreślił polski premier.

"To była Alaska w centrum Europy", mówią o dwudniowej burzy śnieżnej mieszkańcy Węgier. W jej wyniku prawie 4 tys. aut utknęło w zaspach i prawie 300 tys. osób zostało pozbawionych prądu. Sytuacja powoli stabilizuje się m.in. dzięki poprawie pogody oraz intensywnej pracy armii i służb. Po ataku zimy rany liżą także Słowacy.

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej, Niemcy i Francja czują się odpowiedzialne za jedność Europy i przyszłość integracji europejskiej - zadeklarował premier Donald Tusk po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji oraz kanclerz Niemiec. Jak dodał, jedność należy budować za pomocą trzech narzędzi: unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek państw członkowskich oraz umacniania europejskich zdolności obronnych.

Stabilizuje się sytuacja po silnych opadach śniegu, jakie nawiedziły Europę Środkową. W środę z największymi utrudnieniami walczyły Węgry w regionach przy północnych granicach tego kraju ze względu na śnieg nieprzejezdna była część dróg. Ze względu na warunki opóźnione były niektóre połączenia na wiedeńskim lotnisku.

Atak zimy wywołuje coraz większe utrudnienia przy granicy węgiersko-słoweńskiej. W przygranicznych regionach na Węgrzech z powodu opadów śniegu we wtorek utknęły setki ciężarówek, zabrakło już dla nich miejsc parkingowych. Trudne warunki panują na drogach i na kolei w całej Europie Środkowej.

Z powodu ponad 30-godzinnych, intensywnych opadów śniegu sztaby kryzysowe we wschodniej i środkowej Słowacji ogłosiły stan klęski żywiołowej. Nie kursują autobusy i pociągi. Przerwane są połączenia kolejowe. 80 tysięcy gospodarstw nie ma prądu.