Słowacja

Słowacja

10-letnia Kristinka z Bratysławy chciałaby zostać prezydentem Słowacji. Swoim marzeniem podzieliła się z Andrejem Kiską, obecną głową państwa. Napisała też, że z tego powodu dzieci z klasy się z niej śmieją. W odpowiedzi na list dziewczynki prezydent zaprosił ją wraz z całą klasą do pałacu prezydenckiego.

Michal Kovacz, pierwszy prezydent Słowacji po rozwiązaniu federacji czechosłowackiej na początku 1993 roku, zmarł w środę w Bratysławie w wieku 86 lat - poinformował rzecznik słowackiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Współpraca gospodarcza, w tym w sferze energetycznej, była jednym z tematów rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Słowacji Robertem Fico. Przywódcy dwóch krajów spotkali się w czwartek późnym wieczorem w Moskwie. Putin przyjął Fico na Kremlu.

Premier Słowacji Robert Fico poinformował, że spotka się w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Nie ujawnił, o czym konkretnie chce z nim rozmawiać. Fico jest zwolennikiem zniesienia sankcji wobec Rosji.

Słowacki rząd premiera Roberta Fico utrzyma większość w parlamencie, gdyż po rozłamie w najmniejszej koalicyjnej partii Siet (Sieć) pięciu deputowanych, którzy ją opuścili, zadeklarowało akces do innego współrządzącego ugrupowania Most-Hid.

Skrajnie prawicowa Słowacka Partia Ludowa Nasza Słowacja (LSNS) ogłosiła, że zaczyna zbierać podpisy ws. rozpisania referendum dotyczącego przyszłości kraju w Unii Europejskiej. Jej zdaniem nadszedł czas na wyjście Słowacji ze wspólnoty. Wynik ewentualnego głosowania byłby wiążący.

Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak został w środę kandydatem tego kraju na nowego sekretarza generalnego ONZ po ustępującym Ban Ki Munie. Do stanowiska tego może kandydować według przewidywań do 15 osób.

Słowacki prezydent Andrej Kiska powierzył w poniedziałek dotychczasowemu premierowi Robertowi Fico misję utworzenia nowego rządu. Jego socjaldemokratyczna partia SMER-SD wygrała sobotnie wybory, ale zdobyła zaledwie 49 mandatów na 150. W parlamencie znaleźli się m.in. skrajni nacjonaliści. Media na Słowacji nazywają wynik wyborów patem i przewidują kolejne, przedterminowe wybory.