Słowacja

Słowacja

Po niedzielnych wystąpieniach prezydenta Andreja Kiski i premiera Roberta Fico w reakcji na zabójstwo dziennikarza śledczego Jana Kuciaka na Słowacji dominuje niepewność i brak zaufania do władz. Eksperci nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie o polityczną przyszłość kraju. Może dojść do upadku rządu.

Publikujemy pierwszą część tekstu "Modelka, mafia i mordercy" Organized Crime and Corruption Reporting Project, organizacji dziennikarskiej zajmującej się zorganizowaną przestępczością i korupcją, o zamordowanym na Słowacji Janie Kuciaku i jego ustaleniach w sprawie powiązań świata polityki ze światem zbrodni.

Mieszkańcy Bratysławy w poniedziałek wieczorem gromadzili się w centrum miasta, palili znicze i modlili się za zastrzelonego słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczoną. Znicze zapalono także w stolicy Czech, Pradze.

Pięć tysięcy euro dopłaty, zwolnienie z opłat za autostrady czy parkowanie w miastach - to ma zachęcić Słowaków do przesiadki do aut elektrycznych. W tym roku u naszych południowych sąsiadów ma przybyć 25 tysięcy takich pojazdów. Część z tej liczby będą stanowiły służbowe pojazdy instytucji państwowych i samorządowych. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Sporo zimy tej jesieni. Śnieg leży w polskich górach. Bardziej grudniowych niż listopadowych warunków doświadczają też mieszkańcy wielu innych europejskich regionów. Zimowy krajobraz potrafi zachwycić, ale oznacza także utrudnienia.

Już prawie witaliśmy się z gąską. Polska miała dostarczyć Słowacji transportery Rosomak, na bazie których Słowacy planowali stworzyć swoje pojazdy Scipio. List intencyjny w tej sprawie podpisała Ewa Kopacz i słowacki premier Robert Fico. Minęły dwa lata, a sprawa ucichła. Teraz słowackie media piszą, że ostatecznie pojazdy zostaną kupione od Finów. Co ciekawe, to - paradoksalnie - i tak może oznaczać zarobek dla polskich firm.