Słowacja

Słowacja

Współpraca gospodarcza, w tym w sferze energetycznej, była jednym z tematów rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Słowacji Robertem Fico. Przywódcy dwóch krajów spotkali się w czwartek późnym wieczorem w Moskwie. Putin przyjął Fico na Kremlu.

Premier Słowacji Robert Fico poinformował, że spotka się w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Nie ujawnił, o czym konkretnie chce z nim rozmawiać. Fico jest zwolennikiem zniesienia sankcji wobec Rosji.

Słowacki rząd premiera Roberta Fico utrzyma większość w parlamencie, gdyż po rozłamie w najmniejszej koalicyjnej partii Siet (Sieć) pięciu deputowanych, którzy ją opuścili, zadeklarowało akces do innego współrządzącego ugrupowania Most-Hid.

Skrajnie prawicowa Słowacka Partia Ludowa Nasza Słowacja (LSNS) ogłosiła, że zaczyna zbierać podpisy ws. rozpisania referendum dotyczącego przyszłości kraju w Unii Europejskiej. Jej zdaniem nadszedł czas na wyjście Słowacji ze wspólnoty. Wynik ewentualnego głosowania byłby wiążący.

Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak został w środę kandydatem tego kraju na nowego sekretarza generalnego ONZ po ustępującym Ban Ki Munie. Do stanowiska tego może kandydować według przewidywań do 15 osób.

Słowacki prezydent Andrej Kiska powierzył w poniedziałek dotychczasowemu premierowi Robertowi Fico misję utworzenia nowego rządu. Jego socjaldemokratyczna partia SMER-SD wygrała sobotnie wybory, ale zdobyła zaledwie 49 mandatów na 150. W parlamencie znaleźli się m.in. skrajni nacjonaliści. Media na Słowacji nazywają wynik wyborów patem i przewidują kolejne, przedterminowe wybory.

Największe niemieckie gazety niepokoją się wzrostem poparcia dla partii nacjonalistycznych w wyborach na Słowacji. „Sueddeutsche Zeitung” uważa, że premier Robert Fico prowadził chybioną kampanię wyborczą; „FAZ” wymienia wśród przyczyn politykę migracyjną UE.

Według sondażu exit poll lewicowa partia SMER-SD obecnego premiera Roberta Fico wygrała sobotnie wybory parlamentarne na Słowacji, ale straciła dotychczasową większość. Na drugim miejscu znaleźłi się liberałowie, a na trzecim konserwatyści.

Na Słowacji w sobotę o godzinie 7 otwarto lokale wyborcze i rozpoczęły się wybory do parlamentu. Wcześniejsze sondaże wskazywały na przewagę lewicowej Smer-SD premiera Roberta Fico; kampanię wyborczą zdominowały sprawy socjalne i kwestie dot. migrantów.

W wyemitowanym w środę wywiadzie dla publicznej Czeskiej Telewizji premier Słowacji Robert Fico skrytykował podejście greckich władz do kryzysu migracyjnego i ostrzegł, że w razie jego zaostrzenia jedynym wyjściem będzie uszczelnienie północnych granic Grecji.