Słowacja

Słowacja

Mamy wznieść mur, żeby u nas zostali? - pytał w środę po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE, który w środę odrzucił słowacką i węgierską skargę w sprawie relokacji uchodźców premier Słowacji, Robert Fico. Równocześnie podkreślił jednak, że jego kraj szanuje tę decyzję. Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto orzeczenie Trybunału uznał za oburzające i nieodpowiedzialne.

Od pociągu pospiesznego jadącego do Bratysławy odłączyła się w niedzielę lokomotywa i sama pojechała dalej - poinformował rzecznik słowackich kolei. Pasażerom nic się nie stało, trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Słowacki rząd sprzeciwił się wydanemu w środę oświadczeniu rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Yves'a Bota, iż skarga Słowacji i Węgier na obowiązkową relokację uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech powinna zostać oddalona.

Na szczycie należy skupiać się na tych tematach, w których można dojść do porozumienia – oświadczył w czwartek w Brukseli premier Węgier Viktor Orban, zaznaczając, że kwestia podziału migrantów między państwa członkowskie nie jest jednym z nich.

Na Łotwę przybyło w czwartek 150 słowackich żołnierzy wraz ze sprzętem. Przez trzy kolejne miesiące będą oni wspólnie ćwiczyć z Łotyszami. To kolejna odsłona realizacji porozumień osiągniętych na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku, gdzie państwa Grupy Wyszehradzkiej zdecydowały o rotacyjnym wsparciu wojskowym dla państw bałtyckich.

Tatrzańskie niedźwiedzie budzą się z zimowego snu i cieszą się nadchodzącą wiosną. Spotkanie z rodziną tych drapieżników może być bardzo niebezpieczne, szczególnie gdy matce towarzyszą młode.