Słowacja

Słowacja

Wybierał bezbronne, samotne kobiety. Najczęściej atakował nad ranem, zawsze w pobliżu przystanków autobusowych. Policja w Bratysławie schwytała grasującego od wielu dni na ulicach stolicy mężczyznę, który smarował kobiety własnym kałem. Jak donoszą media, to syn jednego ze słowackich generałów.

W katastrofie śmigłowca Mi-2 z ukraińskimi znakami rejestracyjnymi, który rozbił się we wschodniej Słowacji w pobliżu granicy z Ukrainą, zginęło co najmniej siedem osób, w tym dwie kobiety - poinformował w piątek szef słowackiego MSW Robert Kaliniak, cytowany przez słowackie media. Maszyna najprawdopodobniej służyła do przemytu imigrantów i papierosów.

Słowacja w swym pozwie przeciwko decyzji o rozmieszczeniu uchodźców w państwach Unii Europejskiej na podstawie obowiązkowych kwot zamierza zakwestionować prawo krajów członkowskich do przyjęcia takiego rozwiązania w głosowaniu większościowym. Premier Słowenii Miro Cerar zapowiedział natomiast postawienie tymczasowego ogrodzenia z drutu żyletkowego na granicy z Chorwacją, by lepiej kontrolować przepływ migrantów.

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj będzie chciał w Trybunale Sprawiedliwości UE podważyć wtorkową decyzję o podziale 120 tys. uchodźców pomiędzy państwa UE, a także, że Słowacja nie zastosuje się do tej decyzji Unii Europejskiej. Słowacja - obok Czech, Węgier i Rumunii - była krajem głosującym przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Komisję Europejską. Więcej dzisiaj w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude do ostatniej chwili próbuje przekonać blok państw Europy Wschodniej do swojej koncpecji kwotowego podziału uchodźców. W niedzielę dzwonił do premierów Słowacji, Łotwy, Czech, Węgier, Rumunii, którzy wcześniej zapowiadali stanowcze "nie" dla przymusowego przyjmowania uchodźców. Mimo zapowiedzi nie udało mu się porozmawiać z Ewą Kopacz.

Kraje, które były dotychczas krytykowane za brak zaangażowania w obliczu kryzysu związanego z napływem uchodźców, łagodzą swoje stanowiska. Wielka Brytania zamierza zapewnić ochronę 20 tys. syryjskich uchodźców, zdecydowanie bardziej otwarta na negocacje jest też Hiszpania. Prezydent Słowacji apeluje natomiast do rządu swojego kraju, by przyjął więcej osób.

"Wygląda na to, że kanclerz Angela Merkel ogłosi zwycięstwo po kampanii naciskania na Europę w sprawie nowego systemu rozdzielania uchodźców" - pisze w piątkowy poranek brytyjski „Guardian”. "Zwycięstwo" ma przede wszystkim oznaczać wymuszenie na krajach UE przyjęcia aż 160 tys. osób. Z przecieków wynika, że na przykład Polska - gdyby projekt został przyjęty - miałaby przyjąć ponad 10 tys. uchodźców. Pięć razy więcej, niż było ustalone dotychczas.

Imigranci i uchodźcy trafiają do krajów Unii Europejskiej codziennie. Tylko w środę ponad trzy tysiące osób przedostały się na granicę węgierską z Serbii. W granicach UE lub u jej murów jest więc w tej chwili prawdopodobnie pół miliona osób z Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Afryki. Polska problemów z nielegalną imigracją nie ma, ale już jeden jej sąsiad tak.

Imigranci z krajów muzułmańskich, którzy wystąpią o azyl na Słowacji, zostaną "potraktowani zgodnie z prawem" - przekazała w czwartek Bratysława. Po zamieszaniu wywołanym doniesieniami, że władze Słowacji chcą przyjmować tylko chrześcijańskich uchodźców, słowacki resort spraw wewnętrznych usiłował w czwartek osłabić wcześniejsze sformułowania.