USA

USA

Gene Robinson, biskup amerykańskiego Kościoła episkopalnego i zdeklarowany homoseksualista, ogłosił, że po 25 latach rozstaje się ze swoim partnerem. Duchowny poinformował, że jest wdzięczny swojemu byłemu już partnerowi i nie chce podawać szczegółów na temat ich prywatnego życia.

Na nowojorskim Manhattanie w piątkowe popołudnie wykolieł się pociąg metra. Składem podróżowało około tysiąca pasażerów. Czterech z nich trafiło w ciężkim stanie do szpitala. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane.

Barack Obama musi w końcu powiedzieć głośno, że kryzys na Ukrainie jest największym światowym wyzwaniem od czasu zakończenia zimnej wojny - napisał w piątek dla portalu politico.com prof. Zbigniew Brzeziński, komentując politykę USA wobec Rosji. Były doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera dodał, że Obama powinien też jasno stwierdzić, dlaczego Ukraińcom pomóc powinni nie tylko Amerykanie, ale też wszyscy ich sojusznicy oraz Chiny, które "tak samo jak nas powinna interesować stabilizacja" na świecie.

Ulewne deszcze, które spadły w stanie New Jersey i okolicy Nowego Jorku spowodowały powodzie. Wiele dróg zostało zamkniętych. Ucierpiała również komunikacja kolejowa i lotniczna. Liczne samochody zostały uwięzione pod wodą, a domy podmyte. Ekipy ratowicznie, by pomóc poszkodowanym musiały korzystać z łodzi i kajaków.

Agencja kosmiczna NASA zrobiła animację pokazującą ruch i rozwój tornad, które w dniach 27-28 kwietnia szalały nad USA. Satelita agencji o nazwie NOAA GOES-East przesyłał materiały między innymi z Nebraski, Kansas, Iowa, Oklahoma, Arkansas, Luizjana i Missisipi w czasie rzeczywistym.

Do 34 wzrosła liczba ofiar ataków tornad, które w niedzielę i poniedziałek przeszły nad południowymi regionami USA. W najbardziej poszkodowanym Arkansas prezydent Barack Obama ogłosił stan klęski. Mieszkańcy środkowych i południowo-wschodnich stanów wciąż muszą się liczyć z poważnym zagrożeniem, bo synoptycy zapowiadają tam kolejne tornada.

Do co najmniej 17 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ataku niszczycielskich tornad, które przetoczyły się w niedzielę przez środkowe stany USA. Miejscami wiatr osiągał prędkość nawet 240 km/h. W niektórych miejscach zrujnowane zostały całe kwartały budynków, tysiące ludzi nie mają prądu. Meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi atakami gwałtownych zjawisk.

Kompania 150 amerykańskich żołnierzy ze 173. Brygady Powietrznodesantowej przyleciała do bazy w Szawlach, na północy Litwy. Jest to odpowiedź litewskich sojuszników w NATO na niepokojące działania Moskwy na Ukrainie.

Amerykański niszczyciel Donald Cook opuścił w piątek Morze Czarne. Okręt wysłano w ten region, aby uspokoić sojuszników i partnerów USA, zaniepokojonych zajęciem Krymu przez Rosję - poinformowały służby prasowe marynarki wojennej USA w oficjalnym komunikacie.