USA

USA

Władimir Putin powiedział Barackowi Obamie, że oskarżenia o rosyjską ingerencję na Ukrainie są "bezpodstawne" - poinformował w poniedziałek wieczorem Kreml po rozmowie telefonicznej prezydentów Rosji i USA. Biały Dom oświadczył z kolei, że Barack Obama wyraził zaniepokojenie działaniami Rosji na Ukrainie i zagroził kolejnymi sankcjami, jeśli Moskwa nie zmieni swej polityki.

Biały Dom kolejny raz zagroził w poniedziałek Rosji sankcjami gospodarczymi, jeśli będzie dalej eskalować sytuację na Ukrainie. Rzecznik Jay Carney powiedział, że możliwa jest jeszcze w poniedziałek rozmowa telefoniczna prezydentów USA i Rosji.

Silne burze z deszczem i gradem przechodzą przez południowe obszary Stanów Zjednoczonych. Układ frontów powoduje też, że miejscami tworzą się tornada. W niedzielę niebezpieczne wirujące leje zaobserwowano na południu stanu Oklahoma.

10 osób zginęło po tym, jak ciężarówka firmy kurierskiej zjechała z autostrady na przeciwny pas i zderzyła się czołowo z autobusem przewożącym uczniów. Do tragedii doszło w północnej Kalifornii w czwartek wieczorem.

Prezydent USA i kanclerz Niemiec rozmawiali telefonicznie w czwartek wieczorem o obecnej sytuacji na Ukrainie. Jak podał Biały Dom, Barack Obama powiedział Angeli Merkel, że USA, Unia Europejska i inni globalni partnerzy muszą być przygotowani na dalszą eskalację napięcia ze strony Rosji i kolejne sankcje wobec niej.

Stany Zjednoczone potępiają usiłowania Rosji, aby wykorzystywać energię jako "narzędzie nacisku" w sporze z Ukrainą - oświadczyła rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki. Kilka godzin wcześniej ujawniono list Władimira Putina do przywódców 18 europejskich krajów, w którym ostrzega, że gazowe długi Ukrainy mogą zaszkodzić tranzytowi surowca do UE.

Los 64 krów z dwóch farm w Chile jest dowodem na to, że podczas burzy nie należy chronić się pod drzewem. Po tym, jak pogoda się uspokoiła, lokalni farmerzy dokonali makabrycznego odkrycia - pod samotnym drzewem na pastwisku leżało kilkadziesiąt sztuk martwego bydła. Zwierzęta padły porażone przez pioruny, jakie towarzyszyły nawałnicy.

Jeszcze kilkanaście lat temu byłoby to nie do pomyślenia, teraz jednak wygląda na to, że były obywatel Związku Radzieckiego ma szansę na posadę amerykańskiego kongresmena. Igor Birman ubiega się o nią z ramienia republikanów w okręgu Sacramento w Kalifornii.

Władze Rosji odrzuciły kilka wniosków FBI o udzielenie informacji na temat jednego ze sprawców zamachu w Bostonie Tamerlana Carnajewa, dwa lata przed tym atakiem z 2013 roku - podał "New York Times", cytując nieopublikowany jeszcze raport. Dzięki tym informacjom Carnajew mógłby zostać poddany ściślejszej kontroli - pisze gazeta.

Środowa sesja na giełdach w USA przyniosła wyraźne wzrosty głównych indeksów. Inwestorzy dobrze przyjęli gołębi wydźwięk "minutes" z marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej (Fed), banku centralnego USA, oraz lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne koncernu Alcoa.