Lasy

Lasy

Wydrze rodzeństwo, które w pobliżu drogi znalazł turysta, wróciło na wolność. Wypuścili je leśnicy z Nadleśnictwa Srokowo (województwo warmińsko-mazurskie) po upewnieniu się, że młode sobie poradzą.

Drapieżne ptaki, które przechodziły rekonwalescencję w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków "Przytulisko" przy Nadleśnictwie Krynki, są już na wolności. Większość z ośmiu wypuszczonych ptaków to ofiary burz i nawałnic, które przechodziły niedawno przez województwo podlaskie.

Komisja Europejska dofinansuje trzy projekty Lasów Państwowych, które przyczynią się do adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu. Dwa z nich to kontynuacja działań związanych z retencjonowaniem wody w lasach. Projekty te były prowadzone przez Lasy Państwowe w ubiegłych latach. Trzeci to całkowicie nowa inicjatywa, dotycząca ograniczania skutków zagrożeń powodowanych pożarami lasów.

Nawałnice, które przeszły nad północno-wschodnią Polską, wywróciły i połamały tysiące drzew w lasach. Leśnicy szacują, że szkody przekroczyły 600 tys. metrów sześciennych. W jednym z nadleśnictw niszczycielski wiatr połamał pas lasu o szerokości 120 metrów i półtora kilometra długości.

Już niebawem w naszych domach zagości choinka pod postacią sztucznego lub żywego rodzimego świerku, dostojnej sosny lub nieco bardziej egzotycznej jodły. Warto jednak zadać sobie pytanie: kupowanie jakiego drzewka - sztucznego czy żywego - jest ekologiczne?

Susze trwające całe lato przyczyniły się do tego, że wydatki na ochronę lasów przed pożarami wyniosły więcej niż się spodziewano. W samej białostockej dyrekcji Lasów Państwowych koszty, w stosunku do ubiegłego roku, w tym sezonie wzrosły o około 500 tys. złotych. To więcej niż zakładał budżet.