Wycięli drzewa w parku krajobrazowym, postawili znaki zakazu wstępu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wycinka na terenie Leśnictwa Zbójna Góra (materiał z 24.01.2023)
Wycinka na terenie Leśnictwa Zbójna Góra (materiał z 24.01.2023)
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Wycinka na terenie Leśnictwa Zbójna GóraArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu osiedla Radość w Wawrze, wycięto wiele drzew. W pobliżu stoją znaki z zakazem wstępu na teren budowy. Nadleśnictwo tłumaczy, że powstanie tam nowa droga pożarowa, a wycinka miała związek ze zmianą gatunkową drzewostanu. Na wiosnę planowane są nowe nasadzenia.

O wycince w Mazowieckim Parku Krajobrazowym poinformowała nas mieszkanka okolicy. Jak przekazała na Kontakt 24, prace toczyły się pod koniec ubiegłego roku na obszarze między Wodociągiem Radość a Traktem Napoleońskim. To obszar podlegający pod Leśnictwo Zbójna Góra. "Teren wygląda jak po przemarszu wojska, nie został nawet mech, a 20 stycznia zauważyłam nowy zakaz wstępu na teren budowy" - przekazała czytelniczka.

"Ten teren był cały zarośnięty lasem głównie brzozowym. Ciągle jeszcze leżą tam pnie drzew poukładane do wywózki. Wycinka była praktycznie do gołej ziemi, z karczowaniem pni włącznie. Za Traktem Napoleońskim, w kierunku grobu nieznanego żołnierza też była wycinka, ale nie o takiej skali" - opisywała. Jak dodała, wcześniej na tym terenie były wytyczone ścieżki rekreacyjne i rowerowe, było to dobre miejsce do spacerów czy aktywności fizycznej. Obecnie są tam "błoto po kostki" i "zniszczona droga".

Doniesienia mieszkanki Wawra potwierdził na miejscu nasz reporter. Znalazł też tablice informujące o zakazie wstępu do lasu z uwagi na roboty budowlane. O powód tych działań zapytaliśmy Nadleśnictwo Celestynów.

Zmieniają skład gatunkowy drzewostanu

Rzeczniczka Nadleśnictwa Celestynów Róża Brytan tłumaczy, że wycinka dotyczyła obszaru (fachowo określanego wydzieleniem), gdzie znajdowały się głównie brzozy. Ich warunki siedliskowe oraz bardzo zły stan spowodowały, że konieczna okazała się przebudowa lasu, polegająca na zmianie składu gatunkowego drzewostanu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Budują gazociąg, wycinają drzewa w warszawskich lasach.

- W grudniu 2022 roku w omawianym wydzieleniu rozpoczęto przebudowę lasu z wykorzystaniem rębni częściowej gniazdowej. Działania te polegały na ścięciu brzóz i odsłonięciu naturalnego podrostu dębowego, który stanie się częścią przyszłego drzewostanu. Na powierzchni wyznaczono również grupę sosen, która zostanie na tym terenie do ich naturalnej śmierci - informuje rzeczniczka.

Zapowiada też, że na wiosnę przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia. Pojawią się tam młode sosny oraz domieszkowo brzozy, jawory i lipy. Jak opisuje, dotychczas na tym obszarze brzoza zajmowała 90 procent powierzchni, a 10 procent porastały sosny i pozostałe gatunki. - Natomiast po zakończeniu prac odnowieniowych skład lasu zmieni się i będzie dopasowany do siedliska - 70 procent terenu zajmie sosna, 20 procent - dęby, a 10 procent - jawory i inne gatunki liściaste - wyjaśnia Brytan.

Rzeczniczka przypomina, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat kilkukrotnie wykonywano na tej powierzchni cięcia sanitarne, mające na celu usunięcie zamierających brzóz, stwarzających zagrożenie dla osób korzystających z lasu. - Prowadzono jednocześnie zabiegi pielęgnacyjne stopniowo odsłaniające płaty naturalnie odnawiających się dębów, w celu stworzenia im optymalnych warunków wzrostu - dodaje.

Teren, na którym prowadzona była wycinka znajduje się w zasięgu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, ale - jak zapewnia rzeczniczka - ta forma ochrony przyrody nie wyklucza możliwości prowadzenia na jej obszarze "zrównoważonej gospodarki leśnej". Planowane nasadzenia mają pozwolić w przyszłości na bezpieczne korzystanie z lasu oraz na zachowanie jego trwałości i wielofunkcyjności.

Budują nową drogę na wypadek pożarów

Dlaczego w pobliżu miejsca wycinki pojawiły się znaki informujące o zakazie wjazdu na teren budowy? - Postawione w tamtej okolicy znaki zakazu wstępu odnoszą się do terenu budowy drogi leśnej prowadzącej z Wodociągu Radość w kierunku Czarnego Stawu. Droga ta będzie służyć do celów rekreacyjnych, ale przede wszystkim do ochrony przeciwpożarowej - tłumaczy Brytan.

Jak opisuje, lasy wawerskie ze względu na swoje intensywne użytkowanie rekreacyjne są bardzo podatne na zagrożenia ze strony ognia, a zadaniem leśników jest stworzenie niezbędnych dojazdów o odpowiednich parametrach, które wynikają między innymi z Instrukcji Ochrony Przeciwpożarowej Lasu. - Nawierzchnia drogi będzie wykonana z materiału, który w pełni może służyć rekreacji biegowej lub rowerowej - zaznacza rzeczniczka.

Autorka/Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci wciąż wyjaśniają okoliczności brutalnego gwałtu i zabójstwa w Parku Praskim w Warszawie. Śledztwo jest prowadzone już ponad dwa lata. Wciąż planowane jest przesłuchanie jej bliskich w Mołdawii. Powstanie też portret psychologiczny zabójcy.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim metrze rozpoczęła się wymiana listew, które pomagają w poruszaniu się osobom niewidomym. Ale pozytywną zmianę powinni odczuć wszyscy pasażerowie, bo niejednemu zdarzyło się w sezonie jesienno-zimowym wywinąć orła.

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Fotoradary powinny wrócić do samorządu - twierdzi Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Przywrócenie fotoradarów strażom miejskim postuluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ministerstwo Infrastruktury nie ma takich planów.

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

Źródło:
PAP

Miejscy ogrodnicy pochwalili się pierwszymi efektami prac na budowie parku nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie. - Praca wre - zapewnili.

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ustalili, że w jednym z aresztów w województwie mazowieckim może dochodzić do przestępstwa, w które jest zamieszany jest funkcjonariusz służby więziennej.

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miał ponad trzy promile, choć ledwie stał na nogach, to wsiadł za kierownicę, by pojechać po kolejną porcję alkoholu. Policja z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymała w Czersku 63-latka, który już stracił prawo jazdy i auto, a niebawem stanie przed sądem.

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata - pudu południowego - która urodziła się w warszawskim zoo, ma już imię. Wybrano je w internetowym głosowaniu.

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Źródło:
PAP

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP

Do czerwca przyszłego roku fotoradary pozostaną na moście Poniatowskiego. Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator zabytków. Kilka dni wcześniej drogowcy przekazali, że dwa z sześciu radarów będą usunięte do końca roku, właśnie ze względu na zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl