Lasy

Lasy

Wichura wywołana orkanem Ksawery wyrządziła sporo szkód. Uszkodziła nie tylko budynki, ale i potężne drzewa. Jak podaje rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wiatr powalił najgrubszą jodłę rosnącą w polskich lasach. Jej obwód pnia wynosił ponad 5 metrów. Jej dziupla była na tyle obszerna, że służyła niedźwiedziowi za zimową sypialnię.

Analizy 143 mld pikseli znajdujących się na 654 tys. obrazów z misji Landsat umożliwiły stworzenie mapy, z której można odczytać, jaka część naszej planety została wylesiona oraz na jakim obszarze zasadzono nowe drzewa. Okazuje się, że wystarczyło dziesięć lat, żeby z powierzchni naszej planety zniknęło 2,3 mln km kw. lasów.

Leśniczy i ekolodzy apelują, by na drogach zachować ostrożność, zwłaszcza tych, w pobliżu których jest las. W ciepłe dni węże często wypełzają nawet na ruchliwe trasy, ponieważ szukają kryjówek, w których przeczekają zimę. To właśnie tu najwięcej z nich traci życie pod kołami samochodów.

Ponad 250 niemieckich niewypałów wykopali saperzy z lasu rosnącego przy trasie kolejowej Pisz-Szczytno. Liczba wciąż groźnych pamiątek z II wojny światowej usuniętych z mazurskich lasów zapewne jeszcze się zwiększy, bo planowane są kolejne etapy akcji rozminowywania. Do przyszłego roku przeszukanych zostanie prawie 1500 ha w pięciu nadleśnictwach.

Kilkumiesięczny wilczek, który został przygarnięty przez warmińskiego rolnika już niedługo odzyska wolność. Aktualnie przebywa w izolatce, by nie "nasiąkł" ludzkim zapachem a pasjonat wilków, potrafiący naśladować głosy tych drapieżników, odszuka jego rodzinę.

Śmiertelnie niebezpieczny dla drzew grzyb zdziesiątkował populację polskich jesionów do tego stopnia, że gatunek niemalże zniknął z lasów. By go ocalić, leśnicy założyli szkółkę gdzie dbają dosłownie o każdą gałązkę. W tym roku po raz pierwszy jedno drzewo zakwitło, co przywróciło nadzieję na ocalenie gatunku.

- W większości lasów obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a ściółka leśna jest tak sucha jak kartka papieru - mówi rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Od początku kwietnia w lasach wybuchło 620 pożarów.

W lasach na przeważającym obszarze Polski występuje duże zagrożenie pożarowe - ostrzega Instytut Badawczy Leśnictwa. Ściółka po zimie jest wyjątkowo sucha. Ogień może łatwo się rozprzestrzenić. Leśnicy apelują o zachowanie dużej ostrożności podczas spacerów po lesie.

W walce z pożarami w Meksyku bierze udział ok. 600 strażaków. Ogień zaprószyli prawdopodobnie wypalający swoje plantacje rolnicy. Zginęła jedna osoba.

Ponad 200 leśników szuka od rana tropów wilków i rysi na obszarze kilkuset tysięcy hektarów mazurskich lasów. Zaplanowana na cały poniedziałek akcja to pierwsza prowadzona na taką skalę inwentaryzacja dużych drapieżników w tym regionie. Leśnicy mają nadzieję, że uda im się znaleźć dowody powiększenia populacji rysi.

Podczas jednego z patroli strażnicy leśni z Nadleśnictwa Łomża natknęli się na uwięzioną we wnyki sarnę. Leśnicy ustawili kamerę i nagrali kłusowników. Mężczyźni, którzy zastawili pułapkę na zwierzę, zostali zatrzymani przez Straż Leśną i przekazani i policji.

Na Pomorzu Zachodnim, nieopodal wielkopolskiej Piły, pojawiła się wataha wilków. Stado przeczesuje okoliczne lasy w poszukiwaniu pożywienia. Zwierzęta czasami zaglądają do gospodarstw, ale nie wyrządzają większych szkód, bo jedzenia mają na razie pod dostatkiem.

Na terenie sąsiadującego z aglomeracją trójmiejską Nadleśnictwa Kolbudy pojawiły się łosie. To, jak zaznaczają leśnicy, powrót zwierząt w te rejony Polski.

Leśnicy i myśliwi z woj. świętokrzyskiego stawiają na termowizyjne kamery. Za ich pomocą dokonają corocznego liczenia zwierzyny. Przekonują, że to metoda skuteczniejsza od tradycyjnej, pozwalająca na lepsze gospodarowanie populacją.