Polskie lasy zamieszkuje wiele drapieżników. Mimo to, nie stanowią one dla ludzi największego zagrożenia. Bardziej niebezpieczne są mniejsze zwierzęta m.in. kleszcze. Groźne dla ludzi są również burze.
Nawałnice, które przeszły nad północno-wschodnią Polską, wywróciły i połamały tysiące drzew w lasach. Leśnicy szacują, że szkody przekroczyły 600 tys. metrów sześciennych. W jednym z nadleśnictw niszczycielski wiatr połamał pas lasu o szerokości 120 metrów i półtora kilometra długości.
Powiększyła się rodzina wielkopolskich rybołowów. Szuwarek i RoSzponka doczekali się aż trójki potomstwa. Teraz czeka ich ciężka praca - będą musieli karmić młode. Nawet siedem-osiem raz dziennie.
Jeżeli jesteście ciekawi "co w trawie piszczy" to niestety, nie znamy odpowiedzi. Ale dzięki leśnikom i współczesnej technologii można podejrzeć codzienność ściśle chronionego gatunku ptaka - bociana czarnego.
W maju w powietrzu unosi się drobny żółty pyłek, który drażni jedynie alergików i osoby, które świeżo wymyły okna lub auto. To nic innego jak nieszkodliwy pyłek kwiatów Królowej Lasów - sosny.
W Bieszczadach zima postanowiła o sobie przypomnieć. W środę spadł tam śnieg. Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa w Cisnej zamieścił wideo, w którym zdradza, jak nie dać się zaskoczyć majowej "zimie".
Walka o odbicie zajętego przez obcą rodzinę domu, zdrada z powodu zniecierpliwienia i przekupywanie partnera podarunkami, aby uratować związek. Choć brzmi to jak fabuła brazylijskiej telenoweli, to nią nie jest. To tylko wycinek z życia pary orlików krzykliwych.
Leśniczy z Nadleśnictwa Przasnysz uratował przed śmiercią mężczyznę, który spadł z drabiny. Wspiął się na nią, by zniszczyć gniazdo jastrzębia, który miał zabijać mu gołębie.
Z wiosennego słońca cieszą się nie tylko ludzie, lecz także zwierzęta. Na przykład jaszczurki zwinki. Na jedną z nich natknęła się pracownica nadleśnictwa i zrobiła wdzięcznie pozującemu gadowi minisesję zdjęciową.
Zaczęła się wiosna, więc już za chwilę, już za momencik ruszy festiwal pierwszych wiosennych kwiatów. Ich strategia przetrwania to żyć szybko i barwnie.
Zmiany klimatu powodują m.in. gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak huragany, susze czy powodzie. Choć mamy wrażenie, że nas to nie dotyczy, wcale tak nie jest. Anomalie coraz częściej dotykają także Polskę.
Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. W tym roku w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe wybuchło ponad 2600 pożarów. Zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów - LP w walce z tym żywiołem sięgają także po unijne fundusze.
Już niebawem w naszych domach zagości choinka pod postacią sztucznego lub żywego rodzimego świerku, dostojnej sosny lub nieco bardziej egzotycznej jodły. Warto jednak zadać sobie pytanie: kupowanie jakiego drzewka - sztucznego czy żywego - jest ekologiczne?
Susze trwające całe lato przyczyniły się do tego, że wydatki na ochronę lasów przed pożarami wyniosły więcej niż się spodziewano. W samej białostockej dyrekcji Lasów Państwowych koszty, w stosunku do ubiegłego roku, w tym sezonie wzrosły o około 500 tys. złotych. To więcej niż zakładał budżet.
Wielkie połacie lasów w Indonezji stoją w ogniu. Ludzie giną uduszeni brakiem tlenu. To samo dotyczy zwierząt. Wiele gatunków drzew i innych roślin pali się w zastraszającym tempie. To najprawdopodobniej jak do tej pory największa katastrofa ekologiczna w XXI wieku.
Jeśli nigdy nie widzieliście rysi w ich naturalnym środowisku, teraz możecie podejrzeć te drapieżniki dzięki leśnym kamerom. Nadleśnictwo Piwniczna udostępniło nagranie, na którym widać rysią "rodzinkę" podczas posiłku.
- My Polacy, jesteśmy „grzybnięci”. To nasz sport narodowy. Oprócz piłki nożnej i siatkówki kochamy zbierać grzyby, a sezon się właśnie zaczyna - mówi w „Studio Active” Joanna Narożniak z Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej.