Lasy

Lasy

Nawałnice, które przeszły nad północno-wschodnią Polską, wywróciły i połamały tysiące drzew w lasach. Leśnicy szacują, że szkody przekroczyły 600 tys. metrów sześciennych. W jednym z nadleśnictw niszczycielski wiatr połamał pas lasu o szerokości 120 metrów i półtora kilometra długości.

Już niebawem w naszych domach zagości choinka pod postacią sztucznego lub żywego rodzimego świerku, dostojnej sosny lub nieco bardziej egzotycznej jodły. Warto jednak zadać sobie pytanie: kupowanie jakiego drzewka - sztucznego czy żywego - jest ekologiczne?

Susze trwające całe lato przyczyniły się do tego, że wydatki na ochronę lasów przed pożarami wyniosły więcej niż się spodziewano. W samej białostockej dyrekcji Lasów Państwowych koszty, w stosunku do ubiegłego roku, w tym sezonie wzrosły o około 500 tys. złotych. To więcej niż zakładał budżet.

Wielkie połacie lasów w Indonezji stoją w ogniu. Ludzie giną uduszeni brakiem tlenu. To samo dotyczy zwierząt. Wiele gatunków drzew i innych roślin pali się w zastraszającym tempie. To najprawdopodobniej jak do tej pory największa katastrofa ekologiczna w XXI wieku.

Jeśli nigdy nie widzieliście rysi w ich naturalnym środowisku, teraz możecie podejrzeć te drapieżniki dzięki leśnym kamerom. Nadleśnictwo Piwniczna udostępniło nagranie, na którym widać rysią "rodzinkę" podczas posiłku.

- My Polacy, jesteśmy „grzybnięci”. To nasz sport narodowy. Oprócz piłki nożnej i siatkówki kochamy zbierać grzyby, a sezon się właśnie zaczyna - mówi w „Studio Active” Joanna Narożniak z Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej.