Lasy

Lasy

Około 2 tys. mieszkańców miejscowości położonych wokół Walencji zostało ewakuowanych w niedzielę wieczorem z powodu pożaru miejscowych lasów. Ze względu na zadymienie zamknięto cztery lokalne drogi. Z ogniem podsycanym przez silny wiatr walczą strażacy i wojskowi z jednostek kryzysowych.

Prawie 500 kg gruntu skażonego odpadami ropopochodnymi wywieziono w poniedziałek z jednego z leśnictwa nieopodal Szczecina. Pojawienie się niebezpiecznych substancji na terenie leśnictwa pracownicy Lasów Państwowych nazywają "kolejnym przejawem ludzkiej bezmyślności i braku poszanowania dla lasu".

Pożar, który w niedzielę nad ranem wybuchł w lasach w pobliżu miasta Orgon na południowy wschód od Awinionu w południowej Francji, jest już pod kontrolą. Przy gaszeniu ognia, który strawił jak dotąd około 400 ha ziem, wciąż pracuje pół tysiąca strażaków.

Na jagody, a jakże, ale pieszo lub rowerem. W przeciwnym razie grozi nam kara grzywny i tarapaty, w jakie wpadł 18-latek z woj. warmińsko-mazurskiego. Jego auto utknęło w rowie, o pomoc musiał prosić leśników.

600-letnie drzewa karelskiego lasu skończyły jako blaty kuchennych stołów, taborety i półki na książki - pisze Guardian powołując się na organizacje pozarządowe. To skandal, mówią ekolodzy. Czy IKEA, podająca się za firmę przyjazną środowisku, straci po tej aferze twarz?

Jeśli wybieracie się do lasu w ten weekend, zachowajcie szczególną ostrożność. Wysokim zagrożeniem pożarowym objęte są niemal wszystkie zalesione tereny naszego kraju z wyjątkiem niektórych rejonów Małopolski, Rzeszowszczyzny i województwa świętokrzyskiego. Zakazu wstępu do lasów jeszcze nie ma, ale ryzyko zaprószenie ognia jest ogromne.

W Chile ogłoszono program "Milion drzew dla Patagonii" - zalesienia jednego z największych na świecie parków narodowych, Torres del Paine w Patagonii. Ten górski rezerwat ucierpiał poważnie na początku tego roku w gigantycznym pożarze, który strawił 17 tys. ha lasów. Ogień wybuchł przez nieuwagę izraelskiego turysty.

Podkarpaccy leśnicy dokonali inwentaryzacji swoich lasów. Wynika z niej, że żyje tam m.in. 277 żubrów, 9,8 tys. jeleni, 470 wilków i 8,3 tys. bobrów. Eksperci twierdzą, że świadczy to o dobrym stanie lasów, ale też podnosi koszty upraw i ogranicza występowanie ptaków.

Amerykańska Agencja Kosmiczna opracowała mapę, pokazującą wysokość światowych lasów. Do jej stworzenia naukowcom posłużyły dane ze wszystkich dostępnych NASA narzędzi badawczych, m.in. ze spektoradiometru MODIS i amerykańsko-japońskiego satelity mierzącego opady deszczu. Mapa pozwala dojść do bardzo ciekawych wniosków.

Śnięte ryby unoszące się na powierzchni niemalże gotującej się wody - na taki widok natknęli się strażnicy z Nadleśnictwa Wielbark, kiedy poszli śladem przewodu elektrycznego znalezionego między drzewami. Kabel okazał się częścią zasadzki zastawionej przez kłusowników.

"Choinki" ubrane w odpady pojawiły się na parkingach leśnych nieopodal lubuskiej Skwierzyny. Inicjatorzy akcji, miejscowi leśnicy liczą, że w ten sposób uda im się przekonać ludzi, że wyrzucanie śmieci w lesie nie jest fajne.

Samica wilka, która w lesie pod Nidzicą (warmińsko-mazurskie) wpadła we wnyk kłusowników, przeraźliwym wyciem wołała o pomoc. Uratowali ją leśnicy. Zwierzę ma się dobrze.

To ostatni las w Europie, do którego można wejść i zobaczyć jak wyglądał osiem tysięcy lat temu. Wkrótce może się to jednak zmienić za sprawą niszczycielskiej działalności człowieka. Działacze Greenpeace apelują o ograniczenie wycinki drzew, która prowadzi do postępującej degradacji unikatowego terenu Puszczy Białowieskiej.

- Leśnicy z Nadleśnictwa Knyszyn uratowali tonącego w bagnie młodego łosia. Bez ich pomocy zwierzę by nie przeżyło - poinformował rzecznik prasowy Państwowych Lasów.

W Nadleśnictwie Czarna Białostocka, na "drzewie wstydu", powieszono w sobotę śmieci pozostawione przez ludzi spacerujących po lesie. Na gałęziach, w ramach sprzeciwu przeciwko zaśmiecaniu lasów, zawisły m.in. butelki, zużyte opony i stare ubrania.

Jesienią miło jest wybrać się na spacer po lesie. A co powiecie na przechadzkę po lasach deszczowych Ameryki Południowej, które pamiętają jeszcze czasy dinozaurów? Na wspólną wędrówkę wśród prastarych drzew pachnących cynamonem, zaprasza Wojciech Doroszewicz, który w Chile realizował swój projekt badawczy, oraz portal TVN Meteo.

Leśnicy z warmińsko-mazurskiego uruchamiają kolejne wirtualne spacery po leśnych duktach i leśniczówkach bo zauważyli, że dzięki nim w realnym świecie mają coraz więcej zwiedzających. Internet pomaga też w wykrywaniu śmieciarzy i złodziei.