Kosmos

Kosmos

NASA potwierdza, że na Czerwonej Planecie było kiedyś dużo wody. Mogło być jej nawet więcej niż w Oceanie Arktycznym. Naukowcy na razie nie potrafią wyjaśnić, co się z nią stało. Gościem "Otwarcia dnia" był Tomasz Rożek, publicysta naukowy "Gościa Niedzielnego".

Rosjanie zamierzają stworzyć własną stację kosmiczną. Według wstępnych założeń ma to nastąpić w 2024 roku. Wtedy od ISS może zostać odłączony rosyjski segment. Czy zbliża się koniec podboju Kosmosu przez Amerykanów? - Rosyjski segment może istnieć niezależnie od amerykańskiego, ale amerykański segment nie może istnieć bez rosyjskiego - twierdzi rosyjski wicepremier.

Trwa walka o bilet w jedną stronę na Marsa. Do projektu Mars One zgłosiło się 200 tysięcy osób z całego świata. Organizatorzy wyselekcjonowali stu najlepszych kandydatów. Na tej krótkiej liście potencjalnych przyszłych mieszkańców Marsa znalazło się trzech Polaków. Jeden z nich rozmawiał z reporterem programu „Polska i Świat”.

Galaktyka Andromedy widoczna jest z Ziemi gołym okiem. Jenak odległość, jaka dzieli ją od Ziemi sprawia, że ledwo ją możemy dostrzec. Tom Buckley-Houston wykonał wizualizację, która pokazuje, jaki widok mielibyśmy nad naszymi głowami, gdyby galaktyka świeciłaby jaśniej.

Ciała niebieskie w Kosmosie mają to do siebie, że są bardzo odległe i niezwykle fascynujące. Wystarczy przejrzeć dowolną bazę zdjęć dowolnej agencji kosmicznej, by się o tym przekonać. Opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) zdjęcie marsjańskiego bieguna południowego to jeden z wielu dowodów, że Wszechświat potrafi hipnotyzować swoją urodą.

Spadające gwiazdy, czyli kosmiczne okruchy skalne z dużą prędkością "wpadające" w ziemską atmosferę, fascynowały gatunek ludzki od kiedy tylko pierwszy z naszych praprzodków spojrzał w nocne niebo. Co w XXI wieku właściwie wiemy o tych małych, błyszczących punkcikach przecinających niebo nad nami?