Kosmos

Kosmos

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża naszą planetę w nocy i robi jej zdjęcia. Z tych fotografii powstał film, który daje oglądającym go wrażenie lotu nad Ziemią.

Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN konstruują pierwszego polskiego satelitę naukowego. Zostanie on wystrzelony w przestrzeń okołoziemską w przyszłym roku w ramach wspólnego projektu badaczy z Polski, Austrii i Kanady. Będzie nosił imię Stanisława Lema. W planach jest też konstrukcja drugiego.

Astronomowie zaobserwowali w przestrzeni kosmicznej niezwykłe zjawisko. Gwiazda CoRoT-2a, przypominająca Słońce na wczesnym etapie rozwoju, prawie rozerwała orbitującą wokół niej planetę.

Astronomowie zaobserwowali w przestrzeni kosmicznej niezwykłe zjawisko. Gwiazda CoRoT-2a, przypominająca Słońce na wczesnym etapie rozwoju, prawie rozerwała orbitującą wokół niej planetę.

Planeta z dwoma słońcami? To widok znajomy wszystkim miłośnikom "Gwiezdnych wojen" George'a Lucasa. Po raz pierwszy udało się potwierdzić, że takie zjawisko istnieje naprawdę. Kiedy dzień na planecie Kepler-16b dobiega końca, przychodzi czas na podwójny zachód słońca - podało "Science".

Dobiegła końca sześciomiesięczna przygoda życia trzech kosmonautów. Po spędzeniu niemal pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jeden Amerykanin i dwóch Rosjan powrócili na Ziemię. Kapsuła Sojuz wylądowała na stepie w Kazachstanie około godziny szóstej rano czasu polskiego, bezpiecznie dostarczając całą trójkę do domu.

NASA zaprezentowała projekt nowego, wartego 35 mld dolarów systemu, który pozwoli USA odzyskać pozycję w podboju kosmosu po wycofaniu ostatnich wahadłowców. Gigantyczna rakieta wchodząca w skład systemu jest w stanie wynieść na orbitę do 130 ton ładunku.

Erupcje wulkanów najczęściej powodują strach, ewakuację okolicznych mieszkańców i wiele innych kłopotów. Jak choćby paraliż transportu lotniczego. Bezpiecznie żywioły te wyglądają jedynie z kosmosu. Prezentujemy zdjęcia najatrakcyjniejszych wizualnie erupcji wulkanów, wykonanych przez NASA.

Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile odkryło 50 nowych planet. 16 z nich jest podobne do naszej! Nikt ich nie widział - ich obecność da się tylko wykryć pośrednio. Ale od dawna rozbudzają wyobraźnię. Czy jest tam życie?

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało w poniedziałek o odkryciu ponad 50 planet skupionych wokół innych gwiazd, w tym 16 nazywanych superziemiami. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu niezwykle precyzyjnego spektrografu HARPS. - Otworzył się worek z obcymi planetami - podsumowuje wydarzenie astronom Jerzy Rafalski w rozmowie z reporterem TVN 24.

Sojuzy znów polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 12 listopada. Ich loty zostały wstrzymane po ostatnim nieudanym starcie w sierpniu br. Rosjanie zapewniają, że są zdolni bezpiecznie transportować astronautów. NASA daje wiarę, ale bacznie obserwuje partnera.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało o odkryciu ponad 50 planet skupionych wokół innych gwiazd. 16 z nich przypomina naszą planetę. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu niezwykle precyzyjnego spektrografu HARPS.

Rakieta Delta II wyniosła w sobotę w przestrzeń kosmiczną dwie sondy księżycowe - Grail-A i Grail-B - poinformowała NASA. Ich zadaniem będzie m.in. dokładny pomiar księżycowej grawitacji.

 Oba Graale (ang. Grail - Gravity Recovery and Interior Laboratory) - każdy wielkości pralki - dotrą do satelity Ziemi dopiero za cztery miesiące.

NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) opublikował najostrzejsze obrazy, jakie kiedykolwiek zrobiono z przestrzeni kosmicznej. Dzięki nim możemy zobaczyć ślady astronautów, wydeptane na Księżycu, m.in. z misji Apollo 17. Są nienaruszone, bo na naszym satelicie nie ma w ogóle wiatru.

Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który umożliwi wyświetlanie projekcji w technice fulldome. Opcja ta ma za zadanie stworzyć u widza wrażenie podróży w kosmosie.

- W Polsce, z powodu wybuchu na Słońcu, możliwa jest obserwacja zorzy polarnej – zapewnił w rozmowie z tvnmeteo.pl Jerzy Rafalski, astronom z planetarium w Toruniu. Przed nami dwie noce, podczas których możemy zobaczyć to rzadkie zjawisko. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, kiedy i gdzie najlepiej będzie je widać.