Wybory 2011

Wybory 2011

"Kaczyński to waga ciężka. Ziobro przeciwnie"

- Jarosław Kaczyński to jest jednak inna polityczna waga. To jest twardy polityk, który odwołuje się do swojego systemu wartości i jest bardzo konsekwentny w tym co robi w polityce od lat. Zbigniew Ziobro to przy nim waga lekka - powiedział w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk, komentując wypowiedź Zbigniewa Ziobry, który mówił o możliwej zmianie przywództwa w PiS.

"Sejmowe koty" siedzą na końcu. Na razie się szkolą

Robert Biedroń już wie co to jest Konwent Seniorów i Prezydium Sejmu. Dostał też sejmową wyprawkę, ale niestety nie uczestniczył w szkoleniowych głosowaniach. - Nie zdążyłem odebrać karty do głosowania - tłumaczy poseł. W poniedziałek rozpoczęło się w Sejmie szkolenie dla kilkudziesięciu nowych posłów.

"Czytałem ekspertyzy i... bądź tu mądry"

Zamieszanie wokół prokuratorów w stanie spoczynku, którzy właśnie zyskali mandaty poselskie - Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego - zdaniem Jarosława Gowina (PO) wynika z nieprecyzyjnego prawa, które trzeba zmienić. Jarosław Sellin (PiS) przekonuje, że dwaj nowi posłowie mogą być "niewygodni" dla władzy. Marszałek Sejmu ocenił, że b. prokuratorzy nie mogą sprawować mandatu posła. Barski i Święczkowski wysłali w tej sprawie listy do Grzegorza Schetyny.

Premier znów odwołał spotkanie z panem Czesławem

Po raz kolejny premier Donald Tusk odwołał spotkanie z Czesławem Doleckim z Katowic. Teraz jako powód podano remont Spółdzielni Socjalnej "Rybka", w której obaj mieli zjeść obiad. Pan Czesław cierpliwie czeka i mówi, że chciałby porozmawiać z szefem rządu "o ludzkich problemach".

Prokuratorzy bronią swoich mandatów. "To źle o panu świadczy"

Nie ma żadnych podstaw prawnych do wygaszenia naszych poselskich mandatów - twierdzą zgodnie Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski w pismach, jakie obaj skierowali do marszałka Sejmu. Barski na dowód wskazuje, że inni prokuratorzy w stanie spoczynku także pełnią publiczne funkcje, pobierając prokuratorską emeryturę, i nikt ich nie wezwał do rezygnacji ze stanowiska. Zaś Święczkowski przekonuje, że decyzja marszałka o wygaśnięciu ich mandatów będzie miała wyłącznie pobudki polityczne.

Mucha: Powoli, ale na pewno

Mamy na to czas, nie musimy się spieszyć - tak o koalicji z PSL-em mówiła w TVN24 Joanna Mucha z PO. Jej zdaniem, najważniejsze jest, aby zasady współpracy i rząd były "dobrze zaprojektowane".

Będą zmiany w PiS? Politycy chcą debaty

PiS potrzebuje powyborczej dyskusji. Zgodni co do tego są Jan Dziedziczak i Witold Waszczykowski odnosząc się do wywiadu ze Zbigniewem Ziobro opublikowanym na łamach "Naszego Dziennika". Wiceprezes PiS mówi tam o potrzebie demokratyzacji partii i wspomina możliwość powołania do życia drugiego prawicowego ugrupowania.

Koniec problemów Biedronia. Przeszkolenie

Koniec z problemami Roberta Biedronia i innych nowych parlamentarzystów. Dziś Kancelaria Sejmu organizuje dla nich grupowe szkolenie. Będą się mogli dowiedzieć m.in. jak się tworzy się prawo, głosuje czy zakłada biura poselskie.

Ziobro: nie chcę odejść z PiS

- Albo PiS stanie się formacją, która jest w stanie samodzielnie rządzić, albo będzie konieczne zbudowanie dwóch ugrupowań - centrowego i narodowego, by zagospodarować wyborców, a potem budować koalicję - mówi w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" wiceszef PiS Zbigniew Ziobro. Na antenie TVN24 europoseł podkreślił, że wizja dwóch ugrupowań jest "czysto teoretyczna" a on sam nie rozważa wyjścia z PiS.

Pawlak "wkurzony" na Boniego

- Jestem wkurzony, bo niedopuszczalny jest powrót do komunizmu - tak w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Waldemar Pawlak skomentował pomysł ministra Michała Boniego o obciążeniu zamożniejszych rolników większą składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Fotel marszałka też dla SLD

SLD będzie miało swojego marszałka w Sejmie, podobnie jak wszystkie klubu sejmowe - powiedział Donald Tusk. Premier, pytany w Brukseli o sprawy krajowe, powiedział też "nie przewiduje żadnego problemu w utworzeniu koalicji PO-PSL" i nie widzi potrzeby jej poszerzania.

"Schetyna usłyszy: albo funkcja w rządzie albo wylatujesz"

Grzegorz Schetyna, Tadeusz Cymański i Sławomir Kopyciński - o tych, jednych z najgorętszych nazwisk mijającego tygodnia w polskiej polityce, rozmawiali goście programu TVN24 "Kawa na ławę". Zgodnie stwierdzili, odnosząc się na początku do sytuacji Schetyny, że został sponiewierany przez premiera Donalda Tuska.

PO chce zacząć od zdrowia, PSL naciska na finanse

Wiceszef klubu PO Rafał Grupiński wśród ustaw, które w pierwszej kolejności zapewne będzie forsowała jego partia, wymienił pakiet sześciu projektów zdrowotnych. Z kolei szef klubu PSL Stanisław Żelichowski zwrócił uwagę na potrzebę reformy finansów publicznych.

"Za 10-15 lat nie będzie PiS"

- Jarosław Kaczyński odejdzie z funkcji szefa Prawa i Sprawiedliwości za 10-15 lat. I wtedy nie będzie będzie już PiS-u - wieszczy w "Faktach po Faktach" w TVN24 b. premier Kazimierz Marcinkiewicz. Dodaje, że według niego już teraz partia ta "nie ma racji bytu". Komentując bieżące wydarzenia wewnątrz PiS, Marcinkiewicz poparł słowa Tadeusza Cymańskiego mówiąc, że w partii "panuje dyktatura".

"Za 10-15 lat Palikot wygra"

Jednym z obciążeń Donalda Tuska jest obecny koalicjant. Sojusz z PSL jest egzotyczny, nielogiczny i myślę, że nie będzie kontynuowany - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" autor badania ''Diagnoza społeczna'' prof. Janusz Czapiński. Jego zdaniem, za 10-15 lat Janusza Palikot - albo ktoś palikotopodobny - przejmie władzę.

Kolejny poseł PSL rezygnuje z mandatu

Krzysztof Hetman (PSL) nie obejmie mandatu posła zdobytego w niedawnych wyborach. Zdecydował, że nadal zamierza pozostać na stanowisku marszałka województwa lubelskiego. Na początku tygodnia podobnie postąpił inny samorządowiec z PSL - Adam Jarubas.

Nie jest zazdrosny o spotkanie "dwóch dorosłych facetów"

- Nie jestem zazdrosny o Leszka Millera - zapewniał wicepremier Waldemar Pawlak (PSL) odnosząc się do piątkowego śniadania premiera Donalda Tuska z nowym szefem klubu SLD. Dodał, że w obecnej sytuacji "romanse z SLD lub Ruchem Palikota psuły by oblicze PO". - Myślę, że zbyt dużo nie dyskutując, moglibyśmy zmienić tylko datę w umowie koalicyjnej, żeby to szło w dobrym stylu przez następne cztery lata - podkreślił.

Miller smacznie zjadł u Tuska. "Bo nie wszyscy się tu boczą"

Nowy szef klubu SLD Leszek Miller i premier Donald Tusk zjedli bez świadków "smaczne śniadanie". Politycy koncentrowali się ponoć głównie na posiłku, ale - jak podało CIR - podczas niego rozmawiali także o "organizacji pracy w Sejmie". Czyli właściwie o czym? Tu politycy już milczą. - Wszystko jest w rządowym komunikacie. Nasza rozmowa miała charakter kurtuazyjny i nie rozumiem, skąd to podekscytowanie - ucinał Miller w rozmowie z dziennikarzami.

PiS - kierunek "rozsądny konserwatyzm"

Konserwatywna, a nie radykalna – taki ma być wizerunek partii budowany m.in. dzięki pomysłom z kampanii. Władze PiS będą przekonywać posłów do zmiany retoryki - informuje "Rzeczpospolita". Robocze hasło to "rozsądny konserwatyzm".

"Słowo polityka nic nie warte, zwłaszcza Ryszarda Kalisza"

- Kalisz wystawił nas do wiatru. Nie miałem w zanadrzu nikogo. Rozmawiałem i z Joasią Senyszyn, i innymi politykami. Wszyscy się śmiali i mówili: "Przecież wy w ogóle nie wejdziecie do parlamentu." - mówi Piotr Tymochowicz w rozmowie z dziennikiem "Polska The Times". Współpracownik Janusza Palikota opowiada w wywiadzie o kulisach niezwykle udanej kampanii wyborczej.