Wybory 2011

Wybory 2011

Ekonomiści radzą. "Polska powinna pójść drogą Irlandii"

- Jeśli Polska w czasach kryzysu chce zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego, to powinna, tak jak Irlandia obniżać podatki, a nie, jak wiele innych krajów zwiększać je - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Zarówno on, jak i inni ekonomiści, za najważniejszą reformę, którą powinien przeprowadzić nowy rząd, uznali reformę systemu emerytalnego.

"Patologia w stosunkach państwo - Kościół"

- Kościół katolicki dostaje każdego roku olbrzymie dotacje z budżetu państwa - od 5 do 6 mld zł. Oznacza to, że jest jakaś patologia w stosunkach państwo - Kościół. Krzyż jest tego symbolem - powiedział w TVN24 poseł-elekt z Ruchu Palikota Robert Biedroń, tłumacząc dlaczego jego partia chce usunięcia krzyża z Sejmu. I dodał, że parlament ma swoje demokratyczne symbole - orła w koronie i biało-czerwoną flagę.

PiS: Nie było fałszerstw wyborczych

Biura Ochrony Wyborów PiS nie wykryło większych nieprawidłowości wyborczych. - Nie mamy sygnałów o próbach drastycznego naruszenia ordynacji - powiedział szef Komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński.

Marszałek Sejmu? "Chciejstwo tu ma najmniej do powiedzenia"

- Chciejstwo tu ma najmniej do powiedzenia. O tym zdecyduje Sejm, jak ja będę już oficjalnym kandydatem - powiedziała Ewa Kopacz pytana o to, czy chciałaby zostać marszałkiem Sejmu. Jak stwierdziła, jeśli zostanie marszałkiem, będzie to wielkim zaszczytem, ale i odpowiedzialnością. W ministerstwie zdrowia - jak zapewniała - nie pozostaną pustki. - Jest co robić - mówiła.

"Numerem dwa w PiS jest Zbigniew Ziobro"

- PiS będzie tak długo funkcjonował, jak długo będzie tego chciał Jarosław Kaczyński. Ale jest pytanie jaki PiS. W tej chwili nie jest tajemnicą, że osobą numer dwa jest Zbigniew Ziobro - mówił w "Kropce nad i" europoseł PiS Tadeusz Cymański, pytany czy po przegranych wyborach powinno dość do zmiany władz Prawa i Sprawiedliwości. Jak ocenia wynik wyborczy? - Według mnie to dotkliwa porażka - stwierdził.

Miller szefem SLD być nie chce. Chce prawyborów

Leszek Miller w "Faktach po Faktach" w TVN24 zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o stanowisko przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Były premier chciałby jednak przeprowadzenia w partii prawyborów. - Często słyszę takie głosy, że w SLD było za mało demokracji, a za dużo pajdokracji. Więc niech będzie więcej demokracji - podkreślił.

Jarubas nie chce do Sejmu

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas postanowił zrezygnować z poselskiego mandatu i nadal będzie pracował w samorządzie. O swoich zamiarach poinformował w rozesłanym do mediów oświadczeniu.

SLD zdecyduje, jak pożegna się z Napieralskim

29 października odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej SLD, która zdecyduje o przyszłości partii. Być może zwołana zostanie konwencja lub kongres nadzwyczajny, które przyspieszyłyby wybór nowego szefa Sojuszu. W partii słychać jednak głosy rozczarowania, że Napieralski nadal nie zrzekł się fotela szefa partii.

Szulc przejmie obowiązki Kopacz?

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP obowiązki ministra zdrowia Ewy Kopacz, która jest kandydatką PO na urząd marszałka Sejmu, przejmie jej dotychczasowy zastępca -Jakub Szulc.

PJN skarży się do sądu. Na błędy w kartach do głosowania

Ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza złożyło do Sądu Najwyższego protest wyborczy. Partia Pawła Kowala skarży się w nim na błędy w kartach do głosowania. W Szczecinie na ok. 200 kartach do głosowania zabrakło nazwisk kandydatów PJN. Podobne sytuacje miały miejsce w innych rejonach Polski.

PG: Mandatu nie można łączyć. Posłowie PiS nie wezmą pensji

Nie można łączyć mandatu posła z byciem prokuratorem w stanie spoczynku - stwierdziła w poniedziałek Prokuratoria Generalna. Innego zdania są posłowie-elekci Dariusz Barski i Bogdan Świączkowski i twierdzą, że "nie ma podstaw prawnych, żeby rezygnować z mandatu poselskiego". Podkreślają, że ponieważ należy im się wysoka prokuratorska emerytura, to nie będą pobierać uposażenia poselskiego.

"Przedłużenie koalicji pozytywne dla ratingu Polski"

- Reelekcja koalicji PO-PSL sprzyja dalszej konsolidacji finansów publicznych, co wpłynie pozytywnie na rating Polski - uważają analitycy agencji ratingowej Moody's. Podkreślają jednak, że niekorzystne otoczenie gospodarcze będzie problemem w osiąganiu ambitnych celów.

Schetyna we Wrocławiu. Wróci dla Tuska?

Wciąż niepewne są losy spotkania Donalda Tuska z Grzegorzem Schetyną, a co za tym idzie politycznej przyszłości marszałka Sejmu. Czołowi politycy Platformy Obywatelskiej mieli się spotkać dzisiaj, ale Schetyna jest poza Warszawą.

"Mówię o tym głośno, żeby inni nie musieli"

- W Polsce żyje około kilkudziesięciu tysięcy osób transpłciowych. Dla nich zmiana płci często oznacza całkowite zerwanie z dotychczasowym otoczeniem - powiedziała w "Poranku TVN24" Anna Grodzka. Wyznała, że o sprawie transseksualizmu mówi głośno po to, by inni nie musieli i mogli żyć normalnie. Jak dodała posłanka, zawsze była zwierzęciem politycznym, choć nigdy nie rwała się do władzy.

Boni: Porządki w PO to  nie wycinanie opozycji

Reformę KRUS, dyskusję na temat "umów śmieciowych" i aktywizację kobiet zapowiada w ciągu najbliższego roku szef zespołu doradców strategicznych premiera Michał Boni. Pytany o roszady wewnątrz rządu i sytuację Grzegorza Schetyny stwierdził: - Porządkowanie wewnątrz Platformy Obywatelskiej ma w sobie taką intencję, żeby na czas trudny mieć skonsolidowaną władzę.

Posłowie PiS stracą mandat?

Dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości - Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski - znalazło się w sporze z marszałkiem Sejmu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o dożywotnią emeryturę prokuratorską w wysokości około 14 tys. zł netto i immunitet. Zdaniem Kancelarii Sejmu nie można łączyć mandatu posła i prokuratora, nawet jeśli są prokuratorami w stanie spoczynku. Święczkowski i Barski szykują pozew do Sądu Najwyższego.

Przegrał zakład. "8,2 proc. to wynik dwucyfrowy"

- 8,2 procent to wynik dwucyfrowy - stwierdził żartem Józef Oleksy w "Faktach po Faktach", komentując wynik wyborczy SLD w kontekście swojego przedwyborczego zakładu. Polityk lewicy przegrał z prof. Ryszardem Bugajem, który prognozował słaby wynik partii Grzegorza Napieralskiego.

Palikot "w krzyżu widzi symbol pisowski"

- W krzyżu widzę symbol pisowski - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Janusz Palikot. Jego zdaniem krzyż po 10 kwietnia "stał się symbolem partyjnym", "symbolem Prawa i Sprawiedliwości". Za te słowa lidera Ruchu Palikota krytykował Stefan Niesiołowski. Polityk PO stwierdził, że by formułować takie poglądy, "trzeba stracić kontakt z rzeczywistością".

Premier "z niezwykłą szczerością powiedział, o co chodzi"

- Wybory wygrał Donald Tusk i ma prawo do swojej decyzji. Nie widzę w tym zagrożenia i dyktatury - powiedział w "Kawie na ławę" wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, oceniając deklarację premiera, że na nowego marszałka Sejmu desygnuje minister zdrowia Ewę Kopacz. Pytany, czy ta decyzja jest przejawem ostrego konfliktu pomiędzy Tuskiem a obecnym marszałkiem Grzegorzem Schetyną, Niesiołowski powiedział. - Rywalizacje, spory i frakcje w partiach są rzeczą zupełnie normalną - ocenił.

Nie dostali się do Sejmu. Co będą robić teraz?

Powrót na uczelnię jako wykładowca, kontynuowanie pracy w szpitalu, ale przede wszystkich odpoczynek od polityki - to plany na najbliższe miesiące niektórych parlamentarzystów, których zabraknie w nowej kadencji.