Wybory 2011

Wybory 2011

Miller jeszcze nie skończył?

- Miller nie wystartowałby gdyby nie był pewny zwycięstwa - takie opinie o kandydaturze byłego premiera na stanowisko szefa klubu SLD można usłyszeć w sejmowych kuluarach. Większość z 27 posłów Sojuszu nie zdradza jednak na kogo odda dziś głos. Zdaniem Tadeusza Iwańskiego fakt, że głosowanie będzie tajne nie przekreśla szans żadnego z kandydatów.

"Barski i Święczkowski nie mogą być posłami"

Prokurator nie może być posłem, bez względu na to, czy jest w stanie spoczynku czy też nie - powiedział w TVN24 Edward Zalewski, przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury, odnosząc się do przypadku nowo wybranych posłów PiS Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego. Marszałek Sejmu nakazał prokuratorom i jednocześnie posłom-elektom złożenie mandatu poselskiego. Ci tłumaczą, że nie wykonują zawodu, bo są w stanie spoczynku. - To nie ma znaczenia - zaznacza Zalewski.

Komorowski przemówi i w Sejmie, i w Senacie

Prezydent Bronisław Komorowski 8 listopada dwukrotnie wystąpi w parlamencie. Zabierze głos podczas inauguracyjnego posiedzenia Senatu - poinformowała w środę szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Wcześniej sam prezydent zapowiadał chęć przemówienia na pierwszym posiedzeniu Sejmu.

"Solidarność" nigdy nie zaakceptuje ataku na krzyż

Prezydium Komisji Krajowej "Solidarność" wzywa wszystkie ugrupowania "do obrony wartości, którymi kierował się błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, do obrony krzyża w polskim życiu publicznym". Stanowisko w tej sprawie związkowcy przyjęli we wtorek wieczorem.

Tusk i Pawlak wyjechali z Pałacu. Nic nie powiedzieli

Zakończyło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z premierem Donaldem Tuskiem i szefem PSL Waldemarem Pawlakiem ws. tworzenia koalicji rządowej. Pierwszy od prezydenta wyjechał wicepremier Pawlak, po nim Donald Tusk. Spotkanie trwało blisko dwie godziny. - Prezydent rozmawiał z premierem o wyzwaniach stojących przed nowym rządem - powiedziała po spotkaniu szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

"Czy od razu muszą lecieć głowy?"

- Nie udało się uniknąć wpadek i błędów, ale czy od razu muszą lecieć głowy. Nie, niczego takiego nie będzie. Nie będzie polowania na czarownice - powiedział w TVN24 Jacek Sasin z PiS, odnosząc się do kampanii wyborczej i przegranej partii w wyborach parlamentarnych.

Miller stanie przeciw Kaliszowi

Były premier Leszek Miller zapowiedział, że będzie ubiegał się o stanowisko szefa klubu SLD. - Nie akceptuję tego, co dzieje się w ostatnich dniach wokół Sojuszu Lewicy Demokratycznej - argumentował swoją decyzję były premier. W poniedziałek swoją kandydaturę zgłosił również Ryszard Kalisz.

Kaczyński: Nie ukrywam, że to był mój błąd

To był mój błąd - tak swoją wypowiedź o Angeli Merkel określił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jarosław Kaczyński. Jednak w jego opinii gdyby "nie było tej sprawy, to byłoby co innego", co przełożyłoby się na wynik wyborczy PiS. Przyczyn porażki prezes PiS szuka na wielu polach.

Dziś nowy szef klubu SLD. Kalisz?

W środę o godz. 15 po raz pierwszy spotka się nowy i okrojony w porównaniu z poprzednią kadencją klub SLD. 27 posłów wybierze przewodniczącego. Faworytem wydaje się być Ryszard Kalisz. - Raczej nie - tak o możliwości kandydowania mówi z kolei były premier Leszek Miller.

"Janusz Palikot to zły człowiek"

- Janusz Palikot to zły człowiek, ze złymi ludźmi nie robi się polityki - stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" Jarosław Gowin. Jego sukces wyborczy skomentował słowami: "To nie jest wyraz polskiej duszy". Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu dodał, że "antypisizm przestaje być trendy" i nie obawia się siły Palikota. Komentując zapowiedź marszałka Sejmu, że ten uda się na urlop, powiedział, że "Grzegorz Schetyna się przecenił".

"Partia obita. Możemy się już nie podnieść"

- Wybory były przejściem traumatycznym, a jakikolwiek podział spowoduje, że możemy się już nie podnieść - prorokuje Marek Siwiec i wspólnie z innymi europosłami Sojuszu wzywa partyjnych kolegów do zwarcia szeregów i wspólnej walki o przetrwanie.

"Nie chcieliśmy się mieszać w wybory"

- Nie chcieliśmy się wtrącać i mieszać w wybory do Sejmu - twierdzi w rozmowie z tvn24.pl prokurator Edward Zalewski, który kieruje Krajową Radą Prokuratury. W ten sposób tłumaczy dlaczego Rada miesiąc temu, w czasie kampanii, wydała uchwałę, z której wynika, że mandat posła i prokuratura w stanie spoczynku można łączyć, a po wyborach - w których mandaty poselskie wywalczyło dwóch prokuratorów w stanie spoczynku - już powołując się na zapisy Konstytucji - że mandatów tych łączyć nie można. - Gdybyśmy wtedy powołali się na Konstytucję moglibyśmy być posądzeni o polityczność - tłumaczy Zalewski.

Jak PiS rozliczy się z porażki?

Politycy PiS związani z europosłem Zbigniewem Ziobro mówią PAP, że chcą debaty o przyszłości partii po "ciężkiej porażce" w wyborach. Posiedzenie Komitetu Politycznego PiS ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Z kolei Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Rz" podkreśla, że nikt nie ma zamiaru usuwać Ziobry z partii.

Wałęsa: Kaczyński powinien mieć kryminał

- Według mojego starego wychowania, Kaczyński za takie słowa powinien mieć kryminał i powinien być sądzony. Za taki sposób, w jaki on te sprawy stawiał - stwierdził w wywiadzie dla Onet.pl Lech Wałęsa odnosząc się do wypowiedzi prezesa PiS nt. niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Można, czy nie? Skrajnie różne uchwały ws. łączenia mandatów

"W razie wyboru do pełnienia funkcji posła albo senatora - w przeciwieństwie do prokuratora pełniącego służbę w organach prokuratury - prokurator w stanie w spoczynku nie musi zrzekać się swojego stanowiska" - napisała w uchwale z dnia 22 września 2011 r. Krajowa Rada Prokuratury. Niespełna miesiące później - po wyborach, w których mandaty poselskie wywalczyło dwóch prokuratorów w stanie spoczynku - KRP wydała skrajnie różną uchwałę. Stwierdza w niej, że zgodnie z konstytucją "nie można łączyć mandatu w parlamencie ze stanowiskiem prokuratora czynnego i w stanie spoczynku".

"Chce chronić premiera? To kto jest Brutusem?"

– Nic nowego Grzegorz Schetyna nie powiedział. Cóż – mogłoby tej konferencji nie być - powiedział Adam Hofman po wystąpieniu Grzegorza Schetyny. Zdaniem posła PiS wypowiedz marszałka Sejmu jest bez politycznego znaczenia. Schetyna zadeklarował dziś, że jedzie na urlop i czeka na propozycje personalne ze strony premiera.

Schetyna wyjeżdża. "Czekam na propozycje"

Grzegorz Schetyna przerywa milczenie po wyborach. Jak zdradził, teraz wyjeżdża i czeka na ruch Donalda Tuska. - Ja spokojnie czekam na koncepcję, na program, a także na propozycje personalne - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie.

"Posiadamy wiedzę, która przeraża Tuska i jego drużynę"

Ostra reakcja Bogdana Święczkowskiego i Dariusza Barskiego po zapowiedziach marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny i oświadczeniu Krajowej Rady Prokuratury, z których wynika, że nie mogą oni łączyć stanowiska prokuratora z mandatem poselskim. W oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji Święczkowski napisał o kompromitacji KRP, a Schetynie zarzucił działanie polityczne stwierdzając, że wiedza jaką posiada "przeraża Donalda Tuska i jego drużynę".