Wybory 2011

Wybory 2011

Barski ma zaświadczenie. Tusk nie przyszedł, "bo pracuje"

Zaświadczenia o wyborze odebrali w poniedziałek w Sejmie nowi posłowie. Otrzymał je także Dariusz Barski, któremu marszałek Sejmu wygasił poselski mandat. Nie wszyscy parlamentarzyści pojawili się na uroczystości. Zabrakło także marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, choć - jak informują jego współpracownicy - jest w Warszawie, a także premiera Donalda Tuska.

Żyć jak poseł, czyli ile dostaje przedstawiciel narodu

Prawie 25 tys. zł, częściowo zwolnionych od podatku - tyle miesięcznie będą dostawać nowi posłowie w formie wynagrodzenia i pieniędzy na prowadzenie swojej działalności. Oprócz gratyfikacji finansowych na posłów czeka szereg przywilejów - darmowe podróże po kraju, hotel sejmowy, boiska, korty tenisowe, a nawet 2,5 tys. bezpłatnych kopert pocztowych.

Komorowski inaczej niż Kaczyński i Kwaśniewski

Na jutrzejszych inauguracyjnych posiedzeniach Sejmu i Senatu prezydent wygłosi przemówienie o stanie państwa. - To nawiązanie do tradycji II RP - tłumaczył w TVN24 prezydencki doradca Tomasz Nałęcz, podkreślając, że Bronisław Komorowski - w przeciwieństwie do swoich poprzedników: Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego - chce wystąpić w obu izbach parlamentu.

SMS-em w Schetynę

Walka o stołki wewnątrz Platformy Obywatelskiej idzie nie na noże, a na SMS-y. Ostatnio dziennikarka "Rzeczpospolitej" dostała tą drogą wiadomość, że Grzegorz Schetyna ma zostać skierowany na stanowisko wojewody dolnośląskiego. Wysłał ją polityk z rywalizującej z marszałkiem Sejmu "spółdzielni" - frakcji Cezarego Grabarczyka. Z smsów, z tym że internetowych, korzysta też wracający do Sejmu Sławomir Nowak.

PO rozdzieli ministerialne teki

W Warszawie zbiera się dziś zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej. Ma rozmawiać m.in. o składzie nowego rządu i klubie parlamentarnym PO. Za "pewniaków" w przyszłym gabinecie uznawani są m.in. Radosław Sikorski, Elżbieta Bieńkowska i Jacek Rostowski.

Od wtorku Tusk będzie tworzył nowy rząd w "starej" koalicji

We wtorek 8 listopada prezydent Bronisław Komorowski desygnuje szefa PO Donalda Tuska na premiera. Od tego czasu Tusk ma dwa tygodnie na utworzenie nowego gabinetu - musi on być zaprzysiężony do 22 listopada. Nowy rząd ma tworzyć "stara" koalicja PO-PSL.

Sąd Najwyższy ściga się z czasem

Sąd Najwyższy zbiera dokumenty przed rozstrzygnięciem precednesowej sprawy wygaszenia mandatów poselskich prokuratorów w stanie spoczynku Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego. Zwrócił się z prośbą do kilku instytucji z prośbą o przesłanie wszelkich informacji potrzebnych do rozpatrzenia zażalenia. Na wydanie wyroku ma czas do środy.

Koniec "wojny o pokoje". SLD się wynosi

Klub SLD ma wyprowadzić się ze swych dotychczasowych pomieszczeń w Sejmie, zdecydowała jego kancelaria. W nowej kadencji dotychczasowe pomieszczenia Sojuszu zajmą posłowie Ruchu Palikota. - Decyzję wykonamy - kwituje informację sekretarz klubu SLD, Ryszard Zbrzyzny. Jego koledzy jeszcze tydzień temu prowadzili zacięty bój o gabinety z nowicjuszami w polskim parlamencie.

Anna Fotyga: mamy rząd na uchodźstwie

- Czy państwo naprawdę nie potraficie sobie przeanalizować sytuacji międzynarodowej? Mamy rząd na uchodźstwie, który zupełnie się nie odnosi do istotnych spraw. Pozwólcie państwo, że ja się zajmę swoimi sprawami - mówiła Anna Fotyga dziennikarzom zgromadzonym przed siedzibą PiS.

Najpierw syn, potem Karski. Sąd partyjny z poślizgiem

Przed godz. 14 Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański przyjechali do siedziby PiS na spotkanie z rzecznikiem dyscypliny. Pierwotnie rozmowa miała się rozpocząć w południe, ale Zbigniew Ziobro pojechał do szpitala po żonę i nowo narodzonego syna. Wchodząc do budynku partii Ziobro jeszcze raz podkreślił, że zależy mu na jedności PiS. Europosłom towarzyszyli Arkadiusz Mularczyk i Marzena Wróbel.

"Trzech ministrów to pewniacy"

- Trzech obecnych ministrów na pewno znajdzie się w nowym rządzie - ujawniła w TVN24 posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Według niej, są to: minister finansów Jacek Rostowski, szef MSZ Radosław Sikorski i minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Z kolei Jarosław Gowin powiedział w RMF FM, że stanowiska zachowa najwyżej pięciu dotychczasowych ministrów z ramienia PO. W przypadku PSL-u w rządzie ma pozostać dwóch z trzech starych ministrów.

"Gdybyśmy wygrali, byłoby cicho"

- Gdybyśmy wygrali wybory, to na pewno byłoby cicho. Ale w momencie, gdy przegrywamy trzeba przywrócić wiarę i nadzieję elektoratu, że jesteśmy w stanie zwyciężyć - powiedział w TVN24 poseł PiS, jeden z "ziobrystów" Andrzej Dera. Dziś w południe europosłowie Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański staną przed rzecznikiem dyscyplinarnym PiS. - Nie ma najmniejszych powodów, żeby karać Jacka Kurskiego i Zbigniewa Ziobrę - skomentował Dera.

Exposé Tuska: Przede wszystkim gospodarka

Zapowiedź dokończenia reform emerytalnej i zdrowotnej m.in. to ma się znaleźć w exposé, które premier Donald Tusk wygłosi w Sejmie 6 grudnia. Nad wystąpieniem wraz z szefem rządu pracują Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Gospodarczej oraz minister finansów Jacek Rostowski - pisze "Rzeczpospolita".

Kto szefem klubu PO? 12 nazwisk

12 nazwisk możliwych kandydatów na szefa klubu Platformy - tyle pojawiło się podczas spotkania premiera Donalda Tuska z kolegium klubu PO - donosi Polska Agencja Prasowa. Na szefa senackiego klubu ma być rekomendowany dotychczasowy przewodniczący Marek Rocki.

Giertych: Ziobry w PiS już nie ma, będzie zeżarty

To, co dzieje się teraz w PiS, to nie jest wojna, najwyżej wojenka - uważa były wicepremier Roman Giertych. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński zachowuje się wobec Zbigniewa Ziobry jak "kot, który bawi się myszą". - Podrzuca ją raz do sądu dyscyplinarnego, potem drugą łapką gdzieś indziej, aż w końcu ją zeżre. Jest tylko pytanie kiedy. Jedno jest pewne, Zbigniewa Ziobry w PiS już nie ma -powiedział Giertych w "Kropce nad i" w TVN24.

Bielecki: Nie będę ministrem Tuska

- Na pewno nie będę ministrem w rządzie Donalda Tuska – powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 szef rady gospodarczej przy premierze, Jan Krzysztof Bielecki. Uciął tym samym prasowe spekulacje, jakoby miał wzmocnić rząd obejmując stanowisko wicepremiera i ministra gospodarki.

Ten pamiętny pierwszy raz w Sejmie

Pierwszy dzień w Sejmie wiąże się z wielkimi emocjami tych, którzy jako posłowie po raz pierwszy przekraczają progi na Wiejskiej. Jak się okazuje, pamięć o atmosferze tego dnia pozostaje żywa nawet po upływie wielu lat.

"Liczę, że partia wycofa się z upokarzającej procedury"

- Liczę na to, że partia wycofa się do jutra z tej upokarzającej procedury - stwierdził Jacek Kurski, który wraz z Zbigniewem Ziobro i Tadeuszem Cymańskim ma stawić się w piątek na spotkanie z rzecznikiem dyscypliny w PiS, Karolem Karskim. Rozmowy z niepokornymi europosłami mają się rozpocząć w samo południe. Ziobro stwierdził, że jest "zasmucony" rozwojem sytuacji w PiS.

Ustępujący Sejm oceniamy źle

Polacy w większości krytycznie oceniają Sejm mijającej kadencji - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Byłym posłom zarzucają głównie opieszałość i zajmowanie się głównie sprawami partyjnymi. Większość badanych uważa również, że Sejm ma niski autorytet.

Odwołania posłów PiS już w Sądzie Najwyższym

Dziś do Sądu Najwyższego wpłynęły odwołania posłów - elektów z ramienia PiS, Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego - poinformował Sąd. Odwołania dotyczą decyzji marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, który wygasił mandaty poselskie obu prokuratorom w stanie spoczynku. Sąd ma siedem dni na ich rozpatrzenie i wydanie orzeczenia.