Wielka Brytania

Wielka Brytania

Stan córki Kasi Kowalskiej "jest stabilny". 23-latka przebywa w londyńskim szpitalu

"Oli stan jest dziś stabilny" - napisała w sobotę na Instagramie piosenkarka Kasia Kowalska. Dzień wcześniej opublikowała w sieci nagranie, w którym poinformowała, że jej córka Aleksandra przebywa w londyńskim szpitalu. - Jeden z lekarzy powiedział mi: niech pani przemówi do rozumu młodym ludziom. Kochani, jeżeli nie musicie, nie wychodźcie, zostańcie w domu - apelowała artystka.

Boris Johnson zakażony koronawirusem

Brytyjski premier Boris Johnson ma koronawirusa i poddaje się izolacji, ale nadal będzie kierował rządem - poinformował w piątek w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Podziękował też lekarzom i innym pracownikom służby zdrowia za walkę o zdrowie obywateli Zjednoczonego Królestwa.

Zmarła 21-latka nie miała koronawirusa. "Guardian": rodzina wprowadzona w błąd mierzy się z hejtem

21-letnia Brytyjka, którą określano w brytyjskich mediach jako osobę zmarłą po zakażeniu koronawirusem, nie została ujęta w statystyce brytyjskiej służby zdrowia dotyczącej COVID-19 - donosi "Guardian". Powołując się na swoje źródła, dziennik wskazuje, że rodzinę do napisania apelu skierowanego do młodych ludzi w sprawie koronawirusa mogły skłonić słowa koronera, który miał opisać jej śmierć jako powiązaną z zakażeniem patogenem. Teraz bliscy zmarłej spotkali się z falą hejtu w sieci.

Brytyjski parlament przyjął ustawę o walce z koronawirusem

Brytyjski parlament przyjął w środę specjalną ustawę w sprawie koronawirusa, która daje rządowi daleko idące kompetencje do walki z epidemią, między innymi do zatrzymywania ludzi i umieszczania ich w izolacji w celu ochrony zdrowia publicznego. Do pomocy brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS zgłosiło się w ciągu nieco ponad doby ponad pół miliona wolontariuszy.

Książę Karol zakażony koronawirusem

Książę Karol, następca brytyjskiego tronu i syn królowej Elżbiety II, ma koronawirusa. Pozytywny wynik testu na obecność patogenu SARS-CoV-2 potwierdziła siedziba księcia Walii.

"Premier czasów koronawirusa". Jak Boris Johnson walczy z pandemią? 

Strategia brytyjskiego rządu wobec pandemii koronawirusa uległa drastycznym zmianom - zauważa dziennik "Financial Time". Od doradzania ludziom, by myli ręce, przez kwarantannę osób z niepokojącymi objawami, po zamknięcie szkół. Premier Boris Johnson zapowiada, że nie wyklucza kolejnych kroków. Tymczasem Izba Gmin pracuje nad specjalnymi ustawami, które mają pomóc w walce z epidemią.

"Można ocalić tysiące istnień ludzkich". Naukowcy wzywają do zmiany strategii

Kilkuset naukowców w dwóch listach otwartych wezwało władze Wielkiej Brytanii do wprowadzenia ostrzejszych działań w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Rząd Borisa Johnsona w odróżnieniu od większości państw UE nie odwołał zgromadzeń masowych w kraju. "Wprowadzając teraz środki dystansu społecznego, można radykalnie spowolnić wzrost [choroby] i ocalić tysiące istnień ludzkich" - zaapelowali.

Naukowcy szukają ochotników, którzy dadzą się zakazić koronawirusem

Brytyjscy naukowcy oferują co najmniej 100 funtów dziennie dla ochotników, którzy dadzą się zarazić mniej agresywnymi odmianami koronawirusa. Ma to pomóc w opracowaniu szczepionki przeciw wirusowi, który na świecie spowodował już ponad 118 tysięcy zakażeń i ponad 4 tysiące zgonów. W samej Wielkiej Brytanii chorych jest ponad 300 osób.