TVN24 | Świat

"Ludzie nadal powinni przyjmować tę szczepionkę". Brytyjska agencja w sprawie preparatu AstraZeneki

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Prof. Bieńkowska-Szewczyk o związku między podaniem szczepionki AstraZeneca a przypadkami zakrzepowymi
Prof. Bieńkowska-Szewczyk o związku między podaniem szczepionki AstraZeneca a przypadkami zakrzepowymiTVN24
wideo 2/21
TVN24Prof. Bieńkowska-Szewczyk o związku między podaniem szczepionki AstraZeneca a przypadkami zakrzepowymi

Nie ma związku między podawaniem szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca a zakrzepami krwi - przekazała brytyjska agencja do spraw regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA. - Ludzie nadal powinni przyjmować tę szczepionkę - oznajmił przedstawiciel agencji. 

Deklaracja MHRA to reakcja na decyzję rządu Irlandii, który w niedzielę zdecydował o tymczasowym wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneki po doniesieniach o czterech przypadkach zakrzepów krwi u osób zaszczepionych w Norwegii, choć w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, iż nie ma dowodów, by miało to związek ze szczepieniami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Jesteśmy świadomi działań podejmowanych w Irlandii. Uważnie analizujemy doniesienia, ale biorąc pod uwagę dużą liczbę podanych dawek oraz częstotliwość, z jaką w sposób naturalny mogą powstawać zakrzepy krwi, dostępne dowody nie wskazują na to, że przyczyną jest szczepionka. Ludzie nadal powinni przyjmować tę szczepionkę przeciw COVID-19, jeśli zostaną poproszeni do szczepienia - powiedział Phil Bryan z działu bezpieczeństwa szczepionek w MHRA.

Kraje wstrzymują szczepienia

W niedzielę późnym wieczorem do krajów, które wstrzymały podawanie szczepionki AstraZeneca, dołączyła Holandia. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. Norwegia, Dania, Islandia, Bułgaria i Tajlandia, a kolejnych kilka krajów wstrzymało szczepienia poszczególnymi partiami tej szczepionki.

Holenderski ośrodek monitorujący bezpieczeństwo leków Lareb poinformował, że w całym kraju otrzymał doniesienia o 10 przypadkach niepożądanych objawów u osób, którym wcześniej podano preparat AstraZeneki. W Holandii nie odnotowano ani jednego przypadku, który byłby podobny do tych w Danii i Norwegii, gdzie u sześciu pacjentów poza zakrzepicą zaobserwowano też obniżony poziom płytek krwi (trombocytów). Jak zaznaczył Lareb, taka kombinacja objawów zdarza się rzadko.

Holenderski ośrodek poradził, by zgłaszać niezwłocznie przypadki podejrzeń nieoczekiwanych efektów ubocznych po trzech dniach od zaszczepienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na "nieznane objawy, i/lub większe lub mniejsze niebieskie plamki na skórze (krwawienie miejscowe)".

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

AstraZeneca odpowiada na doniesienia

W wydanym w niedzielę oświadczeniu AstraZeneca zapewniła, że przeanalizowała 17 milionów przypadków osób z Wielkiej Brytanii i krajów Unii Europejskiej, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19 preparatem jej produkcji. "Dogłębna analiza (tych danych) nie wykazała, by istniało zwiększone ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej, zakrzepicy żył głębokich czy trombocytopenii niezależnie od grupy wiekowej, płci, partii podanej szczepionki czy kraju" - napisano.

30 grudnia 2020 roku Wielka Brytania, zgodnie z rekomendacją MHRA, jako pierwszy kraj na świecie dopuścił do użycia szczepionkę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca, a na początku stycznia jako pierwszy zaczął jej podawanie.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP