Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oznajmił w Wiedniu, dokąd przybył w związku ze szczytem ministerialnym OBWE, że przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy "nie nastąpi prędko" i "nie będzie to coś, co stanie się z dnia na dzień". Jednocześnie Departament Stanu wydał globalne ostrzeżenie, zalecające podróżującym za granicę Amerykanom szczególną ostrożność.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przestrzegł szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona, że presja USA na rosyjskich dyplomatów i media jest nie do przyjęcia. Skrytykował też wspólne manewry sił USA i Korei Płd. jako prowokację wobec Pjongjangu.

Zapowiedź uznania przez USA Jerozolimy za stolicę państwa Izrael wywołała szeroką krytykę ze strony międzynarodowych przywódców. Ta pozornie symboliczna kwestia od dekad stanowi jednak jeden z kluczowych problemów w izraelsko-palestyńskim procesie pokojowym, a decyzja Donalda Trumpa zagraża wybuchem niepokojów w regionie.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział w Brukseli podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, że członkowie Sojuszu uzgodnili, iż nie będzie normalizacji stosunków z Rosją. Dodał, że w kwestii tej panuje "szeroki konsensus".

Amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu B-1B przeleciał w środę nad Półwyspem Koreańskim w ramach zakrojonych na szeroką skalę manewrów sił powietrznych USA i Korei Południowej - podała agencja Yonhap, powołując się na wojsko południowokoreańskie. Stało się tak zaledwie tydzień po tym, jak północnokoreański reżim ogłosił, że dysponuje rakietami zdolnymi dosięgnąć terytorium USA.

Na terenie Syrii oraz Iraku przebywa mniej niż trzy tysiące dżihadystów - poinformował rzecznik dowodzonej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej koalicji krajów walczących z tak zwanym Państwem Islamskim (IS).

Amerykański resort obrony poszukuje na Zachodnim Wybrzeżu USA miejsca na rozmieszczenie systemu obrony rakietowej THAAD. Sprawa nabrała wagi po przeprowadzeniu przez Koreę Północną w ubiegłym tygodniu próby nowej rakiety balistycznej.

W rozmowie, jaką odbyli prezydent Emmanuel Macron i prezydent Donald Trump, przywódca Francji wyraził zaniepokojenie możliwością jednostronnego uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przestrzegł przed tym USA - zaznaczono w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

- Kiedy prezydent podejmie decyzję, sam ją ogłosi, nie ja - powiedział doradca Donalda Trumpa Jared Kushner. Według doniesień prasowych administracja prezydenta USA rozważa plan formalnego uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia tam w przyszłości amerykańskiej ambasady.

W Korei Południowej rozpoczęły się wspólne manewry południowokoreańskich i amerykańskich sił powietrznych, w których uczestniczy ponad 230 samolotów. Ćwiczenia, o których odwołanie apelowały Chiny i Rosja, potrwają pięć dni. Korea Północna zagroziła, że manewry mogą popchnąć Półwysep Koreański "na skraj wojny nuklearnej".

Japoński sąd na Okinawie skazał w piątek na karę dożywotniego więzienia 33-letniego Kennetha Franklina Shinzato, byłego cywilnego pracownika bazy USA na tej wyspie, a wcześniej żołnierza korpusu piechoty morskiej USA (marines). Mężczyzna był oskarżony o zgwałcenie i zamordowanie 20-letniej Japonki.

Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson przyleci w przyszłym tygodniu do Europy i w Brukseli spotka się z ministrami spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej - poinformowała we wtorek ambasada USA przy Unii.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa plan formalnego uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia tam w przyszłości amerykańskiej ambasady - pisze w piątek "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli amerykańskich władz.