Ukraina

Ukraina

Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku eksplozji gazu, do której doszło w budynku mieszkalnym w Drohobyczu w obwodzie lwowskim. W następstwie wybuchu zawaliła się jedna z klatek czterokondygnacyjnego bloku.

We wtorek na Ukrainę przybył John Bolton, doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego - przekazała amerykańska ambasada w Kijowie. Według mediów Bolton ma podjąć próby zablokowania sprzedaży przedsiębiorstwa Motor Sicz Chińczykom. Wizyta potrwa do czwartku, kiedy zaprzysiężony zostanie nowy ukraiński parlament.

W sobotę z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie odbył się Marszu Obrońców Ukrainy, w którym udział wzięło kilkanaście tysięcy ludzi. Ulicami ukraińskiej stolicy przemaszerowali między innymi weterani wojny w Donbasie i bliscy jej ofiar, którzy trzymali zdjęcia poległych. Marsz zorganizowano w reakcji na decyzję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o rezygnacji z parady wojskowej tego dnia.

Dziś będę próbował przekonać moich rozmówców, że na następne spotkanie grupy G7 lepiej byłoby zaprosić Ukrainę, oczywiście jako gościa, niż Rosję - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który przybył w sobotę do Biarritz we Francji na spotkanie przywódców państw G7.

Media w Moskwie coraz częściej informują o wymianie rosyjskich i ukraińskich więźniów przetrzymywanych na terytorium obydwu państw. Ma o tym świadczyć także piątkowa wizyta w Kijowie rosyjskiej rzeczniczki praw człowieka Tatiany Moskalkowej. Według dziennika "Kommiersant", Rosja może uwolnić 24 ukraińskich marynarzy, zatrzymanych w zeszłym roku w Cieśninie Kerczeńskiej, nie wypuści jednak reżysera Ołeha Sencowa, skazanego na 20 lat pobytu w kolonii karnej.

Odnowienie członkostwa Rosji w G7 jest niemożliwe, póki łamie ona normy prawa międzynarodowego oraz podważa europejskie i światowe bezpieczeństwo – oświadczyła administracja prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, który zapewnił go, że Londyn popiera to stanowisko.

Badacze z grupy Forensic Architecture opublikowali nowe dowody mające świadczyć o udziale rosyjskich wojskowych w bitwie pod Iłowajskiem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w sierpniu 2014 roku. Poległo wówczas 366 ukraińskich żołnierzy. Brytyjski dziennik "The Guardian" zauważył, że materiały mogą posłużyć za dowód przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował w piątek, że nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zostanie zaproszony do Białego Domu i niedługo odwiedzi Stany Zjednoczone.

Wołodymyr Zełenski obiecywał, że dojdzie do zawieszenia broni, że wojna się zakończy i nie będą już ginąć żołnierze i teraz jest zakładnikiem swojej obietnicy - wyjaśnia ukraiński politolog Nedim Useinow. W ostatnich dniach w Donbasie zginęło kolejnych czterech ukraińskich żołnierzy. Prezydent Ukrainy pyta, ilu ludzi musi jeszcze zginąć? I apeluje do Władimira Putina. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadzwonił w środę do prezydenta Rosji Władimira Putina. Jak przekazał, zwrócił się do szefa rosyjskiego państwa, by "pilnie wpłynął" na zaprzestanie zabijania Ukraińców w Donbasie. Tymczasem - jak przekazał Kreml - Putin zaapelował do swojego ukraińskiego odpowiednika o zaprzestanie "kolejnych ostrzałów przeprowadzanych przez ukraińskie wojska".

Wątpliwości wokół rzekomej dymisji Andrija Bohdana, szefa administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. O tym, że Bohdan złożył podanie, poinformowała w czwartek ukraińska agencja, ale dzień później się z tego wycofała. Sam prezydent potwierdził, że jest w posiadaniu wniosku Bohdana o dymisję. Tyle, że podobne - podkreślił Zełenski - złożyli wszyscy członkowie jego ekipy, na wypadek, gdyby się nie sprawdzili. Dodał, że pisma szefa swojej administracji jak dotąd nie podpisał.

Szef administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Bohdan, złożył w czwartek podanie o dymisję - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródła w biurze ukraińskiego prezydenta.

Alaksandr Łukaszenka pogratulował Wołodymyrowi Zełeńskiemu zwycięstwa w wyborach i zaprosił go do Mińska. Prezydenci Białorusi i Ukrainy w rozmowie telefonicznej omówili także sytuację w Donbasie oraz kwestie współpracy dwustronnej i bezpieczeństwa energetycznego.