Ukraina

Ukraina

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował w piątek, że nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zostanie zaproszony do Białego Domu i niedługo odwiedzi Stany Zjednoczone.

Wołodymyr Zełenski obiecywał, że dojdzie do zawieszenia broni, że wojna się zakończy i nie będą już ginąć żołnierze i teraz jest zakładnikiem swojej obietnicy - wyjaśnia ukraiński politolog Nedim Useinow. W ostatnich dniach w Donbasie zginęło kolejnych czterech ukraińskich żołnierzy. Prezydent Ukrainy pyta, ilu ludzi musi jeszcze zginąć? I apeluje do Władimira Putina. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadzwonił w środę do prezydenta Rosji Władimira Putina. Jak przekazał, zwrócił się do szefa rosyjskiego państwa, by "pilnie wpłynął" na zaprzestanie zabijania Ukraińców w Donbasie. Tymczasem - jak przekazał Kreml - Putin zaapelował do swojego ukraińskiego odpowiednika o zaprzestanie "kolejnych ostrzałów przeprowadzanych przez ukraińskie wojska".

Wątpliwości wokół rzekomej dymisji Andrija Bohdana, szefa administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. O tym, że Bohdan złożył podanie, poinformowała w czwartek ukraińska agencja, ale dzień później się z tego wycofała. Sam prezydent potwierdził, że jest w posiadaniu wniosku Bohdana o dymisję. Tyle, że podobne - podkreślił Zełenski - złożyli wszyscy członkowie jego ekipy, na wypadek, gdyby się nie sprawdzili. Dodał, że pisma szefa swojej administracji jak dotąd nie podpisał.

Szef administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Bohdan, złożył w czwartek podanie o dymisję - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródła w biurze ukraińskiego prezydenta.

Alaksandr Łukaszenka pogratulował Wołodymyrowi Zełeńskiemu zwycięstwa w wyborach i zaprosił go do Mińska. Prezydenci Białorusi i Ukrainy w rozmowie telefonicznej omówili także sytuację w Donbasie oraz kwestie współpracy dwustronnej i bezpieczeństwa energetycznego.

Przygotowujemy poważne zmiany i poważne propozycje dla uregulowania sporów historycznych - powiedział doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mykyta Poturajew, odnosząc się do kwestii stosunków polsko-ukraińskich. - Przed zaplanowaną na 1 września wizytą prezydenta Ukrainy w Polsce jego ekipa przygotowuje silne inicjatywy na rzecz poprawy stosunków między Kijowem i Warszawą - zapewnił Poturajew.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z prokuraturą wojskową zatrzymały w czwartek rosyjski tankowiec, który brał udział w zeszłorocznym incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej. Ukraińskie kutry zostały wówczas ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. "Konsekwencje nie każą na siebie czekać" - oświadczyło rosyjskie MSZ, odnosząc się do faktu zatrzymania rosyjskiego statku.

W rosyjskich więzieniach przetrzymywanych jest co najmniej 81 obywateli Ukrainy, skazanych między innymi za domniemany terroryzm. 21-letni Pawło Hryb jest najmłodszym z nich. Został skazany na sześć lat kolonii karnej za "nawoływanie do terroryzmu". Sąd Najwyższy zdecydował o utrzymaniu wyroku w mocy. Przeciwko tej decyzji protestuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Wybory na Ukrainie były spokojne, a kampania wyborcza została przeprowadzona w sposób, który umożliwiał rywalizację – oświadczył w Kijowie specjalny koordynator misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Ilkka Kanerva. Decydujące zwycięstwo odniosła w nich prezydencka partia Sługa Narodu.

Kandydat Darth Vader walczył o mandat deputowanego ukraińskiego parlamentu z okręgu wyborczego w Odessie. Przegrał wyścig z rywalem z prezydenckiej partii Sługa Narodu.