Ukraina

Ukraina

Macie wszelkie szanse trafić do podręczników jako parlament, który dokonał niemożliwego - zwrócił się do deputowanych Rady Najwyższej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Postawił przed deputowanymi szereg zadań, w tym zakończenie wojny w Donbasie i odzyskanie Krymu. Nowy parlament Ukrainy, powołany po lipcowych przyspieszonych wyborach, odbył w czwartek inauguracyjne posiedzenie.

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w czwartek na stanowisku premiera 35-letniego prawnika Ołeksija Honczaruka, dotychczasowego zastępcę szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, a także skład jego gabinetu. Nowy ukraiński parlament, wyłoniony w wyniku lipcowych przyspieszonych wyborów, podjął te decyzje w pierwszym dniu swojego urzędowania.

Osiem osób zginęło w wyniku zawalenia się klatki schodowej w czterokondygnacyjnym bloku w Drohobyczu w obwodzie lwowskim. Przyczyny wypadku nie są znane. Pierwotnie władze Ukrainy informowały o wybuchu gazu. Policja bierze jednak pod uwagę także inne wersje, w tym zły stan budynku.

- Tym, czego Ukraina potrzebuje dziś najbardziej, jest walka z korupcją. To ma decydujące znaczenie - powiedział w środę doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton na spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Dodał, że z prezydentem Zełenskim rozmawiał o jego możliwym spotkaniu z Donaldem Trumpem w Warszawie.

Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku eksplozji gazu, do której doszło w budynku mieszkalnym w Drohobyczu w obwodzie lwowskim. W następstwie wybuchu zawaliła się jedna z klatek czterokondygnacyjnego bloku.

We wtorek na Ukrainę przybył John Bolton, doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego - przekazała amerykańska ambasada w Kijowie. Według mediów Bolton ma podjąć próby zablokowania sprzedaży przedsiębiorstwa Motor Sicz Chińczykom. Wizyta potrwa do czwartku, kiedy zaprzysiężony zostanie nowy ukraiński parlament.

W sobotę z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie odbył się Marszu Obrońców Ukrainy, w którym udział wzięło kilkanaście tysięcy ludzi. Ulicami ukraińskiej stolicy przemaszerowali między innymi weterani wojny w Donbasie i bliscy jej ofiar, którzy trzymali zdjęcia poległych. Marsz zorganizowano w reakcji na decyzję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o rezygnacji z parady wojskowej tego dnia.

Dziś będę próbował przekonać moich rozmówców, że na następne spotkanie grupy G7 lepiej byłoby zaprosić Ukrainę, oczywiście jako gościa, niż Rosję - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który przybył w sobotę do Biarritz we Francji na spotkanie przywódców państw G7.

Media w Moskwie coraz częściej informują o wymianie rosyjskich i ukraińskich więźniów przetrzymywanych na terytorium obydwu państw. Ma o tym świadczyć także piątkowa wizyta w Kijowie rosyjskiej rzeczniczki praw człowieka Tatiany Moskalkowej. Według dziennika "Kommiersant", Rosja może uwolnić 24 ukraińskich marynarzy, zatrzymanych w zeszłym roku w Cieśninie Kerczeńskiej, nie wypuści jednak reżysera Ołeha Sencowa, skazanego na 20 lat pobytu w kolonii karnej.

Odnowienie członkostwa Rosji w G7 jest niemożliwe, póki łamie ona normy prawa międzynarodowego oraz podważa europejskie i światowe bezpieczeństwo – oświadczyła administracja prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, który zapewnił go, że Londyn popiera to stanowisko.

Badacze z grupy Forensic Architecture opublikowali nowe dowody mające świadczyć o udziale rosyjskich wojskowych w bitwie pod Iłowajskiem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w sierpniu 2014 roku. Poległo wówczas 366 ukraińskich żołnierzy. Brytyjski dziennik "The Guardian" zauważył, że materiały mogą posłużyć za dowód przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował w piątek, że nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zostanie zaproszony do Białego Domu i niedługo odwiedzi Stany Zjednoczone.