Ukraina

Ukraina

Przygotowujemy poważne zmiany i poważne propozycje dla uregulowania sporów historycznych - powiedział doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mykyta Poturajew, odnosząc się do kwestii stosunków polsko-ukraińskich. - Przed zaplanowaną na 1 września wizytą prezydenta Ukrainy w Polsce jego ekipa przygotowuje silne inicjatywy na rzecz poprawy stosunków między Kijowem i Warszawą - zapewnił Poturajew.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z prokuraturą wojskową zatrzymały w czwartek rosyjski tankowiec, który brał udział w zeszłorocznym incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej. Ukraińskie kutry zostały wówczas ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. "Konsekwencje nie każą na siebie czekać" - oświadczyło rosyjskie MSZ, odnosząc się do faktu zatrzymania rosyjskiego statku.

W rosyjskich więzieniach przetrzymywanych jest co najmniej 81 obywateli Ukrainy, skazanych między innymi za domniemany terroryzm. 21-letni Pawło Hryb jest najmłodszym z nich. Został skazany na sześć lat kolonii karnej za "nawoływanie do terroryzmu". Sąd Najwyższy zdecydował o utrzymaniu wyroku w mocy. Przeciwko tej decyzji protestuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Wybory na Ukrainie były spokojne, a kampania wyborcza została przeprowadzona w sposób, który umożliwiał rywalizację – oświadczył w Kijowie specjalny koordynator misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Ilkka Kanerva. Decydujące zwycięstwo odniosła w nich prezydencka partia Sługa Narodu.

Kandydat Darth Vader walczył o mandat deputowanego ukraińskiego parlamentu z okręgu wyborczego w Odessie. Przegrał wyścig z rywalem z prezydenckiej partii Sługa Narodu.

Oczekujemy, że te sprawy, które są ważne w relacjach polsko-ukraińskich, będą ważną częścią agendy politycznej nowego rządu (w Kijowie) - oświadczył szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski. Partia ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odniosła decydujące zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Sługa Narodu prowadzi w głosowaniu na listy partyjne i zwycięża w okręgach jednomandatowych - podała agencja Interfax-Ukraina. Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego może utworzyć pierwszą w historii tego kraju jednopartyjną większość parlamentarną.

W ukraińskim Donbasie w nocy z soboty na niedzielę wszedł w życie "chlebny rozejm". Ustalony przez grupę kontaktową ds. uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy zakaz bezterminowy zakaz otwierania ognia. W niedzielę rano w wybuchu miny zginęło dwóch wojskowych.

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu zwyciężyła w niedzielnych przedterminowych wyborach do parlamentu - wynika z badań exit poll. By rządzić, będzie musiała jednak stworzyć koalicję. "Sztab Zełenskiego tanio skóry nie sprzeda, czyli będzie negocjował z innymi deputowanymi z okręgów jednomandatowych, aby samodzielnie utworzyć rząd" - ocenia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie startują 22 partie. Szanse na pokonanie 5-procentowego progu wyborczego - według sondaży - ma pięć ugrupowań. Kim są ich przywódcy, jaki jest ich program i jak zamierzają układać relacje z Rosją?