Terroryzm

Terroryzm

Policja w południowej prowincji Turcji, Gaziantep, zatrzymała dziewięciu domniemanych członków Państwa Islamskiego (IS), którzy planowali atak samobójczy na biura partii politycznej w Stambule - poinformowało we wtorek wieczorem biuro gubernatora prowincji.

Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego w swojej „stolicy” Rakce w środkowej Syrii zamknęli wszystkie gabinety ginekologiczne, w których pacjentki przyjmowali mężczyźni. To kolejny przykład szowinizmu fundamentalistów spod znaku IS, którzy zaprowadzili w Syrii i Iraku rządy terroru i sprowadzają kobiety do roli niewolnic rodzących dzieci i zdanych na łaskę mężczyzn - komentuje doniesienia jeden z największych azjatyckich dzienników - "Times of India".

W poniedziałek w Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji doszło do otwartej walki między miejscową policją i dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego - poinformował przedstawiciel służb bezpieczeństwa w Ankarze. Zginęli policjanci i islamiści.

Prezydent Rosji Władimir Putin dał do zrozumienia, że rząd syryjski mógłby współpracować z ugrupowaniami rebelianckimi pod warunkiem, że byłyby one gotowe walczyć przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS) - pisze w piątek BBC.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek, że rozwiązanie konfliktu syryjskiego wymaga przede wszystkim pokonania terroryzmu i uniemożliwienia rozszerzenia się go na inne kraje.

Turecka policja zatrzymała 50 osób narodowości tadżyckiej i uzbeckiej, które oskarża o związki z Państwem Islamskim. Połowa z nich to dzieci, które miały być indokrynowane przez IS. Aresztowań dokonano po tym, jak w Stambule odkryto tajne obozy szkoleniowe Państwa Islamskiego dla dzieci - podaje turecki dziennik "Daily Hurriyet".

Daniel Rye - 26-letni duński fotograf, który spędził w niewoli dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) ponad rok - wyznał, że torturował go "Jihadi John" znany z filmów pokazujących egzekucje na porwanych zakładnikach z krajów Zachodu. Duńczyk w wywiadzie stwierdził, że terrorysta jest nie tylko sadystą, ale i dziwakiem.

Szef Frontu Al-Nusra - syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy - Mohamad al-Golani wyznaczył nagrodę 3 mln euro za zabicie prezydenta Syrii Baszara el-Asada oraz 2 mln euro za przywódcę libańskiego Hezbollahu szejka Hasana Nasrallaha - podała we wtorek agencja AFP.

"Dzięki Bogu! Nareszcie udało się raz wygrać!", "Mamy ich!", "To dzień chwały dla USA!" – krzyczały 30 lat temu nagłówki i podekscytowani politycy w Waszyngtonie. Pokerowa zagrywka administracji Ronalda Reagana zwieńczyła w spektakularny sposób starania o ujęcie palestyńskich terrorystów, którzy porwali statek pasażerski Achille Lauro.

W czasie lipcowej wizyty w Moskwie jeden z najważniejszych irańskich generałów rozwinął przed gospodarzami mapę Syrii i pokazał, jak porażki Baszara el-Asada można, z pomocą Rosjan, zamienić w jego zwycięstwo - pisze agencja Reutera, która dotarła do informacji o genezie obecnej operacji wojskowej Rosji w Syrii. Agencja dodaje, że o wspólnej misji wojskowej Iranu i Rosji na poufnym zebraniu zdecydowali "kilka miesięcy temu" Siergiej Ławrow i ajatollah Ali Chamenei.

Rosyjskie myśliwce od środowego poranka prowadzą intensywne bombardowania w północno-zachodniej Syrii. Atakują cele w miejscach, w których nie walczy Państwo Islamskie - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Organizacja dodaje, że bombardowaniom towarzyszy lądowa ofensywa sił reżimu Asada.

Bojownicy talibscy usiłowali we wtorek wieczorem przejąć kontrolę nad lotniskiem w położonym na północy Afganistanu mieście Kunduz. Dzień wcześniej talibowie opanowali to miasto po raz pierwszy od 14 lat.