Terroryzm

Terroryzm

Pięć osób zostało zatrzymanych w Birmingham oraz na lotnisku Gatwick ze względu na podejrzenie przygotowywania aktów terroryzmu - poinformowała brytyjska policja. Ma to być rezultat współpracy z belgijskimi i francuskimi śledczymi po zamachach w Brukseli i Paryżu.

31-letni Mohamed Abrini podejrzewany o współorganizację zamachów w Brukseli i w Paryżu pozostanie w areszcie kolejny miesiąc – postanowił sąd w Brukseli. W areszcie pozostanie też kilku innych podejrzanych o udział w zamachach, w tym osoba, która udzieliła im schronienia.

Niemiecka policja aresztowała trzech podejrzanych o finansowanie terroryzmu. Mężczyźni sprzedawali Koran, a zyski w sposób pośredni lub bezpośredni przekazywali tzw. Państwu Islamskiemu - poinformowała prokuratura w Stuttgarcie.

Co najmniej 12 rekrutów afgańskiej armii zginęło, a 38 zostało rannych w poniedziałek we wschodnim Afganistanie w zamachu samobójczym na autobus, którym jechali - poinformowały lokalne władze. Zaznaczyły, że liczba ofiar może wzrosnąć.

W Kraju Stawropolskim w Rosji dwóch zamachowców próbowało zaatakować posterunek policji. Jeden z nich wysadził się w powietrze - poinformowała agencja Interfax. Wcześniej rosyjskie media informowały, że było czterech terrorystów.

- Belgijskie służby aresztowały Mohameda Abriniego - potwierdziła prokuratura tego kraju. To właśnie Abrini ma być niesławnym "człowiekiem w kapeluszu", którego nagrały kamery na lotnisku w Brukseli i którego wcześniej francuskie służby zaczęły poszukiwać w związku z listopadowymi zamachami w Paryżu. Tak twierdzą belgijskie media, ale prokuratura tego nie potwierdza.

Do rosyjskiej Dumy trafiły projekty nowych ustaw antyterrorystycznych. Autorzy projektów zaproponowali m.in. znaczne zaostrzenie kar za terroryzm oraz obniżenie do 14 lat progu wieku odpowiedzialności karnej za przestępstwa terrorystyczne. "Kommiersant" napisał w piątkowym wydaniu, że projekty mogą znacznie ograniczyć prawa obywatelskie.

Ekstradycja podejrzanego o udział w zamachach terrorystycznych w Paryżu Salaha Abdeslama do Francji opóźni się o kilka tygodni w związku z dochodzeniem ws. strzelaniny 15 marca w Forest pod Brukselą – powiedział w Brukseli jego adwokat Sven Mary.