Terroryzm

Terroryzm

W Kraju Stawropolskim w Rosji dwóch zamachowców próbowało zaatakować posterunek policji. Jeden z nich wysadził się w powietrze - poinformowała agencja Interfax. Wcześniej rosyjskie media informowały, że było czterech terrorystów.

- Belgijskie służby aresztowały Mohameda Abriniego - potwierdziła prokuratura tego kraju. To właśnie Abrini ma być niesławnym "człowiekiem w kapeluszu", którego nagrały kamery na lotnisku w Brukseli i którego wcześniej francuskie służby zaczęły poszukiwać w związku z listopadowymi zamachami w Paryżu. Tak twierdzą belgijskie media, ale prokuratura tego nie potwierdza.

Do rosyjskiej Dumy trafiły projekty nowych ustaw antyterrorystycznych. Autorzy projektów zaproponowali m.in. znaczne zaostrzenie kar za terroryzm oraz obniżenie do 14 lat progu wieku odpowiedzialności karnej za przestępstwa terrorystyczne. "Kommiersant" napisał w piątkowym wydaniu, że projekty mogą znacznie ograniczyć prawa obywatelskie.

Ekstradycja podejrzanego o udział w zamachach terrorystycznych w Paryżu Salaha Abdeslama do Francji opóźni się o kilka tygodni w związku z dochodzeniem ws. strzelaniny 15 marca w Forest pod Brukselą – powiedział w Brukseli jego adwokat Sven Mary.

Do Danii wrócił już co drugi bojownik, który walczył w Syrii lub Iraku - wynika z raportu Międzynarodowego Centrum Walki z Terroryzmem (ICCT). To najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej współczynnik wracających do kraju tzw. foreign fighters.

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Tagesspiegel" wypowiedział się przeciwko tworzeniu w Unii Europejskiej wspólnego europejskiego centrum antyterrorystycznego według niemieckich wzorów.

Premier Belgii Charles Michel jest przekonany, że w Europie, w tym także w Belgii, dojdzie do nowych zamachów i że nie można mówić o czymś takim jak "zerowe ryzyko". Wyraził ten pogląd w wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika "La Libre Belgique".