Terroryzm

Terroryzm

Europol ostrzega: największe zagrożenie od 10 lat

Zamachy terrorystyczne w Paryżu były deklaracją dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS), że chcą rozszerzyć swój terror na Europę - oznajmił szef Europolu Rob Wainwright, dodając, że na Starym Kontynencie jest bardzo poważne zagrożenie atakami. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Szukają "ludzi z otoczenia" zamachowca. Policyjna akcja w Brukseli

- W Brukseli i całej Belgii dochodzi w czwartek do kolejnych przeszukań. Policja poszukuje osób, które mogą mieć powiązania z zamachowcami, którzy dokonali skoordynowanych ataków w Paryżu - relacjonuje z Brukseli korespondent TVN24 Biznes i Świat Maciej Sokołowski. Na celowniku są przyjaciele i rodzina Bilala Hadfiego, który wysadził się 13 listopada przed Stade de France.

Rosjanie wzmacniają ochronę szkół

We wszystkich szkołach zostanie wprowadzony dodatkowy system bezpieczeństwa - poinformowała wicepremier Rosji Olga Gołodiec. Jak zaznaczyła: chodzi jedynie o środki dodatkowe, gdyż placówki oświatowe posiadają odpowiednie systemy ochrony.

Poroszenko: nie ufać Putinowi w walce z terroryzmem

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że błędem jest ufanie przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi w sprawie konfliktu w Syrii i walki z Państwem Islamskim. Putin nie pomoże sprawie pokoju - stwierdził Ukrainiec w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica". Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Krwawe samobójcze ataki. Wśród zamachowców 11-latka

34 osoby poniosły śmierć a ponad 80 zostąło rannych kiedy zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w nigeryjskim mieście Yola - poinformowały w środę lokalne władze. Był to kolejny z serii krwawych zamachów w Nigerii w ostatnich dniach.

Amerykanie "nie mają informacji o wiarygodnych zagrożeniach"

Władze USA zachowują czujność wobec potencjalnych zagrożeń ze strony tzw. Państwa Islamskiego (IS), ale obecnie nie ma "wiarygodnego zagrożenia" - powiedziała w środę doradczyni prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa krajowego i zwalczania terroryzmu Lisa Monaco.

Atak na przedmieściach Sarajewa, nie żyje dwóch żołnierzy. "To był akt terroru"

Dwóch bośniackich żołnierzy zginęło, a cztery inne osoby zostały ranne w wyniku ataku, do którego doszło w środę wieczorem niedaleko koszar na obrzeżach Sarajewa - poinformowały tamtejsze służby. Nie żyje także napastnik, który popełnił samobójstwo po tym, jak policja otoczyła jego dom. Władze traktują jego atak jako "akt terroru".

"Świetnie wykonana atrapa bomby". Alarm w niemieckim pociągu

Potęgując zamieszanie związane z odwołaniem meczu Niemcy-Holandia w wyniku alarmu bombowego, na stacji kolejowej w Hanowerze policja musiała reagować na inną sytuację kryzysową. W pociągu ktoś zostawił podejrzany ładunek. - To była świetnie wykonana atrapa bomby - poinformowała policja.

Całodobowy "helpdesk" dżihadystów. Szyfry trudne do złamania

Zdecydowana większość dżihadystów i początkujących adeptów dżihadu to ludzie nie mający dużej wiedzy na temat komputerów i sieci. Pomimo tego są w stanie korzystać z bezpiecznych, szyfrowanych, metod komunikacji. Według telewizji NBC News jest to możliwe dzięki działającemu całą dobę internetowemu centrum pomocy technicznej.

Przymusowe lądowania, ewakuacja pasażerów, bomb nie znaleziono

W dwóch samolotach linii Air France lecących do Paryża, które zostały w nocy z wtorku na środę przekierowane na lotniska w Salt Lake City i Halifaksie po informacji telefonicznej o bombie, na pokładzie nie znaleziono ładunków wybuchowych - głosi komunikat FBI.

"Nowy Hitler", czyli czy Zachód zmieni stosunek do Rosji

Dla Rosji nasilenie walki z terroryzmem to sposób na powrót do klubu światowych mocarstw i chce ona zagrać tą kartą. Jednak po Krymie i Donbasie Zachód uważa ją za potencjalne zagrożenie; wspólny front będzie ograniczać się do Syrii - oceniają "Wiedomosti".

"Śmiertelny atak cybernetyczny". Broń przyszłości dżihadystów

Bojownicy z tzw. Państwa Islamskiego rozwijają swoje możliwości, by przeprowadzić "śmiertelny atak cybernetyczny" na Wielką Brytanię, twierdzi brytyjski Kanclerz Skarbu, George Osborne. Londyn ma w związku z tym w najbliższych latach podwoić wydatki na walkę z cyberprzestępczością.

Jeden jest martwy, drugiego zatrzymano, trzeci to teraz "podejrzany nr 1"

Co najmniej dwaj bracia Abdeslam z brukselskiej dzielnicy imigrantów Molenbeek byli - zdaniem służb - zaangażowani w przeprowadzenie piątkowych zamachów w Paryżu. Trzeci z nich, Mohamed, w sobotę został zatrzymany przez brukselską policję, ale ostatecznie wypuszczono go w poniedziałek bez postawienia jakichkolwiek zarzutów.

Polowanie na terrorystów. Kogo szukają służby, gdzie prowadzą tropy

Śledztwo mające na celu aresztowanie zamachowców i organizatorów paryskich ataków zatacza coraz szersze kręgi. Coraz więcej tropów prowadzi do Belgii, ale w stan gotości postawiono służby w niemal całej Zachodniej Europie. W poniedziałek trwał pościg na terenie Włoch, gdzie miał zbiec mężczyzna powiązany z zamachami. Przeprowadzono serię aresztowań w Belgii, Francji i Niemczech.

Zamachowcy przy stadionie wysadzili się w odosobnieniu. Ale plan miał być inny

Terroryści, którzy wysadzili się przy Stade de France, próbowali bez biletów dostać się na stadion w czasie piątkowego meczu towarzystkiego Francja - Niemcy - donosi francuski "L'Equipe". Próbę wejścia na arenę podjęło dwóch zamachowców, ale zostali odprawieni przez stewardów z kwitkiem. Zdaniem "Wall Street Journal" co najmniej jeden zamachowiec miał bilet.