Terroryzm

Terroryzm

Ekstremiści islamscy nie stanowią większego zagrożenia dla Polski, uwagę należy zwrócić na bojowników walczących po obu stronach konfliktu na Ukrainie - twierdzi w swojej analizie dr Kacper Rękawek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ekspert PISM szczególną uwagę zwraca na europejskie środowiska skrajnej prawicy.

Pracownicy tureckiego hotelu w mieście Icmeler zafundowali swoim gościom rozrywkę, którą ci na długo zapamiętają. Animatorzy wyszli na zapełniony turystami teren basenu przebrani za terrorystów i przeprowadzili udawany zamach. Jeden z obecnych tam Brytyjczyków twierdzi, że wywołało to panikę i wraz z rodziną zaczął uciekać. Inny turysta z Wielkiej Brytanii jest przekonany, że jego rodak przesadza. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Polak popełnił samobójstwo w ataku terrorystycznym. Informacje podane w mediach są prawdziwe - powiedział przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Stanisław Wziątek z SLD, odnosząc się do doniesień portalu tvn24.pl, że urodzony w Polsce Jacek S. został terrorystą Państwa Islamskiego.

Urodzony w Polsce Jacek S. został terrorystą Państwa Islamskiego. W czerwcu wziął udział w samobójczym ataku na rafinerię w Iraku, w którym zginęło 11 osób, a 27 zostało rannych – ustalili reporterzy tvn24.pl . – Znamy sprawę, szczegółów nie ujawniamy – mówi portalowi tvn24.pl płk Maciej Karczyński, rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mężczyzna od lat mieszkał w Niemczech.

Zagrożenie atakami terrorystycznymi w Bułgarii jest wyższe niż w 2012 r., kiedy w zamachu w Burgas zginęło sześć osób, a działania służb antyterrorystycznych nie są należycie skoordynowane - stwierdza projekt strategii walki z radykalizmem i terroryzmem.

Seria zamachów wstrząsnęła Turcją. W nocy doszło do ataku na komisariat w Stambule przy pomocy samochodu-pułapki. Nad ranem w tym samym mieście ostrzelano konsulat USA. Kilka godzin później na południu kraju doszło do ataku na policjantów. W trzech zamachach zginęło łącznie co najmniej osiem osób, w tym pięciu funkcjonariuszy i dwóch napastników.

Szef chorwackiej dyplomacji jedzie do Egiptu w związku z porwaniem w Kairze obywatela tego kraju. Na filmie opublikowanym w środę w internecie dżihadyści, prawdopodobnie z Państwa Islamskiego, grożą zabiciem porwanego w lipcu mężczyzny, jeśli władze Egiptu w ciągu 48 godzin nie uwolnią "muzułmańskich kobiet" z więzienia.

Wyrok w procesie brata szefa Al-Kaidy i 66 innych osób sądzonych za terroryzm i utworzenie terrorystycznego ugrupowania zapadnie 10 sierpnia - podały egipskie media, powołując się na sąd w Kairze.

Malik Ishaq, przywódca zakazanej organizacji Laszkar-e-Dżangwi, która dokonywała w Pakistanie zamachów przeciwko szyitom, został zabity podczas próby ucieczki z więzienia - oświadczyła w środę policja. Ishaq znajdował się na amerykańskiej liście terrorystów.

Próby wykorzystywania naszego terytorium do działań różnych organizacji terrorystycznych są realne - mówił we "Wstajesz i wiesz" gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI, odnosząc się do informacji, że służby specjalne monitorują 200 osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne dla Polski. Jego zdaniem ważne jest, żeby uświadamiać to obywatelom i informować ich o tym na bieżąco.

W dwóch eksplozjach samochodów pułapek w Bagdadzie zginęło w środę co najmniej 26 osób, a 58 zostało rannych - poinformowały irackie władze. Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu.

Co najmniej 29 osób zginęło, a 60 zostało rannych w środę w wyniku eksplozji kilku ładunków wybuchowych w mieście Gombe w północno-wschodniej Nigerii - poinformował Czerwony Krzyż. Na razie nikt nie przyznał się do zamachów.

Zamachowiec samobójca, który w poniedziałek w mieście Suruc przy granicy z Syrią zabił 32 osoby, a kilkadziesiąt ranił, był prawdopodobnie obywatelem Turcji pochodzenia kurdyjskiego - dowiedziała się agencja Reutera z anonimowego źródła w rządzie w Ankarze.