Terroryzm

Terroryzm

- Nie czuję się bohaterem. To był mój obowiązek i obowiązek wobec Niemiec, które nas przyjęły, inaczej niż inne kraje - mówi Syryjczyk, który pomógł w ujęciu poszukiwanego przez niemieckie służby terrorysty i swojego krajana Dżabera al-Bakra. Mohamed A. (imię zmienione) opowiedział niemieckim mediom, jak ujął groźnego bojownika tzw. Państwa Islamskiego, który przygotowywał zamach. Nie pokazuje twarzy, bo boi się zemsty ze strony organizacji terrorystycznej.

Hiszpańska Gwardia Cywilna przejęła 20 ton haszyszu, który ukryty był na panamskim statku płynącym do Libii - poinformowały we wtorek hiszpańskie władze. Zatrzymano całą załogę - 11 Ukraińców i Uzbeka.

Niemiecka policja zatrzymała podejrzanego o planowanie ataku bombowego, który dwa dni wcześniej wymknął się z obławy. W weekend w jego mieszkaniu w Chemnitz na terenie kraju związkowego Saksonia (południowy wschód) znaleziono materiały wybuchowe.

Niemiecka policja była w sobotę bliska zatrzymania młodego Syryjczyka podejrzanego o przygotowywanie zamachu, jednak udało mu się wymknąć z okrążenia. Pościg trwa. Na lotnisku Tegel w Berlinie policjanci wyprowadzili z samolotu osobę podobną do poszukiwanego.

Dwie osoby, prawdopodobnie bojownicy zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), wysadziły się w powietrze w sobotę w pobliżu stolicy Turcji, Ankary, podczas ataku policji - podały rano tureckie media.

Jedna z francuskich gazet ujawniła, że w liniach lotniczych narodowego francuskiego przewoźnika mnożą się przypadki pracowników, którzy umyślnie psują części maszyn i wypisują hasła "Allah akbar" na samolotach. Air France zaprzecza tym doniesieniom, ale kolejne media przedstawiają dowody na to, że radykalizacja staje się faktem. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Brytyjski "The Times" pisze w czwartek o odradzającej się Al-Kaidzie, która reorganizuje szeregi w obliczu słabnącej siły tzw. Państwa Islamskiego. Jak przyznał brytyjski minister obrony Michael Fallon, grupa stanowi "bardzo bezpośrednie zagrożenie" dla Europy i Wielkiej Brytanii.

Dżihadyści z somalijskiego ugrupowania Al-Szabab zabili sześć osób na północnym wschodzie Kenii - podały lokalne władze. Bojownicy zapowiadają kolejne ataki, jeśli kenijski rząd nie wycofa swych żołnierzy z sąsiedniej Somalii. Islamiści już wcześniej dokonywali ataków w mieście Mandera, które leży na granicy z Somalią.

Dwóch policjantów zostało rannych w ataku nożownika, do którego doszło w środę w Brukseli. Napastnik został unieszkodliwiony strzałem z broni palnej. Sprawę przejęła prokuratura federalna, gdyż traktowana jest ona jako akt terroru.

Egipski kaznodzieja i ważny członek organizacji Dżabat Fatah al-Szam, wcześniej zwanego Frontem al-Nusra, zginął w Syrii w nalocie sił międzynarodowej koalicji dowodzonej przez Stany Zjednoczone - poinformowali w poniedziałek dżihadyści w komunikacie.

W ramach wzmocnienia bezpieczeństwa po fali ataków terrorystycznych od soboty w paryskim metrze i w pociągach w całej Francji będą mogli pojawić się uzbrojeni agenci w cywilu. W piątek opublikowano oficjalną zgodę władz w tej sprawie.

Kongres USA uchylił w środę weto prezydenta Baracka Obamy do ustawy umożliwiającej rodzinom ofiar ataku terrorystycznego 11 września 2001 r. pozywanie w sądach amerykańskich rządu Arabii Saudyjskiej. 11 spośród 19 sprawców ataku było obywatelami tego kraju.

21-letni haker z Kosowa, Ardit Ferizi, został w piątek skazany przez amerykański sąd na 20 lat pozbawienia wolności za kradzież danych ponad tysiąca przedstawicieli amerykańskich władz i wojska w celu przekazania ich tzw. Państwu Islamskiemu.