Terroryzm

Terroryzm

"Zakażeni kamikadze". Raport o "wstrząsach do 2030 roku"

Terroryści "aktywnie starają się wejść w posiadanie broni masowego rażenia" - ostrzegają autorzy raportu opracowanego dla rządu Francji przez Generalny Sekretariat Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego (SGDSN) i omówionego w piątek przez dziennik "Le Figaro".

Po ataku w Berlinie deportowali 10 "potencjalnych zamachowców"

Niemcy od stycznia deportowały dziesięć osób, którym odmówiono prawa do azylu, i które, zdaniem służb, mogły potencjalnie przeprowadzić zamachy - informuje w czwartek Reuters, powołując się na źródła bezpieczeństwa. Osoby te były w tej samej sytuacji prawnej co zamachowiec z Berlina. Ponadto istniały podejrzenia, że mogą prowadzić działalność terrorystyczną.

Ćwiczą, polując na żywych ludzi. 12-latek: wyprali mi mózg

Pokazywali nam nagrania, jak wysadzają się zamachowcy samobójcy. Uczyli jak atakować wozy opancerzone - mówi 12-letni Mahmud, który był szkolony w tajnym obozie tak zwanego Państwa Islamskiego. Dotarli do niego reporterzy Sky News i ujawnili, jak terroryści łamią psychikę młodych zwerbowanych dzieci, robiąc z nich maszyny do zabijania. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Przez lata siali terror, złożą broń do 8 kwietnia

Działająca w Hiszpanii i Francji organizacja ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) potwierdziła, że do 8 kwietnia zakończy proces samorozbrajania. ETA w październiku 2011 roku ogłosiła definitywne zakończenie walki zbrojnej.

"MI5 jest w pełni zmobilizowane"

Dyrektor generalny brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Andrew Parker zapewnił, że podległe mu służby są w pełni zmobilizowane, by wspierać policję po ataku, do którego doszło w środę w Londynie.

To drugi atak na parlament. Po poprzednim stanął w ogniu

Zamachowiec z Londynu przedarł się na teren Pałacu Westminsterskiego, gdzie zabił policjanta i sam zginął od kul. Tym samym terroryzm drugi raz wkroczył na teren tego symbolicznego i ważnego dla Brytyjczyków miejsca. Dotychczas parlament udało się zaatakować terrorystom tylko raz - w 1974 roku.

"Dzień świadomości i wspomnienia". Rok temu terroryści zaatakowali serce Europy

Rok temu o godz. 7.58 na podbrukselskim lotnisku Zaventem dwóch dżihadystów powiązanych z tzw. Państwem Islamskim zdetonowało ładunki wybuchowe domowej roboty, zabijając 16 osób. O 9:11 na niewielkiej stacji metra Maelbeek, 10 kilometrów dalej, w wyniku eksplozji w wagonie metra zginęło kolejne 16 osób. W środę belgijska para królewska, premier Charles Michel, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy Belgii uczcili pamięć ofiar tragicznych wydarzeń, które wstrząsnęły krajem i Europą.

Izrael: jeden z liderów Hezbollahu zabity przez swoich

Szef sztabu generalnego izraelskich sił zbrojnych generał Gadi Eisenkot powiedział we wtorek, że w Izraelu ustalono, iż jeden z dowódców Hezbollahu - Mustafa Badreddine - został w zeszłym roku zabity w Syrii przez swych rywali w tym szyickim ugrupowaniu.

Pozywają Arabię Saudyjską za 11 września

Przed sądem federalnym w Nowym Jorku złożony został pozew przeciwko Arabii Saudyjskiej. Pozywają rodziny 850 ofiar śmiertelnych zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku i 1500 poszkodowanych w tych zamachach.

Eksplozja w zatłoczonej dzielnicy

Dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego przyznali się do przeprowadzenia w poniedziałek ataku terrorystycznego w zdominowanej przez szyitów dzielnicy Bagdadu. W eksplozji samochodu pułapki zginęło co najmniej 13 osób, a 33 zostały ranne.

"Radykalizacja islamu" czy "islamizacja radykalizmu"? Dyskutują po kolejnym ataku

Po udaremnionej w sobotę próbie zamachu na lotnisku Orly w Paryżu francuskie media zastanawiają się nad ewolucją terroryzmu i metodami walki z tym zjawiskiem. "Le Figaro" omawia trudności, z jakimi związane jest zwiększenie bezpieczeństwa na lotniskach. "Le Monde" wskazuje, że samotność tzw. samotnych wilków jest relatywna.

Mówił, że chce umrzeć za Allaha. "Miał alkohol i narkotyki we krwi"

Mężczyzna zastrzelony w sobotę na lotnisku Paryż-Orly był pod wpływem alkoholu i narkotyków - informuje francuski dziennik "Le Figaro". 39-letni Ziyed Ben Belgacem został zabity po tym, jak przyłożył broń do głowy kobiety wchodzącej w skład lotniskowego patrolu. Mówił, że "chce umrzeć za Allaha".

Kto wysłał przesyłkę z bombą? Wskazują na Konspirację Komórek Ognia

Greckie ugrupowanie anarchistyczne Konspiracja Komórek Ognia "prawdopodobnie stoi" za wysłaniem materiału wybuchowego do siedziby Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Paryżu - powiedział grecki minister ds. porządku publicznego Nikos Toskas. W wyniku eksplozji została lekko ranna asystentka dyrekcji MFW.