Terroryzm

Terroryzm

Dżihadyści z somalijskiego ugrupowania Al-Szabab zabili sześć osób na północnym wschodzie Kenii - podały lokalne władze. Bojownicy zapowiadają kolejne ataki, jeśli kenijski rząd nie wycofa swych żołnierzy z sąsiedniej Somalii. Islamiści już wcześniej dokonywali ataków w mieście Mandera, które leży na granicy z Somalią.

Dwóch policjantów zostało rannych w ataku nożownika, do którego doszło w środę w Brukseli. Napastnik został unieszkodliwiony strzałem z broni palnej. Sprawę przejęła prokuratura federalna, gdyż traktowana jest ona jako akt terroru.

Egipski kaznodzieja i ważny członek organizacji Dżabat Fatah al-Szam, wcześniej zwanego Frontem al-Nusra, zginął w Syrii w nalocie sił międzynarodowej koalicji dowodzonej przez Stany Zjednoczone - poinformowali w poniedziałek dżihadyści w komunikacie.

W ramach wzmocnienia bezpieczeństwa po fali ataków terrorystycznych od soboty w paryskim metrze i w pociągach w całej Francji będą mogli pojawić się uzbrojeni agenci w cywilu. W piątek opublikowano oficjalną zgodę władz w tej sprawie.

Kongres USA uchylił w środę weto prezydenta Baracka Obamy do ustawy umożliwiającej rodzinom ofiar ataku terrorystycznego 11 września 2001 r. pozywanie w sądach amerykańskich rządu Arabii Saudyjskiej. 11 spośród 19 sprawców ataku było obywatelami tego kraju.

21-letni haker z Kosowa, Ardit Ferizi, został w piątek skazany przez amerykański sąd na 20 lat pozbawienia wolności za kradzież danych ponad tysiąca przedstawicieli amerykańskich władz i wojska w celu przekazania ich tzw. Państwu Islamskiemu.

Komentując niedawny atak terrorystyczny w Nowym Jorku, republikański kandydat na prezydenta Donald Trump wezwał do profilowania, czyli automatycznego traktowania jako podejrzanych ze względu na pochodzenie, imigrantów przybywających do USA. Hillary Clinton skrytykowała jego wypowiedź jako wyraz uprzedzeń etniczno-religijnych.

28-letni mieszkaniec New Jersey, naturalizowany obywatel USA pochodzenia afgańskiego, został zatrzymany w związku z sobotnią eksplozją na Manhattanie - poinformował burmistrz New Jersey Chris Bollwage. FBI poinformowało, że nic nie wskazuje, by w okolicy wciąż działała odpowiedzialna za atak komórka terrorystyczna.

W Paryżu zatrzymano nastolatka w związku z udaremnionymi ostatnio atakami terrorystycznymi we Francji - poinformował portal franceinfo.fr, powołując się na anonimowego przedstawiciela francuskich sił bezpieczeństwa. Jednocześnie otwarto we Francji pierwsze centrum prewencji, integracji społecznej i obywatelskości (CPIC), do którego trafią zagrożeni radykalizacją młodzi muzułmanie.