Terroryzm

Terroryzm

Administracja Baracka Obamy nie chciała bezpośrednio angażować się w walkę z Państwem Islamskim, ale nie podejrzewała pewnie, że szkoląc syryjskich bojowników z rzekomo umiarkowanych ugrupowań, tuż po pożegnaniu się z nimi usłyszy, że ci przeszli na stronę Al-Kaidy. Tymczasem tak właśnie się stało z pierwszą grupą przeszkolonych Syryjczyków - przyznał Pentagon.

Amerykańska ambasada w Malezji ostrzegła turystów, by unikali zatłoczonych ulic w stolicy, Kuala Lumpur. Jako powód Amerykanie podają "wiarygodne informacje o zagrożeniu dotyczącym potencjalnych aktów terrorystycznych".

Prezydent Syrii Baszar el-Asad może wziąć udział w opracowywaniu strategii pokojowej dla tego kraju - ocenił prezydent Turcji i zapowiedział, że w ramach ONZ powstanie grupa robocza złożona z Turcji, USA i Rosji. Z kolei premier Turcji zapowiedział, że Ankara może odegrać wiodącą rolę w walce z terroryzmem, ale oczekuje pewnych ustępstw.

Uniwersytet Staffordshire przeprosił swojego studenta za niefortunne "przesłuchanie" w wydziałowej bibliotece. Muzułmański student został przepytany przez pracownika uczelni na temat swoich poglądów w sprawie Państwa Islamskiego i Al-Kaidy po tym, jak ktoś zauważył, że czyta podkręcznik dotyczący terroryzmu. 33-latek studiował wówczas naukę o terroryźmie.

Szef kontrwywiadu Wielkiej Brytanii Andrew Parker zaapelował o przyznanie MI5 i innym agencjom większego zakresu uprawnień w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych. Parker dodał, że tylko w zeszłym roku udaremniono sześć zamachów terrorystycznych.

Kuwejcki sąd skazał na śmierć siedmiu mężczyzn oskarżonych o udział w samobójczym zamachu na meczet, w którym w czerwcu zginęło 27 osób. Ośmiu innych skazanych usłyszało wyroki od dwóch do 15 lat więzienia. 14 osób uniewinniono.

Tajlandzka policja poinformowała, że główny podejrzany o zorganizowanie 17 sierpnia zamachu bombowego przed hinduistyczną świątynią w centrum Bangkoku zbiegł do Turcji.

Jest ich 50 i mają tylko jedno zadanie - analizę sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ich zadanie polega na oferowaniu szczerych do bólu ekspertyz dotyczących m.in. postępów Państwa Islamskiego i Al-Kaidy w Syrii oraz taktyki walki stosowanej przez Amerykanów. Teraz wojskowi analitycy złożyli oficjalną skargę do Pentagonu, bo - jak piszą - ich raporty są cenzurowane przez przełożonych i to do tego stopnia, że przedstawiają zupełnie inny, fałszywy obraz syryjskiej rzeczywistości. Protest analityków opisuje amerykański portal The Daily Beast.

Tureckie władze wydały zakaz podróży wobec ok. 20 tys. osób podejrzewanych o związki z dżihadem - oświadczył w środę rzecznik MSZ Turcji Tanju Bilgic. Ma to powstrzymać bojowników przed podróżą do Syrii i Iraku i dołączenia do Państwa Islamskiego. Ostrą walkę z terrorystami zapowiedział także nowomianowany szef MSW Selami Altinok.

Co najmniej 10 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w środę, gdy samochód pułapka eksplodował w centrum miasta Latakia, na zachodzie Syrii - poinformowała telewizja państwowa. To najkrwawszy atak w tym mieście od wybuchu wojny domowej w 2011 roku.