Terroryzm

Terroryzm

Zamachy w Paryżu wywołały szczególne obawy w Rzymie, gdzie trwają przygotowania do Roku Świętego. W jego trakcie oczekiwane są miliony wiernych. Pojawiły się apele, by w obecnej sytuacji odwołać masowe uroczystości czy wręcz zrezygnować z tej inicjatywy.

Seria zamachów terrorystycznych w ostatnich tygodniach, do których przyznaje się tzw. Państwo Islamskie (IS), wskazuje, że regionalna wojna zmieniała się w globalną. To będzie wymagać agresywniejszej strategii przeciw IS ze strony USA - ocenia "New York Times".

Po serii zamachów w Paryżu, w których zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych, władze Francji zapowiedziały odwet. Francuskie służby bezpieczeństwa kontynuują w niedzielę poszukiwania osób, które mogły mieć związek z zamachami. Pierwsze tropy prowadziły do Belgii.

Francja przeprowadziła w niedzielę największą w ostatnim czasie operację przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Syrii - podało francuskie ministerstwo obrony. Naloty przeprowadzono w rejonie "stolicy" dżihadystów, Rakki. Dziesięć myśliwców na co dzień stacjonujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Jordanii zrzuciło 20 bomb. Jak głosi komunikat resortu, zniszczone zostały: centrum dowództwa, centrum rekrutacji, skład broni i obóz szkoleniowy.

Belgijscy antyterroryści zatrzymali osobę, która wynajęła samochód użyty w paryskich zamachach - oświadczył prokurator Paryża Francois Molins, którzy przedstawił wyniki 24-godzinnego śledztwa. Zatrzymania dokonano w brukselskiej dzielnicy Molenbeek-Saint-Jean. To obywatel Francji, mieszkający w Belgii. Oprócz niego zatrzymano dwie inne osoby, które podróżowały z nim samochodem.

We Włoszech i innych krajach Europy aresztowano w czwartek 17 osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną podczas operacji przeprowadzonej przez karabinierów we współpracy z miejscowymi policjami. Wśród zatrzymanych są Kurdowie z Iraku i obywatel Kosowa.

Egipska policja zabiła w poniedziałek w Kairze jednego z wysokich rangą przedstawicieli tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Egipcie, które wzięło na siebie odpowiedzialność za katastrofę rosyjskiego airbusa - poinformowało w poniedziałek egipskie MSW.

Śledczy prowadzący dochodzenie ws. katastrofy rosyjskiego samolotu na Synaju są na 90 proc. pewni, że głośny dźwięk, który słychać w ostatniej sekundzie nagrania z kokpitu, to wybuch bomby - informuje agencja Reutera, powołując się na źródło zbliżone do śledztwa. Cytowany przez "The New York Times" przedstawiciel władz USA powiedział, że FBI zgodziło się pomóc władzom rosyjskim w dochodzeniu.

Ponad 150 szkół, do których chodzi ok. 12,5 tys. dzieci, zostało zamkniętych w graniczącym z Nigerią regionie Republiki Nigru z obawy przed atakami skrajnych dżihadystów z organizacji Boko Haram - podała miejscowa komórka ONZ.

Bośniacki imam Husein Bosnić został w czwartek skazany na siedem lat więzienia za werbowanie bojowników do szeregów tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku. To rezultat nowego prawa mającego powstrzymać ochotników od wyjazdów na Bliski Wschód.

Grupa tzw. Państwa Islamskiego w Egipcie po raz kolejny wzięła odpowiedzialność za katastrofę rosyjskiego airbusa na Synaju. Nowe nagranie pojawiło się w środę na używanym przez dżihadystów koncie na portalu społecznościowym. Wcześniejsze deklaracje tej grupy zakwestionowały Rosja, Egipy i Stany Zjednoczone.