Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Gersdorf: rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze

Należy wypracować rozwiązania, które rozpoczną proces odbudowy zaufania do Krajowej Rady Sądownictwa i sądów - powiedziała pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, komentując wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Dodała, że w tej sprawie "wydanie stosownych orzeczeń przez Sąd Najwyższy będzie dokonywane bez zbędnej zwłoki".

Prezydent o wyroku TSUE: można się w nim dopatrzeć ukrytego stanowiska

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoim wyrokiem wskazał, że w sprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce nie będzie się "wtrącał" i "nie będzie ich za Polaków przesądzał" - ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, o której mówił w wyroku europejski trybunał, została ukształtowana w taki sposób, aby była w jak najwyższym stopniu niezależna.

TSUE wydał wyrok w sprawie Sądu Najwyższego

Niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ma badać sąd odsyłający, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odnosząc się do pytań prejudycjalnych zadanych przez polski SN. W komunikacie prasowym wydanym po ogłoszeniu wyroku Trybunał stwierdził też, że Krajowa Rada Sądownictwa przedkładająca wnioski z rekomendacją do powołania na stanowisko sędziego może zostać uznana za obiektywną "pod warunkiem jednak", że sama będzie "wystarczająco niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej".

Laskowski o wyroku TSUE: czy to porażka, czy to zwycięstwo, to kwestia oceny

Myślę, że warto zapoznać się ze skomplikowanym i obszernym uzasadnieniem wyroku TSUE - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. - O ile pierwsze wrażenie może być takie, że nie jest to wyrok odpowiadający oczekiwaniom opozycji szeroko rozumianej, to po zapoznaniu się z orzeczeniem i poszczególnymi jego punktami, to wrażenie maleje zdecydowanie - dodał.

Co może oznaczać ewentualny negatywny wyrok TSUE dla Polski?

Niedopuszczalność funkcjonowania sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, możliwa wadliwość wyroków podjętych przez potencjalnie źle wybranych sędziów, a także konieczność wyboru nowych 15 sędziów Krajowej Rady Sądownictwa - to tylko niektóre z potencjalnych konsekwencji ewentualnie negatywnego dla polskiego rządu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Nowa KRS i Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Unijny trybunał ma wydać wyrok

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma we wtorek wydać wyrok dotyczący Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego i polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. W czerwcu opinię w tej sprawie wydał rzecznik generalny TSUE. Stwierdził w niej wtedy, że Izba Dyscyplinarna SN "nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii", a sposób wyboru nowych członków KRS "ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych". W TVN24 trwa wydanie specjalne.

PiS zgłosiło troje kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego. Nastąpiła zmiana

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło Roberta Jastrzębskiego, Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego. Zrezygnowało z wysuniętej wcześniej Elżbiety Chojny-Duch, która na pytanie o przyczyny tej zmiany odparła, że "to skomplikowane". Jak przekazało Centrum Informacyjne Sejmu, to jedyne kandydatury na sędziów TK, jakie wpłynęły. Termin mijał w piątek.

"Jeśli PiS podrzuci kukułcze jajo prezydentowi, to prezydent będzie musiał tę żabę zjeść"

Piątek to ostatni dzień na zgłoszenie kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Prawo i Sprawiedliwość pod koniec ubiegłej kadencji Sejmu zgłosiło trzy osoby, ale w związku z rozpoczęciem nowej kadencji procedura musiała zostać powtórzona. PiS podtrzymało dwie budzące najwięcej kontrowersji kandydatury, Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Zdaniem opozycji, mogą one być obciążeniem dla kampanii wyborczej Andrzeja Dudy.

Szef nowej KRS: to problem, że sędziami Trybunału Konstytucyjnego zostają politycy

- Trudno do pewnego czasu być politykiem, a za chwilę apolitycznym sędzią Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. Jego zdaniem "to jest problem, że sędziami Trybunału Konstytucyjnego często zostają politycy". Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, czy popiera wystawione przez PiS kandydatury polityków na sędziów TK.

"W odbiorze społecznym ogląd tej izby jest taki, że siedzą w niej ludzie od władzy"

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest nowa w Sądzie Najwyższym, powołana za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Pod jej adresem stawiane są pytania o wiarygodność, a nawet legalność. Jej skład został wyłoniony przez nową Krajową Radę Sądownictwa, wybraną przez polityków rządzącego obozu. Teraz rozpatruje wyborcze protesty, także te, które złożył Komitet Wyborczy PiS. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Tryb przyspieszony. Komisja Europejska kieruje skargę do TSUE przeciwko rządowi

Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko polskiemu rządowi w sprawie systemu dyscyplinarnego stosowanemu wobec sędziów. KE chce, żeby TSUE rozpoznał skargę przeciwko Polsce w trybie przyspieszonym. Służby prasowe unijnego trybunału podały w czwartek, że wyrok w tej sprawie zapadnie 19 listopada.

Nie będzie dyscyplinarki dla sędzi Ireny Kamińskiej

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego umorzył postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi tego sądu w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej - przekazał wydział informacji sądowej NSA. Postępowanie wszczęto w związku z jej krytyczną wypowiedzią dotyczącą działań rządu PiS.

"Niezawisłość sądownictwa w Polsce jest atakowana od końca 2015 roku"

Polskie władze konsekwentnie dążą do ukarania bądź uciszenia sędziów, którzy otwarcie występują w imię praworządności - oceniło Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ). Organizacja wzywa polskie władze do "podjęcia natychmiastowych i konkretnych kroków w celu przywrócenia i zagwarantowania pełnej niezależności Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz prokuratury".

"W tej sprawie poznaliśmy mechanizm dostępu do wymiaru sprawiedliwości"

Trudno, żeby prokuratura, która ma charakter polityczny i działa na zamówienie polityczne, informowała parlamentarzystów o tak bulwersujących przypadkach jak ten - powiedział poseł Mariusz Witczak (PO-KO). Skomentował w ten sposób sprawę sędziego Jarosława Dudzicza, członka nowej Krajowej Rady Sądownictwa, który miał zamieszczać w sieci antysemickie wpisy. - Poczekajmy na koniec śledztwa. Jeśli chodzi o Krajową Radę Sądownictwa, to tej instytucji ufam - stwierdził Ryszard Czarnecki (PiS).