Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

PiS wskazuje kolejnego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił kandydaturę Rafała Wojciechowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Polską Agencję Prasową rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Ma on zastąpić sędzię Małgorzatę Pyziak-Szafnicką, której kadencja kończy się w styczniu 2020 roku. W czwartek prezydent Andrzej Duda ma odebrać ślubowanie od trzech nowych sędziów wybranych pod koniec listopada.

Profesor Zubik: odziera się Trybunał z resztek autorytetu

- Trybunał dorobił się takiego autorytetu, że nawet jeżeli wyrok był kontrowersyjny, to jednak nikt nie kwestionował tego, że należy go wykonać - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marek Zubik, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Wiceprezesi olsztyńskiego sądu złożyli rezygnację

Dwoje wiceprezesów Sądu Rejonowego w Olsztynie, sędziowie Anna Szczepańska i Krzysztof Krygielski, złożyło w środę rezygnację z zajmowanych funkcji. Nie podali jednak powodów swojej decyzji - przekazał rzecznik olsztyńskiego sądu okręgowego Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Sędzia Krygielski w rozmowie z Polską Agencją Prasową zasugerował, że jego decyzja ma związek z uchwałą wzywająca między innymi do odwołania Macieja Nowackiego z funkcji prezesa sądu i przywrócenia do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna.

Odchodzący sędziowie TK: 30-letni dorobek Trybunału w dużej mierze został zaprzepaszczony

Przechodzący w stan spoczynku profesorowie i sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Piotr Tuleja i Marek Zubik wydali oświadczenie, w którym podkreślili, że pogłębianie się kryzysu konstytucyjnego prowadzi do prawnego chaosu w państwie. "Koniec naszej kadencji przypada na czas, w którym ponadtrzydziestoletni dorobek Trybunału Konstytucyjnego, w dużej mierze, został zakwestionowany i zaprzepaszczony" - napisali.

Prezes Iustitii z 55 zarzutami dyscyplinarnymi. Odpowiada: nie zastraszą nas

Zarzuty popełnienia 55 przewinień dyscyplinarnych przedstawiono prezesowi Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystianowi Markiewiczowi. Wśród nich jest między innymi podżeganie do nierespektowania "porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej" - poinformował rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab. - Jeżeli jako sędzia miałbym przestać bronić praworządności, to wolę przestać być sędzią - odpowiada Markiewicz.

Spór na posiedzeniu senackiej komisji. "Pan słucha, a ja mówię"

Do wymiany zdań między szefem senackiej komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej a wiceministrem sprawiedliwości doszło we wtorek na posiedzeniu tej komisji. Reprezentujący rząd Sebastian Kaleta domagał się więcej czasu na wypowiedź. - Od wyborów zapanowały tu inne zwyczaje: nie przerywamy sobie nawzajem - upomniał go Bogdan Klich. - Pan słucha, a ja mówię - dodał. - Minuta. Demokracja i wolność - ironizował wiceminister.

Rząd "wyraża zaniepokojenie". Stanowisko w sprawie sędziów przyjęte

Rada Ministrów wyraża zaniepokojenie postępowaniem sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE - takie stanowisko w sprawie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości przyjął rząd. Odniósł się także do ostatnich wieców solidarności z sędziami. Stanowisko to Katarzyna Lubnauer (KO) oceniła jako "jawne represje" wobec sędziów. Szef klubu KO Borys Budka stwierdził, że "rząd idzie na zwarcie z organami Unii Europejskiej".

Banaś "jest znakiem kompromitacji i wstydu dla partii PiS"

Władza, która odsuwa sędziów, którzy działają zgodnie z prawem, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, stoją na straży konstytucji, daje wyraźny sygnał, że chce odsuwać nas na Wschód - mówiła w Ostromecku wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatka w prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej wspomniała również o "skandalicznym serialu" dotyczącym prezesa NIK Mariana Banasia. Tę sprawę komentował także przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna.

Poparł sam siebie, nasłał policję na pikietę w obronie sędziów

Brak wymaganej liczby podpisów na liście poparcia do nowej KRS, podpisanie się pod własną kandydaturą, niejasne okoliczności awansu na sędziego Sądu Okręgowego - to niektóre wątpliwości, jakie zgłaszane są wobec sędziego Macieja Nawackiego. To on, jako prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, zawiesił w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna, który w związku z rozpatrywaną przez siebie sprawą domagał się od Kancelarii Sejmu przekazania list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

"Do końca będziemy ostatnią barykadą wartości zapisanych w konstytucji"

Stając w obronie wymiaru sprawiedliwości mieliśmy świadomość, że jesteśmy narażeni na szykany - oświadczył w TVN24 sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya. Komentował między innymi sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna, któremu cofnięto delegację do sądu okręgowego po tym, jak upomniał się o ujawnienie listy poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Będziemy ostatnią barykadą wartości zapisanych w konstytucji - zapewnił Tuleya.

"Niestety, przyzwyczajamy się, że PiS może robić rzeczy nieprawdopodobne"

Niestety, ale przyzwyczajamy się, że Prawo i Sprawiedliwość może robić rzeczy, wydawałoby się, nieprawdopodobne - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski. Odniósł się do słów Michała Wójcika na temat sędziów olsztyńskiego sądu i ich decyzji w sprawie nieujawnionych list poparcia sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem Komorowskiego, wiceminister sprawiedliwości "posunął się na krawędź (...) straszenia sędziów dyscyplinarką".

"Grożono sędziom". Konstytucjonalistka o słowach wiceministra sprawiedliwości

- Ta wypowiedź wpisuje się w pojęcie "anarchia" - powiedziała w TVN24 konstytucjonalistka z Uniwersytetu Szczecińskiego doktor Bogna Baczyńska, komentując słowa wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika na temat sędziów olsztyńskiego sądu, którzy wezwali Kancelarię Sejmu do ujawnienia list poparcia sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Według Baczyńskiej to, co powiedział wiceminister, "zabrzmiało bardzo groźnie". - Tu grożono sędziom - oceniła.

"Jest bardzo duża obawa co do niezawisłości osób, które orzekają w polskich sądach"

Doszło do sytuacji, w której sędziowie powoływani przez prezydenta są desygnowani przez organ, którego skład został ustalony w sposób polityczny - powiedział na antenie TVN24 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Zwrócił uwagę, że może być podnoszony zarzut, iż "orzeczenie w pierwszej instancji zostało wydane przez sędziego, który został powołany do zawodu w niekonstytucyjny sposób".

Prezydent: jakżeż ludzie mają przestrzegać prawa, jeśli sędziowie prawa nie przestrzegają

Nie ma żadnej wątpliwości, że jeśli w pierwszej kolejności od kogoś mamy wymagać uczciwości, rzetelności i praworządności, to właśnie od ludzi, którzy uczestniczą w realizacji wymiaru sprawiedliwości. Jeśli nie potrafią temu obowiązkowi sprostać, to powinni zwyczajnie odejść - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami powiatu gryfickiego, przekonując do potrzeby zmian w polskim sadownictwie.

Profesor Biernat: rządzący wypowiadali się o wyroku, nie wiedząc, co w nim jest

Trybunał Sprawiedliwości dał bardzo szczegółowe wskazówki, którymi ma się kierować sąd krajowy - wyjaśniał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 były sędzia Trybunału Konstytucyjnego profesor Stanisław Biernat. Przyznał, że "z dużym zadziwieniem słuchał komentarzy polityków obozu rządzącego". - Jestem przekonany, że nie mieli możliwości przeczytania tego wyroku, który był długi i wielowątkowy. Wczoraj był Sejm, expose premiera, a wszyscy wypowiadali się na temat tego wyroku, nie wiedząc, co tam w środku jest - skomentował.

Gersdorf: rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze

Należy wypracować rozwiązania, które rozpoczną proces odbudowy zaufania do Krajowej Rady Sądownictwa i sądów - powiedziała pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, komentując wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Dodała, że w tej sprawie "wydanie stosownych orzeczeń przez Sąd Najwyższy będzie dokonywane bez zbędnej zwłoki".

Prezydent o wyroku TSUE: można się w nim dopatrzeć ukrytego stanowiska

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoim wyrokiem wskazał, że w sprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce nie będzie się "wtrącał" i "nie będzie ich za Polaków przesądzał" - ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, o której mówił w wyroku europejski trybunał, została ukształtowana w taki sposób, aby była w jak najwyższym stopniu niezależna.