Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

"Podroż błyskawiczna, ale o dużym znaczeniu politycznym" - tak włoski dziennik "La Stampa" komentuje wizytę Matteo Renziego w Moskwie. Premier Włoch został przyjęty na Kremlu, a z rosyjskim prezydentem rozmawiał m.in. o sytuacji na Ukrainie, w Libii oraz o walce z Państwem Islamskim. Spotkanie trwało trzy godziny. Wcześniej Renzi złożył kwiaty w miejscu, w którym zastrzelony został Borys Niemcow.

- To, że Stany Zjednoczone czy Unia Europejska nie zgadzają się z nami, nie oznacza, iż nie mamy racji. My jesteśmy głęboko przekonani, że mamy rację - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew, komentując konflikt na wschodzie Ukrainy. Dyplomata przekonywał również, że Rosja nie stanowi dla Polski żadnego zagrożenia, a obawy krajów bałtyckich są nieuzasadnione. - W jakim celu Rosja miałaby je atakować? - pytał.

Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową – oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Alaksandra Łukaszenki.

Szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, którzy rozmawiali we wtorek w Paryżu o kryzysie ukraińskim, zaapelowali o zapewnienie obserwatorom OBWE na wschodzie Ukrainy swobodnego dostępu do strefy, z której wycofywane jest uzbrojenie stron konfliktu. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

Grupa odgrywających znaczną rolę polityczną senatorów USA wysłała w piątek do sekretarza stanu Johna Kerry'ego list wzywający do natychmiastowego zaostrzenia sankcji wobec Rosji w związku z jej wsparciem dla zbrojnej rebelii na wschodzie Ukrainy. Departament Stanu oświadczył, że wspieranie przez Rosję separatystów podważa wysiłki dyplomacji międzynarodowej i jeśli Rosja oraz separatyści nie będą przestrzegać porozumienia z Mińska, będą dodatkowe koszty.

Rosyjskie władze zdecydowanie odcięły się od ukraińskich rewelacji, jakoby Władisław Surkow, doradcy prezydenta Rosji, miał udział w krwawych wydarzeniach na Majdanie w lutym 2014 roku. - To brednie godne szpitala psychiatrycznego - stwierdził rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.

- Ukrainie postawiono ultimatum, że jeśli ukraińskie wojska chcą wyjść z Debalcewego, powinny przekazać broń Rosjanom, wywiesić białą flagę i poddać się na łaskę zwycięzców - powiedział w środowy wieczór w czasie zebrania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy prezydent Petro Poroszenko i dość nieoczekiwanie ujawnił kilka szczegółów dotyczących rozmów pokojowych w Mińsku.

Świata "nie wolno wzywać do wojny, bo on nie jest do niej gotowy", dlatego najważniejszym zadaniem stojącym przed zachodnimi politykami jest niedopuszczenie do podziałów, jakie Rosja stara się wprowadzać - powiedział w programie "Świat" w telewizji TVN24 Biznes i Świat były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem jednym z "celów rosyjskich strategów" jest właśnie "doprowadzenie do upadku NATO i Unii Europejskiej". - Putin może tak agresywną politykę prowadzić jeszcze dwa lata, bo ma olbrzymi mandat społeczny - dodał Kwaśniewski.

Władimir Putin jest już w Budapeszcie. Swoją wizytę prezydent Rosji zaczął od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów w węgierskiej stolicy oraz na miejscowym cmentarz żołnierzy radzieckich. Jak informują węgierskie media, na cmentarzu pochowano także żołnierzy walczących z węgierskim powstaniem w 1956 r.

- Stosunki Rosji z USA znalazły się impasie – oznajmił Konstantin Kosaczow, przewodniczący komisji spraw zagranicznych w izbie wyższej parlamentu rosyjskiego, Radzie Federacji. Oświadczenie złożył po spotkaniu z amerykańskim ambasadorem w Moskwie Johnem Tefftem.