Zamachy terrorystyczne w Paryżu mogą zmienić priorytety Stanów Zjednoczonych i pozostałych członków NATO - stwierdził rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, Siergiej Riabkow. W Turcji rozpoczyna się szczyt najbogatszych państw świata G20.
Rosyjskie władze głośna dają do zrozumienia, że widzą zagrożenie dla poradzieckich republik z Azji Centralnej ze strony afgańskich bojowników. Wysokiej rangi przedstawiciel służb granicznych Rosji zapewnił jednak, że nie ma planów wysłania rosyjskich pograniczników do Tadżykistanu, aby uszczelnili granicę z Afganistanem.
- Rosjanie próbują ciągnąć grę, którą prowadzą od rozmów w Wiedniu w 2014 roku - stwierdził Monzer Akbik, członek Syryjskiej Koalicji Narodowej, organizacji zrzeszającej umiarkowaną syryjską opozycję. Tym samym odrzucił propozycję pokojową, która miała zostać przygotowana przez Kreml na zaplanowane na ten tydzień kolejne rozmowy w stolicy Austrii.
Kandydatura Kosowa do członkostwa w UNESCO, nad którą głosowanie ma się odbyć w poniedziałek, doprowadziła w piątek do potyczki słownej między ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem a zastępcą sekretarza stanu USA Tonym Blinkenem.
Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał przez telefon z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Uzgodniono kontynuowanie współpracy w sprawach bezpieczeństwa lotów - poinformował Kreml.
Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, czyli tzw. czwórka normandzka, ustalili w Berlinie, że proces wycofywania ciężkiej broni we wschodniej Ukrainie powinien zakończyć się na początku grudnia. W przyszłym roku wybory.
Rozgłośnia ukraińskiej sekcji Radia Swoboda poinformowała o zmianie rosyjskiego nadzorcy projektu "Noworosji" w Donbasie. "Doradcę prezydenta Władimira Putina Władisława Surkowa zastąpi wicepremier Rosji Dmitrij Kozak, który będzie dążył do utworzenia quasi-państwowości na okupowanych przez rebeliantów terenach" - podał portal tej stacji.
Rosyjscy obywatele na pokładzie airbusa A321 w Egipcie mogli stać się ofiarami dżihadystów. Jeżeli takie wyniki przyniesie śledztwo ws. katastrofy samolotu lecącego z kurortu Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga, dla Kremla i samego Władimira Putina będzie to oznaczało olbrzymi problem. Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego już obwieścili, że zamach był zemstą za rosyjskie zaangażowanie w wojnie w Syrii. Co czeka Putina i Rosję?
Rosyjska agencja RIA Nowosti podała, że delegacja Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) zgodziła się spotkać w przyszłym tygodniu w Abu Zabi z przedstawicielami Rosji. Rosjanie powołali się przy tym na koordynatora ds. rozmów. WAS zaprzeczyła tym doniesieniom.
Nie ma pewności, że na pokładzie rosyjskiego samolotu wybuchła bomba, ale jest to coraz bardziej prawdopodobne - oświadczył premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Wcześniej w podobnych słowach o przyczynach sobotniej katastrofy mówił szef brytyjskiej dyplomacji. Londyn po katastrofie zawiesił loty z Szarm el-Szejk.
Specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura oznajmił w Moskwie, że Syryjczycy powinni jak najszybciej dołączyć się do rozpoczętego w Wiedniu procesu uregulowania konfliktu w Syrii. O wsparciu Rosji dla starań ONZ zapewnił szef MSZ Siergiej Ławrow.
Po sobotniej katastrofie airbusa na Półwyspie Synaj do Rosji napłynęły kondolencje z całego świata. Zwyczajowo na najwyższym szczeblu dyplomatycznym wysyłają je głowy państw, tym razem jednak Barack Obama nie napisał do Władimira Putina. Rosyjscy dziennikarze pytali we wtorek rzecznika Kremla, dlaczego.
Rosji udało się podnieść na wyższy poziom współpracę z rodakami za granicą, w tym wykorzystując doświadczenia innych krajów ze swoimi diasporami - napisał w poniedziałkowym artykule w dzienniku "Rossijskaja Gazieta" szef dyplomacji Siergiej Ławrow. 5 listopada w Moskwie rozpocznie się V Światowy Kongres Rosyjskiej Diaspory.
Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel dostrzega po stronie Rosji gotowość do politycznego rozwiązania syryjskiego konfliktu. Gabriel powiedział o tym w Moskwie po spotkaniu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem - informuje w czwartek agencja dpa.
Władze Polski nadal ignorują apele Rosji o przerwanie "wojny z pomnikami" - oznajmiła w czwartek rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Zapewniła też o gotowości do współpracy z nowym rządem w Polsce pod warunkiem wzajemnego poszanowania interesów narodowych.
Delegacja Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) nie pojechała do stolicy Rosji na rozmowy z tamtejszymi władzami - poinformowali we wtorek agencję Reutera przedstawiciele syryjskich rebeliantów, dementując tym samym wcześniejsze doniesienia Moskwy.
- To demonizowanie Rosji - w taki sposób rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział na zarzuty premiera Czarnogóry Milo Djukanovica, który stwierdził, że "Rosja odgrywa aktywną rolę w organizowaniu antyrządowych protestów w jego kraju". Opozycja w kraju kiedyś będącym jedną z republik Jugosławii wychodzi na ulice od września, domagając się dymisji rządu i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.
Świat zapomina o Donbasie. Przyćmiła go wojna w Syrii. Putin zmienił pole konfrontacji z Zachodem, ale to nie oznacza, że zrezygnował z walki o Ukrainę. Plan Morela – tak się nazywa nowa pułapka zastawiona na Petra Poroszenkę.
Komunikacja lotnicza między Rosją a Ukrainą ma być od niedzieli całkowicie wstrzymana. To rezultat sankcji, które kraje te nałożyły na linie lotnicze drugiej strony.
Szefowie dyplomacji Rosji i USA - Siergiej Ławrow i John Kerry - omawiali w sobotę przez telefon kwestię zorganizowania rozmów między rządem Syrii a tamtejszą opozycją - poinformowało rosyjskie MSZ na swej stronie internetowej.