Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosyjski wywiad wojskowy GRU ma supertajną jednostkę specjalną o numerze 29155, której celem jest destabilizacja państw Europy – podał amerykański dziennik "New York Times". Publikację oparł na doniesieniach byłych i obecnych funkcjonariuszy wywiadów europejskich i amerykańskiego. Wcześniej o istnieniu jednostki informowała rosyjska sekcja Radia Swoboda w materiale dotyczącym 12 oficerów GRU oskarżonych o zhakowanie komputerów przedstawicieli Partii Demokratycznej USA.

Rosja nie popiera pomysłu przyłączenia Stanów Zjednoczonych do rozmów czwórki normandzkiej w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie, ale liczy na to, że USA wykorzystają swoje wpływy i wywrą nacisk na Ukrainę - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko wyraził opinię, że prezydent Rosji Władimir Putin szuka usprawiedliwień, by nie pojawić się na rozmowach czwórki, bo sytuacja w Donbasie jest dla niego korzystna.

Za naruszenie przepisów wizowych, a nie za szpiegostwo została zatrzymana w Iranie rosyjska dziennikarka Julia Juzik - poinformował w poniedziałek rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei, cytowany przez agencję ISNA. Kreml wyraził nadzieję na szybkie uwolnienie kobiety.

– Nie ma symptomów, by polityka NATO wobec Rosji się zmieniła. Po prostu nie zmieniły się podstawowe parametry, które leżą u jej podłoża – mówi Robert Pszczel, polski dyplomata z kwatery głównej NATO i były szef biura Sojuszu w Moskwie. Jego zdaniem nic dobrego nie wyniknie z tego, że Moskwa, wbrew zobowiązaniom międzynarodowym, nie zaprasza obserwatorów na wielkie ćwiczenia wojskowe.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na protesty przeciwko zgodzie Kijowa na tak zwaną formułę Steinmeiera w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie zadeklarował, że "nigdy nie zdradzi Ukrainy".

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który we wrześniu w ramach wymiany więźniów został wypuszczony z rosyjskiej kolonii karnej, wyraził sprzeciw wobec niedawnego powrotu Rosji do Rady Europy. Skrytykował Moskwę za "nieprzestrzeganie podstawowych praw".

Ponad połowa Białorusinów uważa, że sojusz z Rosją jest dla kraju lepszy niż z Unią Europejską, jednak odsetek takich osób zmalał w ciągu roku o dziewięć punktów procentowych - poinformował w środę portal TUT.by, powołując się na dane niezależnego sondażu.

Kilka tysięcy ludzi przyszło w środę wieczorem przed siedzibę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie, by zaprotestować przeciwko decyzjom w sprawie rozwiązania konfliktu w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie. "Nie dla kapitulacji!" - wznosili okrzyki.

We wtorek w stolicy Armenii Erywaniu odbywał się szczyt Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Przy tej okazji powstało niecodzienne selfie, które na swoich profilach w mediach społecznościowych udostępnił gospodarz, premier Nikol Paszynian. "Selfie z drogi :) W tym czasie podjęliśmy ważne decyzje" - napisał szef armeńskiego rządu nad zdjęciem przywódców siedzących w busie.

Rosja rozbudowuje bazę lotniczą Hmejmim w Syrii - poinformowała agencja TASS. USA i ich sojusznicy twierdzą, że interwencja powietrzna Rosji w Syrii wymierzona jest w tak zwane Państwo Islamskie, ale i rebeliantów, walczących z reżimem Baszara al-Asada. Departament Skarbu USA nałożył w czwartek sankcje na trzy osoby fizyczne, jedną firmę i pięć statków w związku z dostarczaniem paliwa lotniczego dla rosyjskich sił w Syrii.

Dane dostępne na stronach rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wskazują, że Moskwa rozpoczęła oficjalne poszukiwania urzędnika zaginionego w 2017 roku - pisze agencja Reutera, cytując rosyjską agencję Ria Nowosti. Wcześniej amerykańskie media poinformowały, że dwa lata temu służbom w Waszyngtonie udało się wyciągnąć z Rosji szpiega pracującego na wysokim stanowisku na Kremlu.