Powódź

Powódź

Powódź we Francji. Poziom wody wciąż wzrasta

Meteo France wprowadziło pomarańczowy alarm powodziowy w położonych na północnym wschodzie departamentach Yonne, Marne i Haute-Marne. Rzeki wylały tam po ubiegłotygodniowych ulewnych deszczach. Meteorolodzy prognozują, że poziom wody jeszcze wzrośnie.

Wylały francuskie rzeki. Ewakuacja Dijon

Powódź we Francji. Po ulewnych czwartkowych deszczach i burzach wylały już i tak wezbrane rzeki w środkowej i wschodniej części kraju. Sześć departamentów wprowadziło w czwartek pomarańczowy alarm powodziowy. Ewakuowano mieszkańców Dijon. Sytuacja powoli się stabilizuje.

Tylko dwie godziny i aż 100 litrów deszczu

Blisko 10 tys. budynków zostało uszkodzonych, setki zawaliły się przez wiosenne ulewy w Chinach. Miejscami spadło nawet 100 l/mkw. deszczu w ciągu zaledwie dwóch godzin. Powódź uwięziła w domach setki osób, niektóre miejscowości w środkowej części kraju są odcięte od świata.

Woda zalewa kraje arabskie

Ulewnie pada w krajach arabskich. W Arabii Saudyjskiej, Omanie i Jemenie część dróg jest nieprzejezdnych z powodu podtopień. Woda zalała doliny, a władze zalecają oszczędność i specjalną ochronę zboża.

Ochronić Fargo. Szykują się na 12-metrową wodę

Na jedną z największych w ciągu ostatnich pięciu lat powódź szykują się mieszkańcy Fargo w Dakocie Północnej, m.in. budując gliniane groble wokół miejscowej rzeki. Przewiduje się, że maksymalny poziom wody w Red River dojdzie do 12 metrów.

Deszcz zalewa stolicę Jemenu

W jemeńskiej stolicy Sana'a niektóre ulice zmieniły się w niebezpieczne, gwałtowne strumienie. Miejscami woda sięga niemal do pasa. To skutek gwałtownych ulew, jakie nawiedziły region.

Odwołują alarmy przeciwpowodziowe

Wieczorem w części gmin powiatu płockiego odwołany zostanie alarm przeciwpowodziowy, być może alarm odwołany zostanie także dla samego Płocka. Nie występuje poważne zagrożenie powodziowe spowodowane sytuacją hydrologiczną i meteorologiczną, lecz mogą wystąpić lokalne podtopienia; przewidywany jest dalszy spadek poziomów wody - poinformował w czwartek resort administracji.

Woda wreszcie zaczyna opadać

Woda w rozlewiskach zaczęła opadać, zmniejsza się też liczba stacji wodowskazowych, w których woda przekracza stany alarmowe i ostrzegawcze – informuje w komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Sytuacja na polskich rzekach jest stabilna.

Na ryby chodzą na boisko piłkarskie

Boisko piłkarskie w jednej z rumuńskich wiosek to teraz jedyne miejsce w okolicy, gdzie można uprawiać... wędkarstwo. Wody, które wylały z Dunaju, zamieniły je w pełen ryb staw.

Rzeka porwała ponad sto barek

Silny nurt wezbranej rzeki Missisipi zerwał z cum ponad setkę barek. Przez kilka godzin jednostki dryfowały z prądem, stwarzając zagrożenie dla konstrukcji pobliskiego mostu.

MAC: "Nie można wykluczyć kolejnych podtopień"

Woda w rozlewiskach nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale nie przybywa jej. Poprawiła się pogoda, świeci słońce i od tygodnia nie pada. Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, poziom wody się stabilizuje i w ciągu kilku najbliższych dni zacznie opadać.

Woda po dachy samochodów i ryby na ulicach

Woda po dachy zaparkowanych samochodów, zalane budynki i podtopione drogi - to bilans sobotniej powodzi, która dotknęła stan Indiana. Poważnie ucierpiało hrabstwo Boone. Z powodziami walczą środkowe stany USA, ucierpiały także stany Ohio i Missisipi.

Węgierska puszta jak olbrzymie jezioro

Ogromne obszary węgierskiego stepu - puszty - znalazły się pod kilkumetrową warstwą wody. Tereny te stanowią część najstarszego węgierskiego parku narodowego.

Do domu mogą dostać się tylko łodzią. Mają ponad 2 km do przepłynięcia

Kilkadziesiąt gospodarstw na Lubelszczyźnie otoczonych przez wylewający Bug od kilku dni jest odciętych od świata. Służby uspokajają - nie ma zagrożenia epidemiologicznego, ale zalecają, żeby nie pić wód z przydomowych studni. "W najbliższych dniach na większości rzek w kraju stan wody będzie się powoli stabilizował" - podało w komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.