Powódź

Powódź

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał swoje miesięczne wynagrodzenie na rzecz poszkodowanych w powodzi na Dalekim Wschodzie Rosji. W jego ślady poszło wielu innych pracowników rządu i kancelarii prezydenta. Mimo płynącej pomocy materialnej sytuacja mieszkańców obszarów nad Amurem jest bardzo trudna - poziom rzeki ciągle rośnie, a domy na zalanych terenach musi opuszczać coraz więcej ludzi.

Na południu powodzie, na północy pożary. Hiszpania od wczoraj zmaga się z niszczycielskimi żywiołami. Spalonych zostało 400 ha, kilka miejscowości jest podtopionych. Władze hiszpańskich prowincji wprowadziły stan alarmowy.

Fatalne warunki pogodowe nękają mieszkańców Kapsztadu. Na najbiedniejszych osiedlach intensywne opady doprowadziły do powodzi. Prognozy dla jednego z największych miast RPA nie są dobre. Do tego stopnia, że miejski zespół zarządzania kryzysowego wydał ostrzeżenie pogodowe na najbliższe dni.

Potężne nawałnice nie opuszczają centralnych Włoch. Rzym walczy z podtopieniami, a kilka kolejnych miast szykuje się na nadejście opadów i burz. Przewrócone drzewa, podtopione budynki, zniszczone samochody, problemy komunikacji miejskiej stanowią tylko część zrujnowanego przez pogodę obrazu Włoch.

"To mój nowy look, wrzuć to na Instagram" - rapuje wokalista grupy Tkach & Marta, tańcząc w woderach na zalanym podwórku. Rosyjscy muzycy z położonego w obwodzie amurskim Błagowieszczeńska nagrali teledysk, na którym tańczą, śpiewają i pływają łodziami po rodzinnej okolicy zalanej przez powódź. Żartobliwy utwór ma zwrócić uwagę na poważną sytuację na rosyjskim Dalekim Wschodzie, nękanym przez największą od 120 lat powódź.

Las Vegas zmaga się z intensywnymi ulewami, które wywołują powódź. Dziesiątki samochodów utykają na ulicach, bo zakopują się w błocie albo są spychane przez rwące potoki wody. Media podają, że na skutek ulew zmarła jedna osoba - 77-letnia kobieta.

Setki tysięcy Chińczyków nadal walczą z powodziami wywołanymi przez tajfun Utor. Zapory nie są w stanie spuścić nadmiaru wody, a władze zarządziły oczyszczanie zalanych terenów, by uniknąć epidemii.

Amur jeszcze niedawno płynął cienką niteczką przez wschód Azji, dziś rzeka doprowadziła do największej powodzi w historii Rosji. Dzięki satelicie NASA widać, jak ostatnie opady zmieniły dorzecze rzeki. Teraz wydaje się ono gigantyczne. Ponieważ wody w Amurze będzie przybywać, bardzo prawdopodobne są masowe ewakuacje.

Po ulewnych deszczach, które nieprzerwanie trwają od ponad miesiąca, w Rosji nadeszła rozległa powódź. Żywioł osiągnął największe od 120 lat rozmiary. Ewakuowano tysiące mieszkańców, ale to jeszcze nie koniec, ponieważ kulminacja fali nastąpi w ciągu kilku kolejnych dni.

Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych wysłało na ratunek dwóm niedźwiedziom brunatnym dwa helikoptery. Z powodu powodzi zwierzęta utknęły w okolicy miejscowości Błagowieszczeńsk w obwodzie amurskim, tuż przy granicy z Chinami.

Manila, stolica Filipin, jest sparaliżowana. Przez potężne monsunowe opady w poniedziałek większość ulic tej metropolii jest nieprzejezdna. W górskich rejonach kraju ludność udaje się do prowizorycznych schronisk.

W powodziach, które nawiedziły w tym tygodniu północny i południowy wschód Chin, zginęły co najmniej 43 osoby. W wyniku osunięć ziemi zablokowana jest linia kolejowa łącząca Pekin z Kantonem - poinformowała w niedzielę oficjalna agencja Xinhua. Inne regiony, choć kłopotów nie mają, są z kolei nękane przez rekordowe upały.

Zniszczone drogi i mosty, zalane dziesiątki wsi, a o wielkiej powodzi na rosyjskim Dalekim Wschodzie głośno z powodu celebrytki. Była primabalerina Teatru Bolszoj zrobiła sobie uśmiechnięte zdjęcia na tle zalanej wioski. To wywołało oburzenie wielu rosyjskich internautów.

Już 1,5 tysiąca mieszkańców obwodu amurskiego zostało ewakuowanych ze swoich domów. Na dalekim wschodzie Rosji dochodzi do podtopień, lokalnie największych od 20 lat.