Powódź

Powódź

Światowe dziedzictwo pod zwałami błota

Zabytkowe miasteczko Hallstatt położone w Alpach Salzburskich w Austrii zalały masy wody i zwały błota. Z powodu ulewnych deszczów doszło do osunięcia gruntu i wylania rzeki przepływającej przez miasto. Hallstatt jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Górskie rzeki zalewają Hiszpanię

Z powodu trwających wiele dni ulewnych deszczów i topniejącego śniegu Pireneje zmagają się z powodziami. Tysiące ludzi pozbawione są prądu, zarządzono także ewakuację.

Tydzień po powodzi wciąż walczą z wodą

Słoneczna pogoda wsparła mieszkańców i ochotników pracujących przy sprzątaniu bawarskiego Deggendorfu. Położone u ujścia Izary do Dunaju miasto zostało poważnie zalane podczas przejścia fali powodziowej. Chociaż minął już ponad tydzień, woda jeszcze nie wszędzie ustąpiła, więc cenna jest każda para rąk do pomocy.

Kolejna barka załata wyrwę w wale? Niemcy dwie już zatopili

Spektakularne zatopienie dwóch barek nie wystarczyło, by zatkać gigantyczną dziurę w wałach powodziowych na Łabie. Woda wciąż przelewa się przez 20 metrową wyrwę. Sztab kryzysowy Saksonii-Anhaltu zdecydował, że trzecia barka powinna rozwiązać problem.

Zatopili barki, żeby załatać wyrwę w wale

Władze Saksonii-Anhaltu poleciły w sobotę zatopić dwie dwie ciężkie barki, żeby załatać dziurę w wale przeciwpowodziowym na Łabie w Fischbeck. Wdzierająca się przez nią woda zatapiała kolejne miejscowości w okolicach Tangermuende. Kilka tysięcy osób zostało ewakuowanych, zagrożony jest zabytkowy romański klasztor.

Fala wezbraniowa przepływa przez Wrocław

Fala kulminacyjna na Odrze przepływa właśnie przez Wrocław - poinformowało w komunikacie centrum zarządzania kryzysowego miasta. Fala jest jednak zdecydowanie niższa od prognozowanej.

Niemcy szykują się na plagę komarów

Miejsca, które zalały wody powodziowe niesione falą kulminacyjną, jaka przeszła niemieckimi rzekami, powoli schną w promieniach słońca. I wilgoć, i ciepło, jakie tam panują, stwarzają doskonałe warunki wylęganiu komarzych jaj.

Rozlana Łaba widoczna z orbity

Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych, setki zalanych i podtopionych miast, miliardy euro strat. Tak wygląda trwająca od początku czerwca powódź w Niemczech. Tragedię doskonale ilustrują zdjęcia satelitarne, pokazujące niemiecki krajobraz sprzed i w czasie powodzi.

Łaba wylała na nawet 9 km od koryta. Szlezwik-Holsztyn czeka na falę

Fala powodziowa na Łabie dociera na północ - do landów Szlezwik-Holsztyn i Hamburg, które jako ostatnie zmierzą się z wielką wodą. Wschodnie i północno-wschodnie kraje związkowe wciąż walczą z powodzią. Problemy ma kolej, a w nocy zginął mężczyzna porażony prądem podczas wypompowywania wody z zalanej piwnicy.

W walczących z powodzią regionach jeszcze dopada

We wtorek Europa Środkowa zmierzy się z kolejną porcją opadów. Deszczu spodziewamy się w Niemczech, Austrii, na Węgrzech, czyli we wszystkich tych krajach, które walczą z powodzią. W Polsce popada tylko na południu, ale intensywnie.

Podtopiony Budapeszt nawiedziła silna ulewa

Sytuacja w Budapeszcie wydawała się stabilna, poziom wody w Dunaju każdej godziny opadał o 1 cm. Po południu przyszła jednak potężna ulewa, a już nasiąknięte wodą ulice nie były w stanie przyjmować wody.

Łaba przerwała wały przeciwpowodziowe. Paraliż kolei na zachód od Berlina

Choć poziom wody w Łabie w nocy zaczął powoli się obniżać, rzeka nadal jest groźna. Na przyjęcie fali kulminacyjnej przygotowują się kolejne miasta położone nad Łabą. Fala powodziowa przesuwa się na północ w kierunku Brandenburgii i Dolnej Saksonii. W miejscowości Fischbeck przerwała wał przeciwpowodziowy, co sparaliżowało komunikację kolejową pomiędzy Berlinem a Frankfurtem nad Menem i Hanowerem.

Wały pękają, ale woda zaczyna opadać. Władze Magdeburga: Nie poddamy się!

Woda na Łabie w Magdeburgu zaczyna powoli opadać, dając okolicznym mieszkańcom nadzieję, że nie dojdzie do kolejnych przerwań wałów. Władze ostrzegają jednak, że to nie oznacza końca problemów. Wały muszą utrzymywać rekordowe ilości wody i w niektórych miejscach nadal istnieje duże ryzyko ich przerwania.