Kosmos

Kosmos

Polacy walczą o przeprowadzkę na Marsa. "O takich wariatach się pamięta"

Trwa walka o bilet w jedną stronę na Marsa. Do projektu Mars One zgłosiło się 200 tysięcy osób z całego świata. Organizatorzy wyselekcjonowali stu najlepszych kandydatów. Na tej krótkiej liście potencjalnych przyszłych mieszkańców Marsa znalazło się trzech Polaków. Jeden z nich rozmawiał z reporterem programu „Polska i Świat”.

Nocne niebo w świetle galaktyki Andromedy

Galaktyka Andromedy widoczna jest z Ziemi gołym okiem. Jenak odległość, jaka dzieli ją od Ziemi sprawia, że ledwo ją możemy dostrzec. Tom Buckley-Houston wykonał wizualizację, która pokazuje, jaki widok mielibyśmy nad naszymi głowami, gdyby galaktyka świeciłaby jaśniej.

"Kosmiczne cappuccino" na biegunie. Niezwykłe oblicze Czerwonej Planety

Ciała niebieskie w Kosmosie mają to do siebie, że są bardzo odległe i niezwykle fascynujące. Wystarczy przejrzeć dowolną bazę zdjęć dowolnej agencji kosmicznej, by się o tym przekonać. Opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) zdjęcie marsjańskiego bieguna południowego to jeden z wielu dowodów, że Wszechświat potrafi hipnotyzować swoją urodą.

Co wiesz o spadających gwiazdach?

Spadające gwiazdy, czyli kosmiczne okruchy skalne z dużą prędkością "wpadające" w ziemską atmosferę, fascynowały gatunek ludzki od kiedy tylko pierwszy z naszych praprzodków spojrzał w nocne niebo. Co w XXI wieku właściwie wiemy o tych małych, błyszczących punkcikach przecinających niebo nad nami?

NASA: lecimy na Europę. Naukowcy dostaną "na drogę" prawie 20 mld

- Jesteśmy w drodze na Europę - cieszą się naukowcy NASA, odnosząc się do wstępnej kwoty, jaką prezydent USA planuje przeznaczyć na granty badawcze związane z eksploracją Europy, księżyca Jowisza. Biały Dom podwyższył o 519 mln dolarów sumę, o jaką wnioskowała agencja kosmiczna, podnosząc tym samym stawkę do 18,5 mld dolarów.

Statek kosmiczny spłonął w atmosferze

W środę czwartego lutego w atmosferze spalił się statek kosmiczny. Widok, jaki roztaczał się nad Pacyfikiem, był niesamowity. Na szczęście i my możemy go podziwiać.

Według CIA Sowieci wybierali się na Marsa

Za czasów Gorbaczowa Związek Radziecki planował załogowy lot na Marsa w latach 2010-2015 - wynika z analizy Centralnej Agencji Wywiadowczej z grudnia 1989 r., która ujawniona została na mocy ustawy o dostępie do informacji publicznych. Serię odtajnionych amerykańskich dokumentów wywiadowczych publikuje Uniwersytet G. Waszyngtona.

NASA wystrzeliła rakietę w zorzę, by sprawdzić, jak "rozgrzewa" ona atmosferę

Zorza polarna jest zjawiskiem bez wątpienia olśniewającym. Stanowi również, jak się okazuje, fantastyczne tło dla "zabaw" naukowców. Udowadniają to zdjęcia wykonane przez pracowników NASA podczas testów próbnych nowych instrumentów. Miały na celu pozyskanie możliwie jak największej ilości danych o "rozgrzewaniu się" górnych warstw atmosfery podczas podniebnego spektaklu.

Opracowywali menu dla astronautów, odkryli bakterię redukującą "zły cholesterol"

Astronauci, którzy przebywają w Kosmosie, jeśli chcą coś jeść, muszą to albo zabrać z Ziemi, albo czekać cierpliwie na dostawę. Mogą też jedzenie wyhodować, łącząc kilka podstawowych elementów zgodnie z przygotowanym w laboratorium "przepisem". Naukowcy pracujący nad opracowaniem takiej pożywnej mikstury przypadkiem odkryli istnienie bakterii... redukującej o połowę tzw. zły cholesterol.

Kolejna amerykańska rakieta dostanie nowe silniki z Rosji

Pomimo ochłodzenia relacji USA z Rosją i silnej krytyki stosowania produkowanych przez Rosjan silników w amerykańskich rakietach kosmicznych, trafią one do napędu kolejnej. Prywatna firma Orbital Sciences podpisała umowę z rosyjską firmą Energia o wartości miliarda dolarów. Zakłada ona dostarczenie maksymalnie 60 nowych silników RD-181 dla rakiet Antares.