WOŚP 2024. Kosmiczna aukcja od polskich naukowców z Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych

Źródło:
TVN24 BiS
Kosmiczna aukcja od polskich pracowników Centrum Badań Technologii Kosmicznych ESTEC
Kosmiczna aukcja od polskich pracowników Centrum Badań Technologii Kosmicznych ESTEC TVN24 BiS/Hubert Kijek
wideo 2/2
Kosmiczna aukcja od polskich pracowników Centrum Badań Technologii Kosmicznych ESTEC TVN24 BiS/Hubert Kijek

Polscy naukowcy i inżynierowie z Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ESTEC) po raz kolejny grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Pod młotek trafiła możliwość zwiedzenia ESTEC w Holandii. Tomasz Siemiński, kontroler projektów z Centrum Obserwacji Ziemi ESA, w rozmowie z Hubertem Kijkiem zdradza szczegóły tego, co czeka na zwycięzcę aukcji.

Europejskie Centrum Badań i Technologii Kosmicznych jest jednym z ośrodków badawczych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Swoją siedzibę ma w holenderskim mieście Noordwijk. Pracujący tam polscy inżynierowie i naukowcy po raz kolejny zaangażowali się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wystawiając na licytację możliwość zwiedzania ESTEC. Kontroler projektów z Centrum Obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej Tomasz Siemiński wyjaśnia, że jest to "wyjątkowa okazja".

- Wspólnie z grupą polskich ekspertów oprowadzimy zwycięzcę po miejscach na co dzień niedostępnych dla publiki. To tutaj, przy pomocy ponad dwóch tysięcy inżynierów z całej Europy, rozwijane są oraz testowane technologie kosmiczne - opowiada Siemiński w rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS.

- Pokażemy kosmos od kuchni: odwiedzimy ciekawe laboratoria, gdzie testowane są materiały, elektronika, jak również całe satelity - tak jak w widocznym za moimi plecami symulatorze Słońca. Opowiemy o nowych projektach badawczych, które przysłużą się sukcesom przyszłych misji na Księżycu czy Marsie - wyjaśnia naukowiec.

Zanim dany sprzęt trafi w przestrzeń kosmiczną, musi przejść rygorystyczne testy, które - jak tłumaczy Siemiński - prowadzone są właśnie w tym centrum. W przypadku jakichkolwiek problemów zespoły inżynierów szukają najlepszego ich rozwiązania.

ZOBACZ TAKŻE: WOŚP 2024. ZWIEDZANIE ESTEC Z POLSKIMI NAUKOWCAMI

ESTEC. Coraz liczniejsza reprezentacja Polaków

Naukowiec zwraca uwagę, że podczas zwiedzania ESTEC zwycięzca aukcji dowie się między innymi tego, co można stworzyć z pyłu księżycowego oraz jakie materiały najskuteczniej chronią astronautów przed promieniowaniem. - Gwarantujemy kosmiczną atmosferę oraz przy odrobinie szczęścia dajemy możliwość zobaczenia prawdziwego satelity podczas testów - zachęca Siemiński.

Kontroler projektów Centrum Obserwacji Ziemi ESA przypomina, że to w ESTEC testowano pojazd Solar Orbiter. Testowano również satelity nawigacyjne Galileo. - U nas w centrum urządzenia te przechodzą rygorystyczne testy. Ostatnio były to również satelity do obserwacji Ziemi EarthCARE, które tworzymy we współpracy z Japońską Agencją Kosmiczną - dodał.

Siemiński jest jednym z wielu Polaków, którzy pracują w ESTEC. Samo centrum jest największym ośrodkiem wchodzącym w skład Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obecnie w ESTEC pracuje 40 Polaków, a w całej Europejskiej Agencji Kosmicznej polscy naukowcy tworzą 80-osobową grupę. - Rodzina Polaków się powiększa i mamy nadzieję, że na 80 nie poprzestaniemy - dodał Siemiński.

SPRAWDŹ TAKŻE SPECJALNY SERWIS: WOŚP 2024 W TVN24

Rozmowa Huberta Kijka z Tomaszem Siemińskim, kontrolerem projektów z Centrum Obserwacji Ziemi ESA.
Rozmowa Huberta Kijka z Tomaszem Siemińskim, kontrolerem projektów z Centrum Obserwacji Ziemi ESA.TVN24 BiS

Autorka/Autor:tmw

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24