Polscy naukowcy i inżynierowie z Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ESTEC) po raz kolejny grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Pod młotek trafiła możliwość zwiedzenia ESTEC w Holandii. Tomasz Siemiński, kontroler projektów z Centrum Obserwacji Ziemi ESA, w rozmowie z Hubertem Kijkiem zdradza szczegóły tego, co czeka na zwycięzcę aukcji.
Europejskie Centrum Badań i Technologii Kosmicznych jest jednym z ośrodków badawczych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Swoją siedzibę ma w holenderskim mieście Noordwijk. Pracujący tam polscy inżynierowie i naukowcy po raz kolejny zaangażowali się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wystawiając na licytację możliwość zwiedzania ESTEC. Kontroler projektów z Centrum Obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej Tomasz Siemiński wyjaśnia, że jest to "wyjątkowa okazja".
- Wspólnie z grupą polskich ekspertów oprowadzimy zwycięzcę po miejscach na co dzień niedostępnych dla publiki. To tutaj, przy pomocy ponad dwóch tysięcy inżynierów z całej Europy, rozwijane są oraz testowane technologie kosmiczne - opowiada Siemiński w rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS.
- Pokażemy kosmos od kuchni: odwiedzimy ciekawe laboratoria, gdzie testowane są materiały, elektronika, jak również całe satelity - tak jak w widocznym za moimi plecami symulatorze Słońca. Opowiemy o nowych projektach badawczych, które przysłużą się sukcesom przyszłych misji na Księżycu czy Marsie - wyjaśnia naukowiec.
Zanim dany sprzęt trafi w przestrzeń kosmiczną, musi przejść rygorystyczne testy, które - jak tłumaczy Siemiński - prowadzone są właśnie w tym centrum. W przypadku jakichkolwiek problemów zespoły inżynierów szukają najlepszego ich rozwiązania.
ESTEC. Coraz liczniejsza reprezentacja Polaków
Naukowiec zwraca uwagę, że podczas zwiedzania ESTEC zwycięzca aukcji dowie się między innymi tego, co można stworzyć z pyłu księżycowego oraz jakie materiały najskuteczniej chronią astronautów przed promieniowaniem. - Gwarantujemy kosmiczną atmosferę oraz przy odrobinie szczęścia dajemy możliwość zobaczenia prawdziwego satelity podczas testów - zachęca Siemiński.
Kontroler projektów Centrum Obserwacji Ziemi ESA przypomina, że to w ESTEC testowano pojazd Solar Orbiter. Testowano również satelity nawigacyjne Galileo. - U nas w centrum urządzenia te przechodzą rygorystyczne testy. Ostatnio były to również satelity do obserwacji Ziemi EarthCARE, które tworzymy we współpracy z Japońską Agencją Kosmiczną - dodał.
Siemiński jest jednym z wielu Polaków, którzy pracują w ESTEC. Samo centrum jest największym ośrodkiem wchodzącym w skład Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obecnie w ESTEC pracuje 40 Polaków, a w całej Europejskiej Agencji Kosmicznej polscy naukowcy tworzą 80-osobową grupę. - Rodzina Polaków się powiększa i mamy nadzieję, że na 80 nie poprzestaniemy - dodał Siemiński.
Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24