Kosmos

Kosmos

To było ostatnie zaćmienie Księżyca w tym roku

Ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca zaczęło się w sobotę, 10 grudnia o 15:06. NASA wykorzystało je do przeprowadzenia ważnych badań. Dla amatorów astronomii była to okazja do obejrzenia pięknego spektaklu na nocnym niebie. Zjawisko było widoczne również w Polsce.

Tak gwiazda-wampir wysysa energię

Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) udało się sfotografować niezwykły układ dwóch gwiazd. Jedna z nich, niczym wampir, wysysała z drugiej bardzo dużą ilość materii. - "Ugryzienie" gwiazdy-wampira jest bardzo delikatne, ale niezmiernie efektywne – opisuje jeden z badaczy.

Tysiąc groźnych asteroid krąży w pobliżu Ziemi

- Około tysiąc asteroid, wystarczająco dużych, żeby doprowadzić do gigantycznych zniszczeń, w przypadku, gdyby uderzyły w Ziemię, krąży blisko Niebieskiej Planety - ustalili "Strażnicy kosmosu" z NASA.

"To nasze najbliższe kosmiczne sąsiedztwo"

Zaczynamy odkrywać bogactwo planetarnego świata. Jest szansa, że wkrótce trafimy na ziemiopodobne planety - powiedział w TVN24 dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomii im. Mikołaja Kopernika, komentując w ten sposób odkrycie przez NASA "drugiej Ziemi". Zaznaczył jednocześnie, że jej bezpośrednie spenetrowanie nie wchodzi w grę, bo wysłanie tam sondy zabrałoby nam setki tysięcy, a może nawet miliony lat.

Jowisz złączył się z Księżycem

We wtorek wieczorem na polskim niebie pojawiła się gratka dla miłośników astronomii. Doszło bowiem do koniunkcji, czyli złączenia Jowisza i Księżyca. Doskonale widoczny był nie tylko satelita Ziemi, ale też największa planeta Układu Słonecznego.

B-15J się rozpadła

Przed ponad dekadą od antarktycznego Lodowca Szelfowego Rossa oderwała się góra lodowa wielkości Małopolski. Nazwano ją B-15. Na początku grudnia satelita NASA sfotografował jednego z jej potomków, B-15J pływającego 2,4 tys. km od wybrzeży Nowej Zelandii.

W sobotę zaćmienie Księżyca

Już w najbliższą sobotę pełnia Księżyca. Ziemia całkowicie zakryje Srebrny Glob. W Polsce zaćmienie najlepiej będzie widoczne na Suwalszczyźnie, chwilę po tym, jak Księżyc wzejdzie. Będzie to ostatnie zaćmienie w tym roku.

Kosmiczne porządki. NASA wysyła w kosmos pralkę

Naukowcy z USA skonstruowali pralkę przeznaczoną dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Używa ona pary wodnej pod ciśnieniem, sprężonego powietrza i mikrofal. Maszynę skonstruowano na zamówienie amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Do tej pory astronauci otrzymywali nowe kombinezony i inne części garderoby statkami transportowymi Progress, zaś zużyte, czyli po prostu brudne, trafiały wraz z innymi kosmicznymi śmieciami do modułów, które wchodziły atmosferę, aby tam spłonąć.

Sonda umilkła. Nie doleci do Marsa

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zakomunikowała w piątek, że zaprzestała dalszych prób nawiązania łączności z rosyjską sondą marsjańską Fobos-Grunt, która wkrótce po wejściu na obitę okołoziemską zamilkła i nie reaguje na sygnały z Ziemi.

Idą silne magnetyczne burze

Nadchodzący cykl aktywności Słońca może być katastrofalny w skutkach. Naukowcy przewidują, że magnetyczne burze będą najsilniejsze od lat. Mogą spowodować ogromne straty.

Ekspert: W 2012 r. końca świata nie będzie

Końca świata w 2012 r. wcale nie będzie. Przynajmniej według eksperta, który na nowo odczytał kalendarz Majów. Naukowiec twierdzi, że zapisana w nim data 2012 oznacza przejście do nowej ery, a nie koniec historii, jak dotąd sądzono.

NASA opracowała sanie św. Mikołaja

Skąd pochodzi technologia używana na co dzień w domu, samochodzie lub komputerze? Jak uważa NASA, w znacznej części z badań kosmicznych. Agencja zleciła nakręcenie animacji, w której pokazuje, że zaawansowaną technologię wykorzystuje także… św. Mikołaj.

NASA opracowała sanie św. Mikołaja

Skąd pochodzi technologia używana na co dzień w domu, samochodzie lub komputerze? Jak uważa NASA, w znacznej części z badań kosmicznych. Agencja zleciła nakręcenie animacji, w której pokazuje, że zaawansowaną technologię wykorzystuje także… św. Mikołaj.

Wszystkie warstwy atmosfery na jednym zdjęciu

Takie obrazy obserwowaliśmy dotąd tylko na ilustracjach w podręcznikach. Na zdjęciu wykonanym przez astronautę z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) widać, jak nad powierzchnią Ziemi układają się kolejne warstwy atmosfery.