Kosmos

Kosmos

Parhelion na pogodnym niebie

W okolicach Kielc we wtorek po południu na niebie pojawiły się tęczowe plamy i łuki. To zjawisko zwane parhelionem, czyli słońcem pobocznym. Można je było obserwować dzięki pogodnemu niebu i lekkiej wilgoci w powietrzu.

Za nami pełnia Śnieżnego Księżyca

W nocy z wtorku na środę miała miejsce pełnia Księżyca, nazywana "śnieżną" od okoliczności pogodowych, które jej towarzyszą. Niebo było w wielu miejscach Polski bezchmurne, więc bez problemu można było obserwować naszego naturalnego satelitę w pełnej krasie.

Polski satelita gotowy do startu. Pokierują nim studenci z Warszawy

Ma kształt sześciennej kostki o boku 10 cm i ważny jeden kilogram. Pierwszy, w całości polski satelita wykonany od podstaw przez studentów Politechniki Warszawskiej. Za kilka dni zostanie wystrzelony w Kosmos. Ma do spełnienia ważną misję, nad którą czuwać będą polscy studenci.

Zima się skończyła. Solarna

Amerykańscy synoptycy ogłosili koniec zimy. Niestety, tylko solarnej. - Wchodzimy w okres, kiedy światła słonecznego na półkuli północnej jest coraz więcej - informują.

Piramidy okiem astronautów

Zorza polarna na półkuli północnej, widok stolicy Argentyny Buenos Aires oraz egipskich piramid w Gizie - takie zdjęcia zrobili astronauci, którzy przebywają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Okrąża ona Ziemię średnio co 90 minut. Od momentu powstania zrobiła to już ponad 60 tys. razy.

Spojrzenie z góry: piramidy okiem astronauty

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) okrąża Ziemię średnio co 90 minut. Od momentu powstania zrobiła to już ponad 60 tys. razy. Nic więc dziwnego, że przebywający na pokładzie astronauci są autorami niezwykle pięknych i ciekawych zdjęć naszej planety.

Satelita polskich studentów ruszy 13 lutego

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przesunęła datę wystrzelenia rakiety Vega z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej na 13 lutego. To oznacza, że pierwszy skonstruowany wyłącznie przez Polaków satelita wyleci w przestrzeń kosmiczną nieco później, niż planowano.

Znaleźli kolejną "drugą Ziemię". Superziemię

Jest cztery i pół raza większa, ale panuje na niej podobna temperatura. Znajduje się całkiem blisko i być może nadaje się do zamieszkania. Mowa o nowo odkrytej planecie, która jest nadzieją na "drugą Ziemię". Kolejną w ostatnich miesiącach.

Kula światła nad Teksasem. Meteor?

W środę nad Teksasem przeleciał jasny obiekt. Choć początkowo Amerykanie mieli problem z zaklasyfikowaniem kuli światła, orzekli, że był to prawdopodobnie meteor.

Tak wygląda niewidoczna strona Księżyca

Ta strona Księżyca, niedostępna dla ludzkości, intrygowała człowieka od zawsze. Jedni twierdzą, że mieszka tam sam św. Mikołaj, a słynny zespół Pink Floyd poświęcił temu miejscu całą płytę. Dzięki NASA, możemy zobaczyć ciemną stronę naszego satelity od bieguna do bieguna.

Polacy ustalili dokładne położenie Słońca

Dzięki Polakom wiemy dokładnie, gdzie w lokalnej części Galaktyki znajduje się Słońce. Nasi naukowcy zbadali za pomocą amerykańskiej sondy IBEX własności materii międzygwiazdowej z najbliższych okolic Układu Słonecznego.

Niemiecki satelita mógł spaść na Pekin

W październiku ubiegłego roku niemiecki satelita ROSAT spadł do Zatoki Bengalskiej. A mógł zupełnie gdzie indziej. Właśnie ujawniono, że gdyby satelita pozostał w górze zaledwie siedem minut dłużej, zamiast do wody, spadłby... na Pekin.

Niemiecki satelita mógł spaść na Pekin

W październiku ubiegłego roku niemiecki satelita ROSAT spadł do Zatoki Bengalskiej. A mógł zupełnie gdzie indziej. Właśnie ujawniono, że gdyby satelita pozostał w górze zaledwie siedem minut dłużej, zamiast do wody, spadłby... na Pekin.

Jowisz obok Księżyca

Choć wiedzieliśmy, że warunki do obserwacji poniedziałkowej koniunkcji Jowisza i Księżyca będą dobre, to takich zdjęć się nie spodziewaliśmy. Reporter 24 w Kontakcie Meteo zamieścił fotografie, na których widać nie tylko kratery na ziemskim satelicie, ale też gazową powierzchnię największej planety naszego układu.

Widowiskowa koniunkcja już dzisiaj. Księżyc obok Jowisza

W poniedziałek wieczorem będziemy mogli obejrzeć koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Wąski rożek Srebrnego Globu znajdzie się zaledwie 4 stopnie od Gazowego Giganta. Zjawisko będzie można obserwować już od godziny 17:30.

"Blue Marble" A.D. 2012. Niesamowite zdjęcie Ziemi

Zobaczcie zdjęcie Ziemi, które zapiera dech w piersiach i ... pokazuje możliwości najnowszego satelity NASA. Obraz uchwycił VIIRS, instrument znajdujący się na pokładzie Suomi NPP, 4 stycznia 2012 roku.

Ludzik Lego niemal w Kosmosie

Dwaj licealiści z Newark w Kanadzie wysłali na granicę stratosfery ludzika Lego. Kapsuła zaopatrzona w balon meteorologiczny poleciała na wysokość 24 kilometrów nad ziemią. Na pokładzie były też kamery, które nagrały plastikowego aeronautę na granicy kosmosu.