Centrum Badań Kosmicznych PAN przygotowało nieziemską aukcję na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pod młotek trafiła możliwość wygrawerowania swojego imienia i nazwiska na pierwszym w historii całkowicie polskim instrumencie naukowym, przygotowywanym na heliosferyczną misję NASA - IMAP. Sonda odleci od Ziemi na odległość półtora miliona kilometrów.
PARTNEREM 32. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY JEST TVN WARNER BROS. DISCOVERY POLSKA
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagra coraz bliżej. Zgodnie z celem tegorocznej zbiórki "Płuca po pandemii" środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do "diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych". Finałowi towarzyszy hasło "Tu wszystko gra OK!".
W ramach Finału organizowane są niecodzienne aukcje internetowe. Jedną z nich przygotowało Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, które pracuje nad pierwszym w historii całkowicie polskim instrumentem, który zostanie wykorzystany przez NASA. "Już za kilka miesięcy fotometr GLOWS będzie przetransportowany do laboratoriów Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, gdzie zostanie zintegrowany wraz z dziewięcioma pozostałymi urządzeniami na sondzie kosmicznej IMAP. W przyszłym roku sonda wystartuje rakietą Falcon 9" - czytamy w opisie aukcji.
Prof. Maciej Bzowski o misji heliosferycznej NASA
- Centrum Badań Kosmicznych wystawiło możliwość wysłania swojego podpisu w kosmos. Podpis będzie wygrawerowany na ściance bocznej fotometru GLOWS - wyjaśnia prof. Maciej Bzowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN, prezentując "wczesny model inżynierski" urządzenia.
Polski fotometr, czyli przyrząd wykorzystywany do pomiaru najróżniejszych parametrów światła, przygotowywany jest na potrzeby jednej z kolejnych misji NASA. - Satelitą będzie amerykańska sonda IMAP, która w 2025 roku poleci dosyć daleko, bo do punktu Lagrange'a L1, czyli mniej więcej 1,5 miliona kilometrów w stronę Słońca - precyzuje prof. Bzowski.
- Celem misji jest dosyć kompleksowe zbadanie heliosfery. Chcemy wiedzieć, jak wygląda oddziaływanie takiej gwiazdy jak Słońce, czyli takiej, wokół której na pewno wiemy, że powstało życie, z otoczeniem galaktycznym. Nominalny czas trwania misji to jest 2 lata, ale paliwa mamy na cykl słoneczny albo i dłużej, to znaczy na kilkanaście lat. Potem, kiedy zostanie zakończona, cały satelita w naturalny sposób oddryfuje w przestrzeń i będzie się poruszał po orbicie okołosłonecznej - mówi naukowiec.
WOŚP 2024. Wielka zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 31 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym - zwanych Finałami - wspiera polski system opieki medycznej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne. W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych, które przeznaczono na zakup 71,5 tysiąca najróżniejszego sprzętu medycznego. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłym roku grała na rzecz osób dorosłych. W styczniu 2023 roku udało się zebrać 243 259 387,25 zł na walkę z sepsą. W tym roku około 120 tysięcy wolontariuszy w ponad 1600 sztabach zbiera pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w internecie odbywają się setki internetowych zbiórek i aukcji na rzecz WOŚP.
Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS