Kosmos

Kosmos

Brytyjczycy chcą prognozować zjawiska kosmiczne

Zjawiska zachodzące w kosmosie mają duży wpływ na technologie, z których korzystamy - mogą np. zakłócać komunikację radiową. Dlatego też badacze z brytyjskiego Biura Meteorologicznego (Met Office) oraz naukowcy z Uniwersytetu w Exeter pracują nad metodami prognozowania takich zjawisk.

Z pamiętnika kosmicznej cukinii...

"Jestem cukinią. I jestem w kosmosie". Takie słowa pojawiają się w pierwszym wpisie na blogu Rose, cukinii hodowanej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Cieszy się on niezwykłą popularnością, ponieważ Rose w dowcipny sposób dzieli się w nim swoimi spostrzeżeniami na temat życia w kosmosie. Odsłania także romantyczną, kobiecą naturę.

Pulsująca gwiazda, jakiej nie widziano

Sensacyjne odkrycie międzynarodowego zespołu astronomów pod kierownictwem prof. Grzegorza Pietrzyńskiego. Naukowcy odkryli nowy mechanizm tworzenia się gwiazd pulsujących. Wyniki ich badań trafiły na łamy prestiżowego tygodnika "Nature".

Pulsująca gwiazda, jakiej nie widziano

Międzynarodowy zespół astronomów, kierowany przez prof. Grzegorza Pietrzyńskiego, dokonał sensacyjnego odkrycia. Dotyczy ono nowego mechanizmu tworzenia się gwiazd pulsujących.

Pająk poleci na stację kosmiczną

Maleńki skakun arlekinowy będzie dodatkowym pasażerem statku kosmicznego lecącego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauci sprawdzą na jego przykładzie, w jaki sposób pająki zachowują się w stanie nieważkości. Na pomysł eksperymentu wpadł 18-letni Amr Mohamed z Egiptu, który wygrał międzynarodowy konkurs "Space Lab".

Ognista kula nad Nową Zelandią

Widziana w największych miastach kraju, słyszana w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, pozostawiająca po sobie smugę widoczną jeszcze przez 10 minut. Czym była kula na nowozelandzkim niebie?

Ten silnik wyniósł ludzi na Księżyc. Poznaj historię rewolucyjnej technologii

Jego wstępny projekt powstał w połowie zeszłego wieku w amerykańskiej firmie lotniczej. Po przejęciu przez agencję kosmiczną, zamienił się w potężny napęd rakietowy, do dziś osiągający rekordowe wyniki. NASA przypomina historię silnika rakietowego F-1, który zapewnił historyczne sukcesy programowi lotów kosmiicznych Apollo.

Nowy Jork naprawdę nie zasypia

Frank Sinatra śpiewał o Nowym Jorku, że to miasto, które nigdy nie śpi. Potwierdza to NASA swoimi zdjęciami satelitarnymi. Kiedy słońce zachodzi, światła Wielkiego Jabłka wyraźnie widoczne są z Kosmosu. Przez całą noc.

Gwiazdy neutronowe posłużą do nawigacji

Gwiazdy neutronowe emitujące promieniowanie elektromagnetyczne będą dla statków kosmicznych tym, czym teraz GPS jest dla samochodów, samolotów i statków. Impulsy z pulsarów pozwolą na prowadzenie dokładnej nawigacji w kosmosie.

Sfilmowali gigantyczne tornado słoneczne

Po raz pierwszy sondzie kosmicznej udało się nagrać film, na którym widać, jak szaleje słoneczne tornado. Pięciokrotnie większe od Ziemi, było rozpalone do temperatury 2 mln st. C i poruszało się z prędkością 300 tys. km/h.

Miliard gwiazd w zasięgu myszki

Zobaczyć całą naszą galaktykę nie wstając z fotela? To możliwe dzięki kolosalnej pracy wykonanej przez naukowców z Edynburga. Dzięki zastosowaniu teleskopów na podczerwień stworzyli rzeczywisty obraz Drogi Mlecznej i udostępnili go internautom.

Ziemia pod bombardowaniem

Teoria, że życie na Ziemi powstało w wyniku tzw. wielkiego bombardowania, wydaje się być jak najbardziej prawdziwa - uważają naukowcy NASA. Do takich wniosków doszli po tym, jak odtworzyli uderzenie komety w Niebieską Planetę, do którego doszło prawie 4 mld lat temu.

Kometa dała życie Ziemi? "Teoria wydaje się być prawdziwa"

Teoria, że życie na Ziemi powstało w wyniku tzw. wielkiego bombardowania wydaje się być jak najbardziej prawdziwa - uważają naukowcy NASA. Do takich wniosków doszli po tym, jak odtworzyli uderzenie komety w Niebieską Planetę, do którego doszło prawie 4 mld lat temu.

Zbudują wielkie "ucho" do słuchania kosmosu

W ciągu nadchodzącej dekady ludzkość ma się dorobić nowego wielkiego "ucha", którym będzie mogła lepiej się wsłuchać w dźwięki kosmosu. Prace koncepcyjne nad SKA Telescope już trwają.

Zapasy dotarły do ISS. Udane cumowanie 22-tonowego kolosa

Bezzałogowy europejski statek zaopatrzeniowy z prawie siedmioma tonami ładunku w środę zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Operacja dokowania 22-tonowego pojazdu przebiegła automatycznie i nie wymagała żadnej interwencji astronautów przebywających na pokładzie ISS.

Twórca Amazona odnalazł silniki rakiety Apollo 11

Twórca portalu Amazon, Jeff Bezos, poinformował, że podwodny sonar używany przez skompletowany przez niego zespół naukowców, pozwolił zlokalizować w Oceanie Atlantyckim silniki rakiety Saturn V (F-1), która w 1969 roku wyniosła na orbitę statek Apollo 11 z załogą. To jej członek, Neil Armstrong, jako pierwszy postawił stopę na Księżycu. Odkrycia dokonano na głębokości 4,3 km.

"Ciężarówka" dotarła do stacji kosmicznej

Europejski statek transportowy dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To największy pojazd odwiedzający bazę ludzkości na orbicie po wycofaniu z użycia promów kosmicznych. Na pokładzie trzeciego ATV (Automatyczny Pojazd Transferowy) o nazwie "Edoardo Amaldi", do załogi ISS dotarło sześć ton zaopatrzenia.