Kosmos

Kosmos

Testy, symulacje, sterylne warunki - tak sprawdzają Lema

Lem - pierwszy polski satelita naukowy przechodzi kolejne testy przed startem w swoją kosmiczną misję. Ostatnio badano go w komorze bezechowej Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Urządzenie, które pozwoli spojrzeć w gwiazdy, ma znaleźć się na orbicie we wrześniu. - To już prawdziwy program naukowy - mówi tvnmeteo.pl kierujący projektem Tomasz Zawistowski.

50 lat temu dotarł na orbitę

W poniedziałek mija 50 lat od pierwszego kosmicznego lotu orbitalnego Amerykanina Johna Glenna. W zdobyciu tytułu pioniera kosmosu prześcignęło go dwóch Rosjan, w tym Jurij Gagarin. Jednak to Glenn dożył "złotej" rocznicy. Ma 90 lat.

Jeśli patrzeć w niebo, to tylko teraz

Druga połowa lutego to dobry czas dla miłośników astronomii i romantyków lubiących patrzeć w niebo. Do końca miesiąca będą oni mieli dobre warunki do podziwiania planet dostrzegalnych na niebie gołym okiem, czyli tych od Merkurego do Urana. Choć w najbliższym tygodniu na niebie pojawi się trochę chmur, będzie można liczyć na rozpogodzenia, które umożliwią obserwacje.

Planetarium pokazuje niebo Kopernika sprzed 500 lat

Olsztyńskie planetarium w 500. rocznicę przybycia Mikołaja Kopernika do miasta, sprezentowało sobie i jego wszystkim gościom, supernowoczesny sprzęt. To fulldome - projektor do oglądania nieba, oparty na najnowszej technice cyfrowej. Podobnym sprzętem dysponuje tylko warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

"Jak czymś tak prymitywnym, zdołaliśmy wystrzelić cokolwiek w kosmos"

Weterani pierwszego amerykańskiego programu orbitalnych lotów załogowych Mercury spotkali się w sobotę na przylądku Canaveral, aby uczcić 50 rocznicę historycznego lotu Johna Glenna. Jako pierwszy Amerykanin okrążył on trzykrotnie Ziemię w kapsule Mercury, po starcie 20 lutego 1962 r. z przylądka Canaveral. Przeczytaj, jak wspominają pracę przy tym projekcie.

Zobacz start polskiego satelity

Włoska Agencja Kosmiczna opublikowała niezwykły film, na którym krok po kroku widać wyniesienie polskiego satelity PW-Sat na ziemską orbitę. można obserwować wszystkie szczegóły operacji, a najciekawsze są ostatnie sekundy filmu.

Zobacz wylot polskiego satelity w kosmos

Włoska Agencja Kosmiczna opublikowała niezwykły film, na którym krok po kroku widać wyniesienie polskiego satelity PW-Sat na orbitę. Najciekawsze są ostatnie sekundy filmu.

Marzec pod znakiem Marsa. Zobaczysz jego powierzchnię

Najbliższe tygodnie będą świetnym czasem na obserwowanie Marsa. Wszystko dzięki jego korzystnemu ustawieniu, czyli tzw. opozycji, w której znajdzie się 3 marca. Choć odległość dzieląca nas od Czerwonej Planety wyniesie 100 mln kilometrów, będziemy w stanie dostrzec szczegóły na jego powierzchni.

Marzec będzie należał do Marsa. Zobaczycie szczegóły jego powierzchni

Najbliższe tygodnie będą świetnym czasem na obserwowanie Marsa. Wszystko dzięki jego korzystnemu ustawieniu, czyli tzw. opozycji, w której znajdzie się 3 marca. Choć odległość dzieląca nas od Czerwonej Planety wyniesie 100 mln kilometrów, będziemy w stanie dostrzec szczegóły na jego powierzchni.

TIRS zmierzy temperatury na Ziemi

43 miesiące - to rekordowo krótki czas na skonstruowanie nowego urządzenia prowadzącego badania w kosmosie. Tyle potrzebowali inżynierowie z Centrów Lotów Kosmicznych Goddarda NASA do budowy instrumentu o nazwie TIRS. Będzie ono z orbity mierzyć ziemskie temperatury, używając technologii opartych na fizyce kwantowej. Zebrane dane pomogą m. in. w gospodarowaniu zasobami wody na naszej planecie.

Tak Francuzi odczuli tegoroczny antycyklon

Mróz i wyjątkowo obfite opady śniegu dotknęły wiele krajów europejskich, w tym Francję. W wielu częściach kraju utrzymuje się spora warstwa białego puchu - to efekt antycyklonu, jaki uformował się nad Syberią. Sfotografował to spektroradiometr MODIS.

W 102 minuty dookoła świata. PW-Sat nadaje z orbity

Polski satelita PW-Sat, wystrzelony w poniedziałek na orbitę okołoziemską został namierzony przez amerykański system śledzenia obiektów na orbicie. W tym czasie okrążył kilkanaście razy Ziemię, przeleciał też nad Polską.

Koniec ery gigantycznych komputerów

Ostatni z wielkich komputerów klasy mainframe, będących niegdyś symbolem potęgi NASA, został wyłączony. Kolosy produkowane przez IBM, służyły amerykańskiej agencji kosmicznej od niemal pół wieku.

Polski satelita już nadaje. "Mamy potwierdzenie, że działa"

Punktualnie o godzinie 11 wystartowała rakieta Vega, wynosząc w kosmos pierwszego polskiego satelitę. Godzinę później, zgodnie z planem, PW-Sat odłączył się od Vegi. Udało się też nawiązać pierwszy kontakt z PW-Sat, a już o godz. 15 będzie przelatywał nad Polską.

Pierwszy polski satelita. Cel? Samozniszczenie

W poniedziałek w kosmos ruszy pierwszy polski satelita. Jego misja? Sprawdzić, jak skutecznie spłonąć w atmosferze. Dotychczas nikt nie opracował systemu usuwania niepotrzebnych satelitów, można więc na tym zarobić konkretne pieniądze. - Kosmos to biznes - mówi portalowi TVN Meteo przebywający na kosmodromie w Gujanie Francuskiej Maciej Urbanowicz, koordynator projektu.

Zmierzyli, o ile ruszyła się ziemia

Geolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego skonstruowali urządzenie, dzięki któremu mogą zbadać, jak trzęsienia ziemi zmieniają krajobraz w skali niedostrzegalnej gołym okiem. Po raz pierwszy mieli okazję zaprezentować wyniki swojej pracy na początku lutego. W opublikowanych materiałach widoczne są różnice w topografii terenu przed i po trzęsieniu ziemi w Meksyku w kwietniu 2010 roku.

Takiej zorzy nie widzieliście

Zapierające dech w piersiach zdjęcia zorzy polarnej możemy podziwiać dzięki NASA. Na przygotowany przy pomocy najnowszej technologii film z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej składa się ponad 500 wysokiej jakości zdjęć.